مرجع تخصصی آموزش، مشاوره و استقرار مدیریت فرایند

شماره تماس دفتر: ۰۲۱۸۶۰۵۱۵۹۸

آمار کلیدی در خصوص مدیریت فرآیند

آمار کلیدی که در خصوص مدیریت فرآیند

آمار کلیدی که در خصوص مدیریت فرآیند کسب و کار باید بدانید

نتایج و اعداد معمولا تاثیرگذارتر از کلمات هستند. در حالی که بسیاری آمار را به عنوان ارقامی در یک جدول می بینند، یک رهبر تجاری زیرک نتایج را به عنوان ضربان قلب سازمان خود در نظر می‌گیرد..
آمار و نتایج مدیریت فرآیند کسب و کار (BPM) روایت کارایی، نوآوری و رشد است. این نتایج و آمار به درک وضعیت کارها در صنایع مختلف و چگونگی تأثیر BPM بر عملیات و فعالیت‌های روزانه کمک می کنند و در نهایت اعتماد سایر شرکت‌ها را به سرمایه گذاری در ابزار BPM جلب می‌کنند. باید ببینیم نه تنها این نتایج مهم هستند، بلکه برای یک شرکت آینده‌نگر ضرروری است.

آمار رشد مدیریت فرآیند کسب و کار

بازار جهانی مدیریت فرآیند کسب‌وکار به دلیل نیاز روزافزون کسب‌وکارها به دیجیتالی کردن فرآیندها در راستای افزایش رضایت مشتریان، مقیاس‌پذیری و بهره‌وری بیشتر در حال رونق است. این افزایش تقاضا به طرق مختلف باعث رشد BPM می شود.
طبق تحقیقات و نتایج، بازار جهانی مدیریت فرآیند کسب و کار از 14.46 میلیارد دلار در سال 2022 به 61.17 میلیارد دلار در سال 2030 خواهد رسید که نشان دهنده نرخ رشد ترکیبی قابل توجه سالانه (CAGR) 19.9 درصدی است.
ReportLinker می‌گوید مهم‌ترین محرک‌های نرخ رشد سریع BPM راه‌حل‌های مبتنی بر ابر و ابزارهای BPM با قابلیت‌های هوش مصنوعی هستند.
آمارهای Research and Markets نشان می‌دهد که ابزارهای BPM مبتنی بر ابر، بالاترین نرخ رشد سالانه مرکب (CAGR) بیش از 20 درصد را بین سال‌های 2022 و 2030 ثبت خواهند کرد.
طبق اطلاعات Mordor Intelligence، اندازه بازار اتوماسیون فرآیند رباتیک ( (RPA با CAGR 29.70 درصد، از 3.10 میلیارد دلار در سال 2023 به 11.37 میلیارد دلار تا سال 2028 افزایش خواهد یافت.
گارتنر پیش بینی می کند که 69 درصد از کارهای معمولی که توسط مدیران انجام می شود تا سال 2024 کاملاً خودکار خواهد بود.
موسسه جهانی McKinseyبیان می‌کند که فعالیت‌هایی با بالاترین پتانسیل اتوماسیون شامل فعالیت‌های فیزیکی قابل پیش‌بینی به میزان 81 درصد و پردازش داده‌ها به میزان 69 درصد است.

آمار در مورد نرخ پذیرش مدیریت فرآیند کسب و کار

چندین کسب و کار پتانسیل روش ها و ابزارهای مدیریت فرآیند کسب و کار را تشخیص داده اند و به صورت فعال آنها را در عملیات خود استفاده می‌کنند.
صنایع مختلف، از امور مالی و مراقبت های بهداشتی تا شرکت‌های تولیدی و …، BPM را برای شکستن موانع سنتی و تغییر شکل کار استفاده کرده‌اند.

در اینجا نحوه بکارگیری BPM توسط کسب و کارها آمده است:

 1. طبق آمار Fortune Business Insights، شرکت های بانکی، خدمات مالی و بیمه (BFSI)با اندازه بازار 35.6 درصد بالاترین نرخ پذیرش BPM را دارند.
 2. بر اساس موسسه جهانی McKinsey، 60 درصد از کسب و کارها در بخش‌های مختلف، حداقل 30 درصد از فعالیت‌های کاری را دارند که می‌توانند با مدیریت فرآیند کسب‌وکار کاملاً خودکار شوند.
 3. مطالعه ای که توسط Research Nester انجام شده است نشان می دهد که 74٪ از مشاغل می‌گویند که علاقه سازمان آنها به BPM افزایش یافته است و 70٪ از این شرکت‌ها حداقل یک برنامه کاربردی برای مدل سازی فرآیندها استفاده می کنند، در حالی که 63٪ از یک یا دو ابزار BPM برای مدیریت وظایف استفاده می کنند.
 4. Formstack می‌گوید که 76 درصد از کسب‌وکارها از اتوماسیون برای استانداردسازی یا خودکارسازی گردش‌های کاری روزانه خود، 58 درصد از اتوماسیون برای گزارش‌دهی و برنامه ریزی 36 درصد برای انطباق فعالیت‌ها با اهداف و مقررات استفاده می‌کنند.
 5. طبق گفته Workato، 94٪ از متخصصان در سازمان ‌ها می گویند که ترجیح می دهند از یک ابزار BPM یکپارچه استفاده کنند که برنامه های آنها را یکپارچه می کند تا اینکه به چندین سیستم متکی باشند.
 6. آمارهای Frevvo نشان می دهد که 83٪ از بخش های بازاریابی پست رسانه های اجتماعی، 75٪ بازاریابی ایمیلی، 58٪ تبلیغات رسانه های اجتماعی و 36٪ تعامل رسانه های اجتماعی را خودکار می کنند.
 7. گارتنر پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2025، ویژگی‌هایی مانند فناوری low code بیش از 70 درصد برنامه‌های مدیریت فرآیند را انجام خواهند داد، در حالی که این رقم در سال 2020 کمتر از 25 درصد بود.

آمار بازگشت سرمایه

پیاده سازی مدیریت فرآیند کسب و کار فقط یک ارتقاء رویه ای نیست. این یک حرکت استراتژیک است که می تواند به طور قابل توجهی بر درآمد شرکت تأثیر بگذارد. ادغام ابزارهای BPM بازده سرمایه گذاری ROI) ) قابل توجهی را به همراه دارد که اغلب به یک عامل محرک در پذیرش و استفاده از این سیستم‌ ها تبدیل می شود.

به عبارت دیگر، استفاده از BPM می تواند به ارقام بازگشت سرمایه قابل توجهی منجر شود که در ادامه آمار آن آورده شده است:

 1. گارتنر تجربیات BPM مشتریان خود را بررسی کرد و دریافت که 80 درصد از شرکت‌هایی که پروژه‌های BPM دارند، بازده داخلی بالاتر از 15 درصد را تجربه خواهند کرد. از 20 مشتری که به نظرسنجی گارتنر پاسخ دادند، 55٪ بازدهی بازگشت سرمایه به ازای هر پروژه BPM در محدوده 100,000 تا 500,000 دلار داشتند.
 2. طبق گفته Cflowapps، خودکار کردن فرآیندهای کسب و کار به طور متوسط سالانه 51000 دلار صرفه جویی می کند.
 3. Cflowapps همچنین بیان می‌کند که شرکت‌هایی که در برنامه‌های آموزشی BPM کارمندان سرمایه‌گذاری می‌کنند، ۲.۱ برابر بیشتر از شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، بازگشت سرمایه خود را افزایش می‌دهند.
 4. بر اساس BPM Trends، 70 درصد از مدیران کسب و کار می گویند مدیریت فرآیند کسب و کار به آنها کمک می کند تا به اهداف خود برسند.

اگر می‌خواهید بدانید فرآیندهای کسب و کار چگونه می‌تواند به بازگشت سرمایه شما کمک کند، می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

مشاوره رایگان

آمار تاثیر BPM بر کارایی و بهره وری

بهره وری و کارایی سنگ بنای هر کسب و کار موفقی است، و در ادامه بررسی خواهیم کرد که چگونه BPM هر دو را هدایت می کند:

 1. نظرسنجی انجام شده توسط Work Insight Reports نشان می دهد که 70 درصد از رهبران کسب و کار بیش از 40 درصد از زمان اصلی خود را صرف کارهای روزمره می کنند، در حالی که 71 درصد از کارمندان تقریباً 20 درصد از زمان کاری خود را به طور مشابه تلف می کنند.
 2. بر اساس گزارش Work Insight، ابزارهای BPM با موفقیت فعالیت‌ها را خودکار می کنند که این مکانیزه کردن منجر به کاهش خطاهای دستی تا 48٪ است، سرعت تکمیل کار را تا 42٪ افزایش می دهند و کیفیت محصول کار را تا 38٪ بهبود می بخشند. مکانیزه کردن فرآیندها می تواند 240 ساعت کارمندان و 360 ساعت در سال برای رهبران کسب و کار صرفه جویی کند.
 3. با توجه به NIST Manufacturing Extension Partnership، BPM بهره وری را تا 50 درصد افزایش می دهد، زمان چرخه را تا 90 درصد کاهش می دهد و کیفیت را 80 درصد بهبود می بخشد.
 4. فارستر می‌گوید که پروژه‌های BPM 30 تا 50 درصد سود بهره‌وری را برای فرآیندهایی که عمدتاً کارکنان دفتر پشتیبان را درگیر می‌کنند، ارائه می‌کنند و معمولاً 15 تا 30 درصد سود بهره‌وری را برای فرآیندهای مربوط به کارکنان دانش ارائه می‌دهند
 5. فرآیندهای کسب و کاری که بیشترین تأثیر را از BPM داشتند، فرآیندهای عملیاتی با 58.2 درصد، فرآیندهای پشتیبانی مشتری با 54.3 درصد و عملیات اداری با 53.9 درصد بودند.
 6. طبق یک گزارش سفید از Spotler، 55٪ از کسب و کارها می گویند که ابزار اتوماسیون بازاریابی، به آنها کمک می کند تا سرنخ های بیشتری تولید کنند، و سه چهارم شرکت ها می گویند که صفحات سایت خودکار در تولید سرنخ موثر هستند.
 7. گزارشی از موسسه جهانی مک کینزی تأثیر BPM را بر اساس صنعت تشریح کرد و صنعت تولید با خودکارسازی 64 درصد از وظایف خود، میلیاردها ساعت در زمان صرفه جویی کرد.

این آمار ثابت می کند که با مدیریت فرآیند کسب و کار می توانید به سطوح خروجی، کارایی و بهره وری بالاتری دست یابید.

آمار تاثیر BPM بر تجربه و رضایت کاربر

ابزارهای مدیریت فرآیند کسب‌وکار مراحل اجرای فرآیند اضافی را حذف می‌کنند و منجر به تکمیل سریع‌تر کار و تعاملات روان‌تر می‌شوند، خواه مشتری به پشتیبانی دسترسی داشته باشد یا کارمندی که درخواست ارسال می‌کند. در اینجا چند آمار در مورد اینکه چگونه BPM رضایت کاربر را افزایش می دهد آورده شده است:

 1. تحقیقات دن دومیتریو نشان داد که ۷۴ درصد از شرکت‌هایی که BPM را برای بهبود رضایت کارکنان پیاده‌سازی می‌کنند، تأثیر مثبتی بر کسب‌وکار خود گزارش کرده‌اند. نرم افزار BPM به طور خاص کمک می کند تا فرآیند ورود کارکنان به نصف کاهش یابد و نرخ حفظ کارمندان تا 58٪ افزایش یابد.
 2. Workato پیش‌بینی می‌کند که طی دو سال آینده، 64 درصد از متخصصان کسب‌وکار در سازمان‌ها ویژگی‌های اتوماسیونی را ایجاد خواهند کرد که بر بهبود تجربه کارکنان تمرکز دارد.
 3. تحقیقات دن دومیتریو همچنین نشان داد که 78 درصد از سازمان‌هایی که BPM را برای بهبود تعامل با مشتری معرفی کردند، تأثیرات مثبتی بر عملکرد کسب و کار خود نیز ثبت کردند.
 4. بر اساس BPM Trends، 72 درصد از مدیران کسب و کارها، در اروپا تلاش هستند که نشان دهند مدیریت فرآیند کسب و کار چگونه به بهبود نرخ رضایت مشتری منجر می‌شود.
سخن نهایی

آمار و ارقام بر نتایج غیرقابل انکار مدیریت فرآیندهای کسب و کار تاکید دارد. مدیریت فرآیندهای کسب و کار منجر به بازگشت سرمایه، افزایش کارایی، افزایش رضایت تجربه کارکنان و رضایت مشتری می‌شود. می‌توان گفت BPM مسیری متحول کننده برای موفقیت در چشم انداز کسب و کار پویای امروزی ارائه می دهد.
همانطور که به سمت استقرار BPM در سازمان خود پیش می‌روید، به یاد داشته باشید که این آمارها فقط اعداد در یک صفحه نیستند – آنها فرصت های واقعی برای رشد، نوآوری و عملیات بهبود یافته را نشان می دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیمایش به بالا