مرجع تخصصی آموزش، مشاوره و استقرار مدیریت فرایند

شماره تماس دفتر: ۰۲۱۸۶۰۵۱۵۹۸

گزارش کامل گارتنر برای فرآیندکاوی

گزارش کامل گارتنر برای فرآیندکاوی

گزارش کامل موسسه گارتنر برای فرآیندکاوی

پلتفرم‌های فرآیندکاوی به رهبران نوآوری فناوری، دید و بینشی می‌دهند و آنها را قادر می‌سازد تصمیمات هوشمندانه بگیرند و همچنین به آنها کمک کند تا اولویت‌های حیاتی سازمان خود را برآورده کنند. در این مقاله که از گزارش گارتنر گرفته شده است می‌خواهیم به معرفی این پلتفرم‌های فرآیندکاوی را بررسی نماییم.

خدمت فرآیندکاوی

مفروضات برنامه ریزی استراتژیک

تا سال 2026، 25 درصد از شرکت‌های جهانی پلتفرم‌های فرآیندکاوی را به عنوان اولین گام برای ایجاد یک شبیه ساز دیجیتال برای عملیات کسب و کارها معرفی کردند که راه را برای ایجاد عملیات تجاری مستقل کمک می‌کند.
تا سال 2026، بلوغ ناکافی مدیریت فرآیند کسب‌ و کار، 90 درصد از سازمان‌ها را از دستیابی به نتایج مطلوب کسب‌وکار که میتوانستند از ابتکارات فرآیند کاوی سر به سر استفاده نمایند، باز می‌دارد.

تعریف/توضیح بازار

گارتنر پلتفرم‌های فرآیند کاوی را به‌عنوان پلتفرم‌هایی تعریف می‌کند که برای کشف، نظارت و بهبود فرآیندها از طریق استخراج دانش از رویدادهای ثبت‌شده(لاگ سیستم) در سیستم‌های اطلاعاتی برای ارائه مداوم دید و بینش طراحی شده‌اند.
فرآیند کاوی شامل کشف فرآیند خودکار (استخراج مدل‌های فرآیند از گزارش رویداد)، بررسی انطباق (پایش انحرافات با مقایسه مدل و گزارش)، استخراج شبکه اجتماعی/سازمان، ساخت خودکار مدل‌های شبیه‌سازی، توسعه و بهبود مدل‌های فرآیندی، پیش‌بینیو ارائه پیشنهاد براساس تاریخچه فعالیت‌های ثبت شده است.
پیشنهادات و توصیه هایی که توسط پلتفرم و ابزارهای فرآیندکاوی ارائه می‌شود ترکیبی از قابلیت‌های فرآیندکاوی است که شامل تجزیه و تحلیل پیشرفته فرآیندها، تشخیص گلوگاه ها فرآیندی و توصیه‌های بهبود فرآیند ها است، که تا حدی این قابلیت‌ها توسط هوش مصنوعی و هوش مصنوعی مولد(GenAI) هدایت می‌شود.

