مرجع تخصصی آموزش، مشاوره و استقرار مدیریت فرایند

12 نرم افزار BPMS برتر در سال 2020

12 نرم افزار BPMS برتر سال 2020

این مقاله به شما کمک می‎کند تا بهترین سیستم‎ های مدیریت فرآیندهای کسب و کار (نرم افزار BPMS) و سایر ابزارهای BPM را که برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ طراحی شده اند، به سرعت مقایسه و ارزیابی نمایید.
اگر قصد دارید فرآیندها و سیستم‌های کسب و کار خود را اتوماسیون نموده و به طور مداوم تجزیه و تحلیل کرده، پیشرفت داده و بهبود ببخشید یا اگر در طی فرآیند پردازش به یکپارچه سازی هماهنگ تر و عمیق تر بخش‎های IT و غیر IT نیاز دارید، این موارد برای شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.
ابزارهای ساده BPM که در دسترس افراد، تیم‎ ها و مشاغل متوسط ​​هستند به کاربران امکان می‎دهند گردش‎ های کاری را ایجاد و اجرا نمایند.

این مطلب را نیز بخوانید: مدیریت فرایندهای کسب و کار در 2023

مجموعه نرم افزارهای کاملاً مجهز BPM که در این مرور کلی آنها را بررسی خواهیم کرد انعطاف پذیری و توانایی آزمایش، ادغام با معماری و طراحیIT  موجود و بهبود مدل‎ها را دارند.
در این مطلب، ابتدا به تعریف BPMS خواهم پرداخت و به برخی سؤالات متداول درباره نرم افزار BPMS و آنچه که می‎تواند برای رشد سیستم‌ها در دراز مدت انجام دهد، پاسخ خواهیم داد.
سپس به برخی از بهترین BPMS‎ های موجود در بازار پرداخته و یک مقایسه ساده بین آنها ارائه خواهیم داد. علاوه بر آن، معیارهایی را برای ارزیابی آنچه که یک نرم افزار BPMS را به بهترین نرم افزار تبدیل می‌کند معرفی می‎نماییم.

مشاوره BPMS

مقایسه و ارزیابی سریع 12 مورد از بهترین نرم افزارهای BPMS

نرم افزار BPM معمولاً توسط شرکت‎‌های بزرگ و متوسط برای کمک به اتوماسیون فرآیندهای کسب و کار و از طریق سبک‌های مختلفی از اپلیکیشن‌های گردش کار استفاده می‎شود. فرآیندهایی که ممکن است با استفاده از موارد فوق گروه بندی و تجزیه و تحلیل شوند و یا بهبود یابند شامل موارد زیر هستند:
ورود به سیستم کارکنان، گزارش هزینه، درخواست تعطیلات یا درخواست PTO، مدیریت حساب‌ها، سیستم‌های صورت وضعیت، به جریان انداختن وام‌ها، مدیریت انطباقات، CRM، مدیریت پروژه و موارد دیگر.
علاوه بر این، ابزارهای BPMS به جای راه اندازی یک اپلیکیشن یا یک فرآیند خاص، بیشتر بر تجزیه و تحلیل مداوم و بهبود طولانی مدت تمرکز دارند.

برخی از مهمترین شاخص های انتخاب BPMS

1- پشتیبانی از استانداردهای BPMN و DMN و CMMN

خیلی مهم است که نرم افزار BPMS منتخب ما تمام نوتیشن های استانداردهای مذکور پوشش دهد. مثلا event base gateway یا event base subprocess را پوشش میدهد؟ آیا امکان ترسیم DRD و پشتیبانی از ماتریس تصمیم را دارد؟ و ….

2- قابلیت اتصال به ربات های نرم افزاری

تکنولوژهای نسل آینده ربات های نرم افزاری یا RPA هستند که به BPMSها متصل شده و می تواند برای شما به عنوان یک نیروی کار مجازی کارهای سیستمی را به صورت خودکار و بدون خطا و خستگی انجام دهند. برای پشتیبانی از RPA نرم افزار BPMS باید BOT TASK را پشتیبانی کند.

