فجر انرژی خلیج فارس (قلب تپنده منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی)

 «صنعت پتروشیمی کشور یکی از محرکهای اثرگذار در عرصه توسعه و اقتصاد ملی است و با تعریف چشم انداز ۲۰ ساله نوید بخش ایجاد تحول در ابعاد اقتصادی و اجتماعی ایران پهناور است. پایداری تولید در صنعت، نیازمند بسترسازی های اساسی جهت تضمین و استمرار آن می باشد، شاخص ترین عنصر در این عرصه انرژی ست. انرژی از اساسی ترین نیازهای صنایع پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی است که با بهره گیری از آن، سالانه میلیون ها تن محصول را تولید و روانه بازارهای جهانی می کنند.
شرکت فجر انرژی خلیج فارس (پتروشیمی فجر سابق) در در سال ۱۳۷۷ با هدف تامین یوتیلیتی مورد نیاز شرکتهای منطقه ویژه اقتصادی واقع در بندر امام خمینی تاسیس شد و بعنوان اولین شرکت یوتیلیتی متمرکز در کشور در سال ۱۳۸۱ به بهره برداری رسید. با افزایش طرحهای جدید در سایت ۲ و ۳ و نیاز به تامین یوتیلیتی بیشتر، طرح توسعه فجر انرژی در سایت ۲ اجرا گردید.

در راستای اجرای سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی،مالکیت این شرکت در سال ۱۳۸۸به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس منتقل شد و با توجه به عملکرد درخشان در حوزه های مختلف استراتژیک ، پس از پذیرش در بازار سهام،بخشی از سهام شرکت در سال ۱۳۹۴ در بازار بورس کشور عرضه شد و پتروشیمی فجر به فعالان بازار سرمایه ایران پیوست.»

حال می‌دانیم فرآیندها، اساسی‌ترین و موثرترین مولفه‌های سازمانی به شمار می‌روند. بر همین اساس برای اینکه سازمان‌ها از اثر بخشی و کارایی مطلوبی برخوردار گشته و زمینه ایجاد جریان ارزش و توسعه و خلق مزیت رقابتی را فراهم سازند ضروری است نسبت به معماری فرایندها جهت دستیابی به فرایندهای بهبود یافته اقدام گردد. این مهم در صنعت گاز به عنوان یک صنعت فرایند مدار از اهمیت بسزایی برخوردار است.

بنابراین به نظر می‌رسد  با توجه به شرایط موجود و نیز با در نظر گرفتن فضای رقابتی میان شرکت­ها، در پیش گرفتن رویکرد فرآیندی و بهبود فرآیندها می‌تواند نقش بسیار مهمی در موفقیت داشته باشد. از این رو در این شرکت پروژه‌ای جهت بازنگری و مستندسازی فرایندهای فجر انرژی خلیج فارس آغاز گردیده است.

در این آموزش ها ابتدا کارشناسان این شرکت با مفاهیم اساسی مدیریت فرایند آشنا شدند و سپس طی کارگاه های آموزشی استاندارد BPMN مهارت خود در مدلسازی با نرم افزار ویژوال پاردایم افزایش دادند.

می دانیم برای قدم گذاشتن در مسیر استقرار مدیریت فرایندهای کسب و کار با طراحی معماری فرایند آغاز خواهد شد و این امر به مهارت تخصص بالایی نیاز دارد.

از سوی دیگر حساسیت و اهمیت بسیار زیاد معماری فرایند به عنوان پایه، زیر بنا و پیکره بندی فرایندهای شرکت است. بنابراین در اولین گام متخصصان تیم جهان مدیر با برگزاری بوت کمپ طراحی معماری فرایند شروع به شناسایی فرایندها کردند. این بوت کمپ در طی ۹ روز و با برگزاری کارگاه های ساختار یافته و همچنین جلسات مصاحبه متعدد صورت گرفت.

در ادامه این شرکت از طریق مربیگری توسط متخصصین مدرسه مدیریت فرایند، شروع به مدلسازی توسط کارکنان این شرکت نمودند و در حال پیشبرد این موضوع هستند.

در ادامه اجرای این پروژه اخبار تکمیلی جهت اطلاع رسانی به شما عزیزان ارائه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.