 • کشف و تجزیه و تحلیل فرآیند – فرآیند کاوی با اعمال مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها برای رویدادها(لاگ)، دید و درک عملیات و فرآیندهای کسب و کار واقعی را فراهم می‌کند، که منجر به ایجاد مدل‌های فرآیندی معتبر، قابل انطباق و بهبود می‌شود که در نتیجه آن‌ها می‌تواند به ارائه بینش هدفمند در مورد بهبود عملیات و نتایج کسب و کار گسترش یابد.
  فرآیند کاوی، تحلیلگران فرآیندهای کسب و کار را قادر می‌سازد تا بدون توجه به هرگونه اتوماسیون برنامه ریزی شده، فرآیندهای پیچیده را در سطح مفهومی و منطقی مستندسازی، تجزیه و تحلیل، ساده سازی و بازطراحی کنند.
 • مقایسه فرآیند، تجزیه و تحلیل و اعتبار سنجی – فرآیند کاوی به اعتبارسنجی یا ممیزی فرآیندها کمک می کند که این به معنایی ممیزی انطباق عملیات واقعی با رویه های عملیاتی استاندارد داخلی تعریف شده، خط مشی ها، دستورالعمل های کاری و بهترین شیوه های موجود در برنامه های کاربردی سازمانی مانند ERP و CRM است.
  همچنین می تواند قابلیت اطمینان گزارشگری مالی و انطباق با قوانین و مقررات خارجی را تضمین نماید.یکی دیگر از قابلیت های استفاده این ابزارها، مقایسه و تجزیه و تحلیل فرآیندهای یکسان در واحدهای تجاری، شرکت های تابعه یا حتی کشورها مختلف است (فرایند کاوی مقایسه ای و بنچ مارک).
 • کشف و اعتبارسنجی فرصت‌های اتوماسیون – فرآیند کاوی به تحلیلگران کسب و کار کمک می‌کند فرصت‌های اتوماسیون فرآیند را کشف و ارزیابی کنند.
  این به طور موثر یک طرح توجیهی را برای اتوماسیون ایجاد می کند، که اغلب بدون دانش فرآیند واقعی می تواند دشوار باشد.مدل‌های فرآیندی اغلب برای پیکربندی برنامه‌های کاربردی سازمانی و فرآیندهای یکپارچه آن‌ها مانند ERP و CRM استفاده می‌شوند.
 • تحول دیجیتال – پس از تغییر دامنه فرآیند کاوی به سطح عملیاتی و سازمانی، پیوند دادن این بینش های عملیاتی به ابتکارات استراتژیک بزرگ مانند تحول دیجیتال یا کسب و کار دیجیتال، گامی کوچک است.
  این مورد استفاده رو به رشد به دلیل موضوع کسب و کار دیجیتال و اخیراً تحول دیجیتال توجه بیشتری را به خود جلب کرده است.
 • کشف و اعتبارسنجی فرصت‌های GenAI – فرآیند کاوی به رهبران کسب‌وکار و تحلیل‌گران کمک می‌کند فرصت‌های برنامه GenAI را کشف و ارزیابی کنند.
  این به طور موثر طرح توجیهی GenAI را ایجاد می کند، که اغلب بدون دانش فرآیند واقعی و دانستن اینکه چگونه سازمان ها از طریق عملیات جاری خود ارزش ایجاد می کنند، دشوار است.

ویژگی های اجباری

ویژگی های اجباری برای این بازار عبارتند از:

 • مدل‌های فرآیند و تجزیه و تحلیل – شامل کشف خودکار مدل‌های فرآیند، استثناها و نمونه‌های فرآیند (که بیشتر به عنوان «موارد» نامیده می‌شوند)، تعاملات مشتری (سفرهای مشتری)، و تعاملات کارکنان، همراه با فراوانی‌ها و آمارهای پایه.
 • فرآیند کاوی مقایسه ای – شامل قابلیت هایی برای بررسی انطباق و پذیرش، نه تنها به صورت گرافیکی از طریق همپوشانی، بلکه از طریق تجزیه و تحلیل داده ها و انجام تجزیه و تحلیل شکاف.
 • بهبود مدل فرآیند – شامل پشتیبانی هوشمند برای تقویت یا گسترش مدل‌های فرآیند موجود یا پیشینی با استفاده از داده‌های اضافی از گزارش‌ها و رویدادهای ثبت‌شده است.

ویژگی های مشترک

ویژگی های مشترک این بازار عبارتند از:

 • تنظیم فرآیند – پلتفرمی که قابلیت‌های فرآیندکاوی را در فرآیندهای مختلف با قابلیت‌های تحلیلی پیشرفته و قابلیت‌های مدیریت تصمیم گسترش می‌دهد.
  این پلتفرم همچنین API هایی را برای ایجاد اپلیکیشن های فرآیندکاوی ارائه می‌دهد.این به سازمان ها و شرکای فروشندگان فرآیندکاوی اجازه می دهد تا برنامه هایی مانند ابزارهای حسابرسی مالی ایجاد کنند.
 • قابلیت های GenAI – شامل استفاده از قابلیت های GenAI برای بهبود پیش پردازش و کشف داده ها است. پشتیبانی از اصلاحات فرآیند تطبیقی از طریق نظارت در زمان واقعی و توصیه های بهبود؛ تشریح و قابل فهم بودن را افزایش می‌دهد، بنابراین دسترسی فرآیندکاوی را برای مخاطبان گسترده‌تری گسترش می‌دهد.
 • پشتیبانی اجرا – شامل قابلیت های اجرایی است که بینش ها را به عمل تبدیل می کند.این قابلیت‌ها می‌تواند از به‌روزرسانی برنامه‌های کاربردی منبع (برنامه‌هایی که رویدادها را برای فرآیند کاوی ارائه می‌دهند) تا تهیه یا ایجاد اسکریپت‌هایی که از اجرای وظایف یا فرآیندها پشتیبانی می‌کنند، متغیر باشد.
 • دسترسی و آماده‌سازی داده – شامل آماده‌سازی داده، کیفیت داده، یکپارچه‌سازی داده‌ها، پشتیبانی از بیگ دیتاها و همچنین روش‌های مختلف مدیریت داده‌ها است.
 • نظارت و مدیریت فعالیت‌های کسب و کار – داشبوردهایی که با پشتیبانی از KPI به طور مداوم نظارت می‌شوند و پشتیبانی تصمیم‌گیری را فعال می‌کنند.
 • تجزیه و تحلیل پیشرفته فرآیند – شامل تجزیه و تحلیل پیش بینی، تجزیه و تحلیل تجویزی، تست سناریو، شبیه سازی و قابلیت های تجزیه و تحلیل پیشرفته فرآیند است که از داده های متنی استفاده می کند.
 • Task Mining – شامل استنباط اطلاعات مفید از داده‌های رویداد سطح پایین موجود در گزارش‌های UI است. گزارش‌های UI مراحل تکی را در یک کار انجام شده توسط کاربر توصیف می‌کنند، مانند استفاده از ایستگاه کاری بر اساس ضربه‌های کلید، کلیک‌های ماوس و ورودی‌های داده.

Magic Quadrant

Magic Quadrant برای فرآیند کاوی

شکل 1: Magic Quadrant برای فرآیندکاوی

نقاط قوت و هشدارها فروشندگان

ABBYY

ABBYY  یک رهبر در این Magic Quadrant  است.نسخه فرآیند کاوی که در گزارش گارتنر ارزیابی شده، ABBYY Timeline، نسخه 6.04 است. Timeline با SS&C Blue Prism از طریق Blue Prism Process Intelligence یکپارچه سازی شده است.
Timeline از قابلیت‌های گسترده تشخیص کاراکتر نوری (OCR) و پردازش هوشمند سند (IDP) ABBYY برای گسترش فرآیند و وظیفه کاوی خود با داده‌های بدون ساختار جمع‌آوری‌شده از اسناد و منابع مرتبط بهره می‌برد.
Timeline از طریق محیط SaaS میزبان چند مستاجر ABBYY در خدمات وب آمازون (AWS) ارائه می‌شود، اما برای نصب خصوصی در AWS یا Microsoft Azure و همچنین در محل در دسترس است.
عملیات ABBYY از نظر جغرافیایی گسترده است، اما بیشتر منابع در ایالات متحده، بریتانیا و اروپا هستند.ABBYY خدمات عمودی از جمله خدمات مالی و بانکی، داروسازی، حسابداری، بیمه و تولید را ارائه می دهد.
ABBYY یکپارچه‌سازی عمیق‌تر هوش مصنوعی (GenAI) را در سرتاسر پلتفرم خود برنامه‌ریزی می‌کند تا یک رابط مکالمه طبیعی برای تجزیه و تحلیل فرآیند و همچنین ادغام عمیق‌تر با ABBYY Vantage را فعال کند. این امر مشتریان را قادر می سازد تا بینش فرآیند خود را به اتوماسیون فرآیند برای فرآیندهای سند محور تبدیل کنند.