3- عدم وابستگی به شرکت ارائه دهنده نرم افزار BPMS

اگر نرم افزار BPMS شما تنها توسط یک شرکت ارائه شده و نمی توان افراد یا شرکتهای دیگری برای دریافت خدمات پیدا نمودید پس ما به آن شرکت وابسته هستیم  که این بسیار برای سازمان و کسب و کار خطرناک می تواند باشد !!! انحصار منجر به ایجاد قدرت می شود و شرکت صاحب انحصار می تواند شما مدیریت کند در صورتیکه انتظار می رود جریان برعکس باشد.

4- کارپسندی نرم افزار BPMS

کار کردن با BPMS خصوصا در محیط ساخت فرایند باید بسیار کاربرپسند بوده و با سرعت بالایی بتوان فرایندهای سازمان را از طریق نرم افزار BPMS اتوماسیون نمود.

5- اعتبار BPMS

طبیعتا اگر نرم افزار BPMS مشتریان بین المللی داشته باشد می توان به آن اعتماد بیشتری نمود. البته نرم افزار BPMS باید تجربه موفق پیاده سازی داخلی نیز داشته باشد.
برای ارزیابی و انتخاب شما می توانید از Gartner نیز کمک بگیرید. این موسسه از معتبرترین موسساتی است که انواع نرم افزارهای سازمانی از جمله BPMSها را ارزیابی و رتبه بندی می کنید.
کافی است نتایج ارزیابی آن را چک کنید و مشاهده کنید کدام یک از BPMSهای لیست گارتنر در ایران در دسترس و قابل استفاده هستند.
در ادامه به منظور تسهیل شما در امر ارزیابی و انتخاب نرم افزار BPMS، دوازده نرم افزار BPMS را معرفی و توضیحاتی در مورد هر یک ارائه خواهیم کرد.

برخی از نرم افزارهای BPMS

 1. ProcessMaker
 2. Bizagi
 3. Kissflow
 4. monday.com
 5. Orchestly
 6. IBM Blueworks Live
 7. Novacura
 8. K2 platform
 9. SAP Business ByDesign
 10. Camunda BPMS
 11. Trisotech
 12. Signavio

معیارهای مقایسه سیستم‌های مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPMS)

وقتی یک ابزار نقشه برداری فرآیند را انتخاب و بررسی می‎کنیم، به دنبال چه چیزی هستیم؟ در اینجا خلاصه ای از معیارهای ارزیابی یک نرم افزار BPMS آورده شده است:

رابط کاربری (UI)

آیا واضح و جذاب است؟ آیاUXامروزی به نظر می‎رسد یا هنگام کار با آن احساس قدیمی‎ بودن می‎کنید؟

قابلیت استفاده

یادگیری آن آسان است یا خیر؟ پشتیبانی فنی کمپانی، پشتیبانی از کاربر، آموزش و خودآموز آن چقدر جامع است؟

ویژگی‎ها و کارایی

تقویت پایگاه دادهBPM

آیا دارای یک روش قدرتمند برای مرتب سازی، ذخیره، سازماندهی و جستجوی پایگاه داده BPM در مورد فرآیندها، رویه‎ها و سیستم‎ها است؟ آیا اضافه کردن، حذف و ویرایش فرآیندهای ذخیره شده در پایگاه داده آسان است؟ آیا روشی برای نقشه برداری و نظارت بر فرآیندهای در دراز مدت دارد؟

مدل سازی بصری گردش کار

آیا راهی برای طراحی و ویرایش آسان نقشه بصری فرآیندهای گردش کار وجود دارد؟ آیا می‎توانید بین نسخه‎های مدل جابجا شوید؟ آیا از ویژگی کشیدن و رها کردن، میانبرهای کیبردی و سایر ویژگی‌های پیاده سازی‎ پشتیبانی می‎کند؟

اتوماسیون

آیا می‎توانید فرآیندهای رایج یا آشنا را با نرم افزار خودکار کنید؟ آیا مسیرها، مجوزها، عملکردها / فرمولها، اعلانها و سایر موارد بحرانی، به اندازه کافی استاندارد هستند که بتوانند با حداقل نظارت اداری خودکار شوند؟

