معرفی ۱۳ الگوی رشد کسب و کار برای الگوبرداری (بنچ مارکینگ) (قسمت سوم)

ابتدا نگاهی به دو مقاله قبلی در این خصوص بیاندازید:

حال در ادامه سایر الگوها را به شرح ذیل خدمتتان معرفی می نمایم:

هشتمین الگوی رشد کسب و کار برای الگوبرداری، مدیریت فناوری اطلاعات یا IT:

اول باید ببینیم برای توسعه استراتژی IT، کسب و کار شما با IT چگونه ارتباط برقرار می کند و چقدر امکان مکانیزه شدن و بهره‌مندی از خدمات IT را دارد، شما چه برنامه‌ای برای استفاده از IT در کسب و کار دارید و ساختار معماری آن را چگونه برای خود طراحی کرده‌اید.

بعد بحث مدیریت روابط مشتریان است که روابط مشتریان را چقدر در بستر IT می‌توانید پیش ببرید و سیستمی کنید.

it busines

مورد بعدی پیاده سازی امنیت و حفظ حریم خصوصی و کنترل‌هایی است که در این حوزه می‌خواهید انجام بدهید. از داده هایی که تا الان به دست آوردید یکی از دغدغه هایی که در کسب و کارها وجود دارد این است که من اطلاعات مشتریانم را با چه اعتمادی به این کارمند بدهم که در شرکت رقیب استفاده نکند.

بنابراین حفاظت و حفظ حریم خصوصی و امنیت اهمیت خیلی ویژه ای پیدا می کند.

موضوع بعدی مدیریت اطلاعات کسب و کاری است و راهکارهای  IT که در این حوزه می تواند استفاده شود.

نهایتاً پشتیبانی خدمات IT که شما می توانید در کسب و کارتان از آن استفاده کنید.

 

نهمین الگوی رشد کسب و کار برای الگوبرداری  مالی:

اولین موضوع در این حوزه فرایندهای مدیریت منابع مالی است. در مدیریت منابع مالی ما مدیریت حساب‌ها را داریم، حسابداری درآمدها و حسابداری عمومی و گزارش‌دهی، همچنین حسابداری پروژه یعنی دارایی ثابت را مورد توجه قرار می‌دهیم.

finance apqc

یکی از فرایندهایی است که گلوگاه می شود ؟؟؟ فرایند پرداخت است. میدانیم که نه تنها در کسب و کار‌های کوچک بلکه در کسب و کار‌های بزرگ هم، این فرایند پرداخت یک سیکل خیلی طولانی دارد و حتی برای پرداخت های کوچک نیاز به صرف هزینه و زمان زیادی است و انرژی زیادی را از کسب و کار می‌گیرد. ما باید بتوانیم فرایند پرداخت را به بهینه‌ترین حالت ممکن طراحی کنیم و آن را پیاده‌سازی و اجرا کنیم.

بحث بعدی مدیریت عملیات خزانه‌داری در این حوزه و همچنین کنترل حساب های داخلی است. یکی دیگر از مواردی که در حوزه مدیریت منابع مالی باید بهش توجه شود برمی‌گردد به مالیات ها یعنی مدیریت مالیات‌ها در این حوزه. شرکتی را می شناسم که حسابدارشان در سال ۹۴ حساب ها را درست نبسته بود و از نظر کسب و کار مالیاتی این شرکت قرار بود ۱۵۰ میلیون تومان مالیات پرداخت کند و در سال بعد که برای پرداخت مالیات باید اقدام می‌کردند، حسابدار جدیدشان، حساب ها را چک کرده بود و متوجه شده بود که شرکت زیان‌ده بوده است و نباید مالیاتی پرداخت می کرده، نهایتاً با صحبت هایی که انجام داده بودند و مستنداتی که جمع آوری کرده و ارایه داده بودند، توانستند ثابت کنند مالیاتی که باید پرداخت کنند  ۱۲ میلیون تومان می‌باشد یعنی از ۱۵۰ میلیون تومان به ۱۲ میلیون تومان کاهش پیدا کرد. بنابراین اینکه ما این فرایند را به چه ترتیبی طراحی کنیم که با جابجایی نفرات ما نیاز نباشد هزینه گزافی را پرداخت کنیم و هزینه‌ای به کسب و کار ما تحمیل شود اینجا اهمیتش را بیشتر نشان می دهد. فرق این دو فرد چه بوده است،سیک و سلیقه کاری. ما اگر سلیقه کاری را بیاییم تبدیل کنیم به فرایند انجام کار یعنی رویه‌ها را طوری طراحی کنیم که هر فردی که وارد شرکت شد، در این رویه قرار بگیرد، مسلماً نتیجه خیلی بهتری را می‌توانیم کسب کنیم. حالا در مقوله مالی خیلی از این رویه‌ها به صورت قانون در آمده است و وجود دارد کافیست آن را مستند کنید اما در فرایندهای اصلی در چرخه تولید و چرخه تامین که ثبل‌تر بیان شد میتوانیم بهینه سازی و کاهش هزینه زیادی داشته باشیم همچنین می‌توانیم قوام کسب و کارمان را اینجا شکل بدهیم.

