مرجع تخصصی آموزش، مشاوره و استقرار مدیریت فرایند

شماره تماس دفتر: ۰۲۱۸۶۰۵۱۵۹۸

خدمت ارزیابی بلوغ فرآیند

ارزیابی بلوغ فرآیندها

از شاخص‌های کلیدی موفقیت در استقرار مناسب فرایندها

مفهوم بلوغ فرآیند، این موضوع را تداعی می­کند که سازمان‌هایی با سطح بلوغ بالا دارای فرآیند­های منظم، مستند شده و یا خودکار بوده به‌طوری که فرآیندها و فعالیت­‌های خود را مستند نموده و آن‌ها را کنترل می‌­نمایند. همچنین اطلاعات مربوط به فرآیندهای اجرایی را جمع‌­آوری و از آن‌ها برای پیش­گویی نتایج آن فرآیندها استفاده می‌­نمایند. در سازمان‌هایی با بلوغ فرآیندی بالا، این اتفاقات می‌افتد:

فرایند‌ها برنامه‌ریزی و مستند شده و کارها مبتنی بر فرایندها اجرا می‌شوند

نقش‌ها به‌طور شفاف، توسط افراد درگیر در کار و در کل سازمان، درک شده است

به نیازها و انتظارات ذینفعان به درستی در طول فرایندها توجه شده است

این مسأله ناشی از درک سازمان از ارزش اجرای دقیق و مؤثر فرایندها و وجود زیرساخت‌های لازم جهت پشتیبانی از آن‌ها است. در مقابل، در سازمان‌های نابالغ فرایند‌ها به صورتی نامشخص توسط دست­‌اندرکاران و مدیران سازمان و تنها به‌منظور پیشبرد امور ایجاد می‌­شوند.
حتی اگر فرایند‌های مشخصی ایجاد شده باشند، به طور جدی از آن‌ها تبعیت نشده و عملکرد این سازمان­‌ها کاملاً واکنشی بوده و به دلیل عدم زمانبندی مناسب و نبود فرآیندهای کنترلی به اهداف سازمانی خود دست پیدا نکرده­‌اند.  در سازمان‌هایی با بلوغ فرآیندی پایین، این اتفاقات می‌افتد:

عدم یافتن داده‌های عملکردی برای حل مشکلات

عدم شناخت از میزان اثرگذاری گام‌های فرایند‌

دشوار بودن اجرای پیش‌بینی کیفیت فرایند

در رویکرد فرایند محوری، پرسش اصلی اینجاست که سازمان‌های مختلف چگونه توانمندی فرایندهای کسب‌وکار خود را توسعه می‌دهند؟ بهترین پاسخ به این پرسش این است که بدانیم سازمان در چه سطحی از بلوغ مدیریت فرایندهای کسب وکار قرار دارد.
مفهوم بلوغ فرایندی برای سازمان هایی که دیدگاه فرایندی را اتخاذ کرده اند، به طور فزایند های حائز اهمیت است و مدل بلوغ فرایند کسب‌و‌کار یک مسیر بهبود تکاملی را توصیف می‌کند که راهنمای سازمان‌ها برای حرکت از نابالغی و فعالیت‌های متناقض به سمت بلوغ و فرایندهای منظم است.

اهداف ارزیابی بلوغ فرایند

تعیین سطح بلوغ فرایندهای کسب و کار

تهیه تصویراز نقاط قوت و ضعف‌ فرآیندها

تعیین میزان اجرایی‌شده فرایندها

چشم‌انداز مشترک در فعالیت‌های بهبود

ارائه نقشه‌راه بهبود فرایندهای سازمان

افزایش بهره‌وری با کاهش هزینه‌های عملیاتی

ما در شرکت توسعه راهکار جهان مدیر با کمک کارشناسان خبره و به روز خود، آماده ارائه خدمات در حوزه ارزیابی بلوغ فرایند سازمان و ارائه نقشه راه استقرار مدیریت فرایند هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر فرم زیر را تکمیل کنید، کارشناسان ما در اولین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

درخواست مشاوره و دمو

نیازتان را به ما بگویید

پیمایش به بالا