نقاط قوت
 • اسناد و داده های متن: ABBYY اولین فروشنده ای بود که ارزش بالقوه گسترش فرآیند کاوی را با اطلاعات بدون ساختار یا نیمه ساختار یافته در اسناد دریافت کرد، قابلیت‌های IDP ABBYY اطلاعات بیشتری را نشان می‌دهد که بینش‌هایی را درباره نحوه عملکرد فرآیندها افزایش می‌دهد.
 • اجرا: ABBYY هم افزایی فرآیند کاوی و وظیفه کاوی را با IDP و ارزشی که این برای مشتری ایجاد می‌کند را ترویج می‌کند، که می‌تواند از آنها برای تصمیم‌گیری در زمان واقعی استفاده کند. این موارد را از طریق مشارکت   OEM با SS&C و Blue Prism برای حمایت از ابتکارات اتوماسیون گسترش می‌دهد.
 • ارائه (محصول/خدمات): ABBYY مجموعه جامعی از خدمات، از جمله کارشناسان فرآیند، مدیران حساب فنی و مربیان Timeline را برای کمک به مشتریان در صورت لزوم ارائه می دهد.ABBYY همچنین دارای یک اکوسیستم شریک قوی با نمایندگی در اروپا، خاورمیانه و آفریقا (EMEA)، آسیا/اقیانوسیه و آمریکای شمالی برای حمایت از خریداران در حین پیاده‌سازی، ارائه کمک‌های متناسب با ابتکارات سلسه مراتبی یا اتوماسیون است.
نقاط هشدارها
 • هوش مصنوعی مولد: ABBYY در حال حاضر یک سازنده فرضیه بدون کد را از طریق ماژول‌های Query و Protocol خود ارائه می‌کند، که به کاربران این امکان را می‌دهد تا به صورت نموداری دستورات خود را ایجاد کنند و داده‌ها و بینش مرتبط را بازیابی کنند.
  تمرکز ABBYY برای سال 2024 این است که GenAI را عمیق‌تر در Timeline ادغام کند تا تعامل کاربر را با فعال کردن پرس‌وجوهای زبان طبیعی و پیشنهاد عناصر فرآیندی که باید برای اتوماسیون ترویج شوند، افزایش دهد.
 • تجربه مشتری: Gartner Peer Insights نکات احتیاطی را در مورد توانایی Timeline در جمع‌آوری شهودی بینش و همچنین تعداد مراحل مورد نیاز برای انجام این کار نشان داد.اگرچه ABBYY سهولت بینش را از طریق GenAI بررسی خواهد کرد، مشتریان باید تجربه کاربر و سهولت استفاده را هنگام ارزیابی محصول ارزیابی کنند.
 • استراتژی‌های عمودی/صنعتی: ABBYY عمدتاً خدمات بانکی، خدمات مالی و بیمه و همچنین مراقبت‌های بهداشتی و دارویی را ارائه می‌کند.اگرچه ABBYY قصد دارد به بخش های عمودی بیشتری گسترش یابد، اما مشتریان بالقوه باید کاربرد این پیشنهاد و همچنین پشتیبانی شریک موجود را تأیید کنند.
Appian

Appian یک رهبر در این Magic Quadrant  است.پیشنهاد استخراج فرآیندی که ما ارزیابی کردیم، Appian Process Mining، نسخه 5.9 است.این نیز جزء Appian Platform است.
Appian Process Mining مجموعه ابزار فرآیندکاوی خود را در پلتفرم اتوماسیون فرآیند Appian یکپارچه می کند.این امکان استفاده از فرآیندهای کشف شده را برای شروع پروژه های اتوماسیون در Appian فراهم می کند.
همچنین داده های تجزیه و تحلیل فرآیند Appian را به Appian Process Mining می دهد. گستره فعالیت Appian در سراسر جهان است. آنها از مشتریان در همه صنایع حمایت می کنند، اما بر خدمات مالی، بخش عمومی، بیمه، تولید و مراقبت های بهداشتی/علوم زندگی تمرکز دارند.
برنامه‌های Appian شامل توصیه‌هایی است که توسط یک دستیار هوش مصنوعی مبتنی بر چت هدایت می‌شوند و با راهنمایی کاربر از طریق تجزیه و تحلیل و بهبود فرآیند، تجزیه و تحلیل فرآیند کاوی را برای همه قابل درک و در دسترس قرار می‌دهند.
Appian همچنین شبیه‌سازی پیشرفته و تعبیه بینش‌های فرآیندی در برنامه‌های Appian را برنامه‌ریزی می‌کند، بنابراین برنامه‌ها می‌توانند به صورت پویا به شرایط متغیر بدون دخالت توسعه‌دهنده واکنش نشان دهند.