دهمین الگوی رشد کسب و کار برای الگوبرداری ساخت و مدیریت دارایی ها :

دارایی apqc

در واقع برمی‌گردد به تایید ساخت و خرید و مدیریت دارایی تولیدی و غیرتولیدی. یعنی باید ببینیم چه دارایی‌هایی مولد است و دارایی‌های مولد را نگهداری کنیم باید یک برنامه‌ریزی برای کسب دارایی ها داشته باشیم. اینجا با سه گروه فرایند مواجه هستیم برنامه ریزی و کسب دارایی، طراحی و ساخت دارایی‌های مولد و نهایتا نگهداری دارایی‌های مولد.

یازدهمین الگوی رشد کسب و کار برای الگوبرداری مدیریت ریسک و اصلاح کسب و کار :

در این حوزه مدیریت ریسک می کنیم، مطابقت می‌دهیم و بهبود، سپس عملیات اصلاحی را اجرا می‌کنیم.

risk apqc

اولین فرایند این حوزه همین فرایند مدیریت ریسک کسب و کار است. برای مواجه با ریسک استراتژی‌های مختلفی می‌توانیم در نظر بگیریم. ابتدا مهم این است که بتوانیم ریسک‌ها را شناسایی کنیم و سپس با توجه به استراتژی انتخاب شده باید یا از ریسک، اجتناب کنیم یا آن را  حذف یا کاهش دهیم یا ریسک را بپذیریم. با انتخاب ا استراتژی، از قبل خودمان را برای ریسک‌ها آماده کرده‌ایم. قطعا می دانید که ریسک یعنی احتمال، یک احتمال که در آینده ممکن است با آن مواجه شویم هیچ قطعیتی برایش وجود ندارد اینکه دو ماه بعد یک اتفاقی رخ می‌دهد دارای قطعیت است و ریسک نیست. ما ریسک های مثبت هم داریم در کسب و کارها برای مدیریت ریسک‌های منفی است که بیشتر برنامه ریزی می کنیم تا بتوانیم با آنها مواجه شویم.

فرایند بعدی در همین حوزه مدیریت انطباق است و بعد مدیریت اصلاح را داریم که اصلاح کسب و کار داشته باشیم و نهایتا بحث انعطاف‌پذیری در کسب و کارمان داشته باشیم که بتوانیم متناسب با پویایی و تغییرات محیط تغییرات مناسبی را در کسب و کار ایجاد کنیم نهایتا حوزه دوازده و سیزده درباره مدیریت روابط خارجی(برون کسب و کاری) و توسعه مدیریت قابلیت‌های کسب و کار است.

دوازدهمین الگوی رشد کسب و کار برای الگوبرداری روابط خارجی:

در روابط خارجی(برون کسب و کاری)  ما به سرمایه گذارها و سهامداران توجه داریم یعنی دنبال تقویت روابط‌مان با سهامداران هستیم که می توانیم از خدمات دولتی یا صنعتی استفاده کنیم همچنین روابط‌مان با هیات مدیره، چیزی که الان ممکن است برای کسب و کارهای کوچکتر که هیات مدیره خود مدیران آن کسب و کار هستند حائز اهمیت باشد بیشتر بحث مسائل قانونی است. اینجا ما با مدیریت مشتریان کاری نداریم مسائل قانونی که پیرامون موضوع شکل می گیرد باید مورد توجه قرار بدهیم.

