مرجع تخصصی آموزش، مشاوره و استقرار مدیریت فرایند

شماره تماس دفتر: ۰۲۱۸۶۰۵۱۵۹۸

بوت کمپ طراحی معماری فرایند در شرکت فجر انرژی خلیج فارس

فجر انرژی خلیج فارس (قلب تپنده منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی)

 «صنعت پتروشیمی کشور یکی از محرکهای اثرگذار در عرصه توسعه و اقتصاد ملی است و با تعریف چشم انداز 20 ساله نوید بخش ایجاد تحول در ابعاد اقتصادی و اجتماعی ایران پهناور است. پایداری تولید در صنعت، نیازمند بسترسازی های اساسی جهت تضمین و استمرار آن می باشد، شاخص ترین عنصر در این عرصه انرژی ست.
انرژی از اساسی ترین نیازهای صنایع پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی است که با بهره گیری از آن، سالانه میلیون ها تن محصول را تولید و روانه بازارهای جهانی می کنند.

شرکت فجر انرژی خلیج فارس (پتروشیمی فجر سابق) در در سال 1377 با هدف تامین یوتیلیتی مورد نیاز شرکتهای منطقه ویژه اقتصادی واقع در بندر امام خمینی تاسیس شد و بعنوان اولین شرکت یوتیلیتی متمرکز در کشور در سال 1381 به بهره برداری رسید. با افزایش طرح های جدید در سایت 2 و 3 و نیاز به تامین یوتیلیتی بیشتر، طرح توسعه فجر انرژی در سایت 2 اجرا گردید.
در راستای اجرای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی،مالکیت این شرکت در سال 1388به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس منتقل شد و با توجه به عملکرد درخشان در حوزه های مختلف استراتژیک، پس از پذیرش در بازار سهام،بخشی از سهام شرکت در سال 1394 در بازار بورس کشور عرضه شد و پتروشیمی فجر به فعالان بازار سرمایه ایران پیوست.»
حال می‌دانیم فرآیندها، اساسی‌ترین و موثرترین مولفه‌های سازمانی به شمار می‌روند. بر همین اساس برای اینکه سازمان‌ها از اثر بخشی و کارایی مطلوبی برخوردار گشته و زمینه ایجاد جریان ارزش و توسعه و خلق مزیت رقابتی را فراهم سازند ضروری است نسبت به معماری فرایندها جهت دستیابی به فرایندهای بهبود یافته اقدام گردد. این مهم در صنعت گاز به عنوان یک صنعت فرایند مدار از اهمیت بسزایی برخوردار است.
بنابراین به نظر می‌رسد  با توجه به شرایط موجود و نیز با در نظر گرفتن فضای رقابتی میان شرکت­ها، در پيش گرفتن رويكرد فرآيندي و بهبود فرآيندها مي‌تواند نقش بسيار مهمي در موفقيت داشته باشد. از این رو در این شرکت پروژه‌ای جهت بازنگری و مستندسازی فرایندهای فجر انرژی خلیج فارس آغاز گردیده است.
در این آموزش ها ابتدا کارشناسان این شرکت با مفاهیم اساسی مدیریت فرایند آشنا شدند و سپس طی کارگاه های آموزشی استاندارد BPMN مهارت خود در مدلسازی با نرم افزار ویژوال پاردایم افزایش دادند.
می دانیم برای قدم گذاشتن در مسیر استقرار مدیریت فرایندهای کسب و کار با طراحی معماری فرایند آغاز خواهد شد و این امر به مهارت تخصص بالایی نیاز دارد.
از سوی دیگر حساسیت و اهمیت بسیار زیاد معماری فرایند به عنوان پایه، زیر بنا و پیکره بندی فرایندهای شرکت است. بنابراین در اولین گام متخصصان تیم جهان مدیر با برگزاری بوت کمپ طراحی معماری فرایند شروع به شناسایی فرایندها کردند. این بوت کمپ در طی 9 روز و با برگزاری کارگاه های ساختار یافته و همچنین جلسات مصاحبه متعدد صورت گرفت.
در ادامه، تیم متخصص فنی شرکت توسعه راهکار جهان مدیر شروع به مدلسازی توسط کارکنان این شرکت نمودند و در حال پیشبرد این موضوع هستند. در ادامه اجرای این پروژه اخبار تکمیلی جهت اطلاع رسانی به شما عزیزان ارائه خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیمایش به بالا