نقاط قوت
 • موقعیت‌یابی در بازارهدف Appian ایجاد دسته جدیدی از پلتفرم مدیریت فرآیند جامع است که فرآیند کاوی را در پلتفرم Appian ادغام می‌کند.
  این پلتفرم هر مدل فرآیند کشف شده را به طور خودکار به یک گردش کار Appian (مدل به گردش کار) تبدیل می کند، بافت داده های Appian(data fabric) را استخراج می کند تا بینش های نهایی را به دست آورد، و صرفه جویی در هزینه ارائه شده توسط یک برنامه Appian را اندازه گیری می کند.
 • نوآوریمدل دانش هوشمند و نمودارهای داده در بافت داده Appian(data fabric) در دسترس بودن و قابلیت استفاده داده ها را ساده می کند و فرآیند کاوی آن را با نظارت مستمر و انطباق داده ها در زمان واقعی یا تقریباً زمان واقعی فراهم می کند.
  تجزیه و تحلیل سلف سرویس Appian با AI Copilot به کاربران کسب و کارها امکان می دهد تا بافت داده های (data fabric)خود را در زمان واقعی کشف کنند، به سرعت گزارش ها را طراحی کنند و به بینش های قدرتمند هوش مصنوعی دسترسی پیدا کنند.
 • اجرای فرآیند و هماهنگ‌سازیپلتفرم Appian برای استفاده از فرآیند کاوی «پشتیبانی از اجرای فرآیند» به خوبی ساخته شده است، خواه بر روی آستانه‌های راه‌اندازی شده (triggered thresholds)در طول زمان اجرا یا با خروجی مدل‌های فرآیند در طول زمان طراحی، عمل کند.
  پلتفرم Appian اجرای ایمن و نظارت بر قابلیت‌های اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA) را برای اتوماسیون در سطح کار، گردش کار در سطح سازمانی برای برنامه‌ها، و هماهنگ‌سازی فرآیند در بین ربات‌ها، انسان‌ها و اسکریپت‌ها برای مدیریت فرآیند کسب‌وکار را ممکن می‌سازد.
هشدارها
 • مورد استفاده از اتوماسیون: Appian بر اتوماسیون فرآیند سر به سر- RPA، اتوماسیون فرآیند کسب‌وکار (BPA) و پلت‌فرم‌های کاربردی کم‌کد (LCAP) – تمرکز دارد، اما همچنان از فرآیندکاوی به‌عنوان یک پیشنهاد مستقل پشتیبانی می‌کند.
  اتوماسیون بزرگ‌ترین محرک پذیرش فرآیند کاوی است و تقریباً 55 درصد از کل موارد استفاده را تشکیل می‌دهد. مشتریانی که موارد استفاده غیر اتوماسیون را در نظر می گیرند باید تجربه و پشتیبانی Appian و شرکای پیاده سازی آن را تأیید کنند.
 • نظارت بر فعالیت های کسب و کار:Appian با وجود قابلیت های عالی ارائه شده توسط بافت داده(data fabric)، تنها یک ارزیابی متوسط ​​برای نظارت بر فعالیت های کسب و کار دریافت کرد.
  اهداف KPI را می توان به عنوان آستانه در داشبورد ثبت کرد که برای هشدار استفاده می‌شود.با این حال، اتصال به مفروضات اساسی یا سلسله مراتب متریک ارائه نشده است و در حال حاضر برای انعطاف‌پذیری بیشتر به تیم‌های توسعه‌دهنده واگذار شده است.
 • تجربه مشتریبر اساس تعداد محدودی از مراجع در Gartner Peer Insights، Appian نسبت به سایر فروشندگان ارزیابی شده برای این گزارش از نظر تجربه مشتری در جایگاه پایین تری قرار داشت.
  عوامل اصلی کمک کننده ذکر شده پشتیبانی محصول برای استخراج فرآیند، قیمت گذاری و قرارداد بود.مشتریانی که Appian Process Mining را در نظر می گیرند باید یک قرارداد پشتیبانی بالاتر از سطح پایه را انتخاب کنند.

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیمایش به بالا