 

 

 

آٖخرین و سیزدهمین الگوی رشد کسب و کار برای الگوبرداری توسعه و مدیریت قابلیت های کسب و کار:

برای توسعه و مدیریت قابلیت های کسب و کار اولین کار این است که مدیریت فرایندهای کسب و کار را بتوانیم استقرار بدهیم در کسب و کار و از آن استفاده کنیم. مدیریت فرایندهای کسب و کار یعنی اینکه رویه‌های تحقق اهدافمان را در کسب و کار مشخص کرده باشیم، رویه انجام کار برای افراد مختلف مشخص شده باشد، چطوری با هم تعامل داشته باشند و به همدیگر چه چیزی را به عنوان ورودی بدهند و نهایتاً هر کدام از آنها چه تاثیری در خروجی کسب و کار خواهند داشت و ارتباط همه اینها به صورت یکپارچه دیده می شود.

مورد بعدی بحث پورتفولیو است در شرکت هایی که چند محصولی هستند بحث برنامه مدیریت پورتفولیو و مدیریت پروژه پیش می‌آید که بتوانند در فرایندهایشان ببیند.

مدیریت تغییرات یکی از مهمترین فرایندهایی است که باید در کسب و کار ها طراحی شود چون ما در این محیط پویا همیشه در کسب و کار‌ها  تغییرات داریم. اینکه تغییرات چطور پیاده‌سازی شوند که ما را به نتایج مطلوب برسانند دغدغه اصلی کسب و کار ها باید باشد آن فرهنگ‌سازی که می خواهد بشود و یا هزینه هایی که ممکن است داشته باشند، چطوری قرار است که مدیریت شود.

مورد چهارم توسعه و مدیریت قابلیت مدیریت دانش کسب و کار‌ها است. که این دانش چه دانش صریح و چه دانشی که ضمنی است در کسب و کار شکل می گیرد و به دست می‌آید برای کارکنان کسب و کار، در کسب و کار باقی بماند و وقتی فرد از کسب و کار خارج می شود دانش او از کسب و کار خارج نشود تا کسب و کار در آن کاری که انجام میداده است با مشکلاتی مواجه شود.

حوزه پنجم سنجش و الگوبرداری است که اینجا به BENCHMARK از کسب و کارهای مشابه خودمان که این مسیر را رفتند و در حال انجام این کار هستند، می‌پردازیم. حالا در این حوزه از یک سری الگوهای مرجع جهانی که وجود دارند استفاده کنیم که الگوهای مرجع معمولا روی بیشتر از ۲۰۰ شرکت مطالعه شده است و یک سری الگوهایی را به ما ارائه می‌دهند که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم.

نهایتاً توجه به مدیریت ایمنی و بهداشت. یعنی HSE را باید رعایت کنیم. ؟؟؟

در ادامه هر کدام از این‌ها را می خواهیم با تفصیل بیشتری برای شما توضیح بدهیم و بگوییم که در هر کدام از این طبقات فرایندی چه می گذرد و چگونه قرار است که اینها را پیاده سازی کنیم. کسب و کارها برای اینکه بتوانند خودشان را رشد بدهند باید بدانند که چطوری قرار است این رشد را انجام بدهند و اندازه کسب و کار را بزرگتر کنند که کنترل امور از دستشان خارج نشود و بتوانند پایدار و بادوام به رشدشان ادامه بدهند. برای قرار گرفتن در این مسیر رشد لازم است که به این ۱۳ حوزه فرایندی توجه خیلی ویژه‌ای بکنند تا بتوانند نتایج خیلی ملموسی را هم به دست بیاورند نتایج بادوامی را به دست بیاورند.

برای آشنایی بیشتر با مراحل بنج مارکینگ و الگوبرداری به مقاله « مرحله برنامه ریزی فرآیند بنچ مارکینگ (الگوبرداری) – مرحله اول » نگاهی بیاندازید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.