ادغام IT و  غیر IT

آیا سیستم به راحتی با زیرساختهایIT موجود ادغام می‎شود؟ آیا ارتباط و همکاری بین IT و بخش‌های غیر IT بطور مناسب تسهیل می‎شود؟ آیا در حالی که منابع کافی برای کاربران غیر IT قابل دسترسی است این دسترسی برای کاربران IT نیز وجود دارد تا بتوانند بیشترین استفاده را از نرم افزار ببرند؟

ادغام

آیا ارتباط با ابزارهای دیگر آسان است؟ آیا ادغام‎های از پیش ساخته شده وجود دارد؟ آیا می‎توان اسناد را از نرم افزارهای دیگر وارد کرد؟ آیا می‎توان اسناد را در قالب‎های مختلف صادر کرد؟

ارزش نرم افزار در مقایسه با قیمت آن

قیمت این نرم افزار BPMS با توجه به ویژگی‎ها، قابلیت‎ها و موارد استفاده چقدر مناسب است؟ آیا قیمت گذاری واضح، شفاف و انعطاف پذیر است؟ آیا گزینه ‎های قبل از خرید ارائه می‎دهند؟

در ادامه برخی از نرم افزارهای BPMS اشاره شده در لیست بالا را مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهیم داد.


مروری بر بهترین برنامه‌های BPMS

در اینجا توضیح مختصری در مورد هر یک از ابزارهای اتوماسیون BPM که در لیست بالا قرار دارند آورده شده است. در ادامه به جزئیات مربوط به آنچه هر ابزار ارائه می‎دهد و چرایی انتخاب آن برای مقایسه ابزارهای مدل سازی فرآیند کسب و کار می‎پردازیم.

ProcessMaker – یک نرم افزار BPMS سبک، ساده در طراحی و یادگیری با قابلیت‌های محدود

یکی از نرم افزارهای BPMS پلتفرم Processmaker است که یک نرم افزار کم کد برای BPMS و گردش کار می‌باشد و به شما امکان می‌دهد فرآیندهای کسب و کار خود را طراحی، خودکارسازی و مستقر نمایید.
این نرم افزار برای شرکت‌هایی ایده آل است که نیاز به نرم افزار BPMS ساده وسبک دارند. پروسس میکر همکاری با IT را به منظور اتوماسیون فرآیندهای کسب و کاری کوچک، برای تحلیلگران مشاغل آسان می‌نماید. این نرم افزار متن باز است و شما به SOURCE آن دسترسی دارید.
نرم افزار BPMS پروسس میکر در چند نسخه ارائه میشود. نسخه متن باز رو رایگان و نسخه سازمانی که باید برای آن هزینه پرداخت کنید. شرکت های نرم افزاری که در کشور ما اقدام به فروش نرم افزار Processmaker می کنند، نسخه رایگان آنرا توسعه داده و قابلیت هایی به آن اضافه کرده اند.

برخی ویژگی‌های اصلی ProcessMaker عبارتند از دارا بودن:

 • طراح فرآیند
 • سازنده سند خروجی
 • پورتال کاربر و صندوق ورودی موارد
 • طراح فرم پاسخگو
 • مدیریت کاربر
 • Rest API

باید توجه نمود این نرم افزار BPMS قابلیت آپدریت از نسخه 3 به نسخه 4 خود را ندارد و در زمینه گزارش گیری نیاز به نصب پلاگین های تکمیلی دارد. همچنین تجربه نشان داده است این نرم افزار BPMS برای کسب و کارهای نه چندان بزرگ و به اصطلاح SME ها مناسب است.
دو نمونه از نقاط ضعف نرم افزار ProcessMaker عدم پشتیبانی از ورزنینگ در فرایندها و نوتیشن های پیشرفته استاندارد BPMN2 است.
همانطور که در بالا قید کردیم پشتیبانی از استاندارد BPMN2 یکی از شاخص های اصلی ارزیابی نرم افزارهای BPMS است که نرم افزار ProcessMaker از این حیث جایگاه خوبی ندارد.
برخی از نوتیشن هایی که توسط نرم افزار ProcessMaker پشتیبانی نمی شوند عبارتند از:

 1. دروازه مبتنی بر رویداد (Event based gateway)
 2. رویداد سیگنال (Signal event)
 3. رویداد اسکالیشن (Escalation event) یا تشدید
 4. رویداد لغو (Cancel event)
 5. رویداد خطا (Error event)
 6. رویداد تمام کننده (Terminate event)
 7. رویداد قاعده یا مشروط (Rule event)
 8. رویداد جبران (Compensate event)

Bizagi – کاربرپسند، موتور قوی و پشتیبانی از زبان فارسی

بیزاجی در قالب 3 محصول Bizagi Modeler، Bizagi Studio و Bizagi Automation راه حل‌هایی را برای شرکت‌ها ارائه می‌دهد. Modeler که عملاً یک ابزار مدلسازی فرایند است و BPMS نیست، نرم افزاری است که از آن برای مدلسازی فرایندهای کسب و کار استفاده میشود. بیزاجی گزینه‌های میزبانی فضای ابری و همچنین on-premise را برای کاربران ارائه می‌دهد.

امکانات ویژه نرم افزار Bizagi
 • دارای قابلیت انتشار مدل‌های فرآیند در محیط های دیگر است.
 • دارای تاریخچه ویرایش‌های انجام شده است.
 • امکاناتی را از قبیل ذخیره مدلهای موجود در فضای ابری، کار کردن آفلاین، اعلانهای فوری و فضای ابری اختصاصی (برای سازمانها) فراهم می‌کند.
 • دارای دو محیط ویرایش فرایند و امکان ویرایش فرایند در محیط وب
 • قابلیت اتصال به ربات های نرم افزاری
 • کاربرپسندترین BPMS دنیا به گزارش گارتنر
 • دارای اپلیکیشن موبایل
 • و…

این BPMS در لیست گارتنر در حوزه CHALLENGERها قرار دارد و از نظر مشتریان خود به عنوان APPLE نرم افزارهای BPMS شناخته می شود.
Bizagi در نسخه 2019 خود قابلیت های خیلی خوبی را اضافه نموده هاست که زا آن جمله می توان به قابلیت اتصال به ربات های نرم افزاری RPA اشاره نمود.
فرم افلاین یکی دیگر از قابلیت های نرم افزار BPMS بیزاجی است که به کاربران نهایی این اجازه را می دهد که بدون اتصال به شبکه و اینترنت اقدام به تکمیل فرم ها نموده و به محض اینکه در فضای اینترنت یا شبکه قرار گرفتند، کارتابل آنها سینک خواهد شد. نرم افزار Bizagi تقریبا از اکثر نمادهای موجود در استاندارد BPMN2 پشتیبانی میکند.


Camunda – یک نرم افزار BPMS متن باز 

نرم افزار Camunda BPMS علاوه بر اینکه از اکثر نمادهای موجود در استاندارد BPMN2 پشتیبانی میکند، از دو استاندارد فوق العاده دیگر که توسط OMG منتشر شده است نیز پشتیبانی می کند. این دو استاندارد عبارتند از:

 • استاندارد DMN
 • استاندارد CMMN

یکی دیگر از قابلیت های تقریباً منحصر به فرد نرم افزار BPMS کاموندا، ماژول Optimize است. Optimize ابزارِ گزارش‌سازِ بسته نرم‌افزاری مدیریت فرآیند Camunda است.
این ابزار به سازمان‌ها کمک می‌کند تا فرآیندهای پیاده شده در Camunda، به طور مستمر رصد شده و در صورت نیاز بهبود داده شوند.
برای مثال برای فرد مسئول عملکرد یک فرآیند، پاسخ به این پرسش که گلوگاه‌ها، چه فعالیت هایی هستند، بسیار مهم است. پاسخ به این‌گونه سوالات به راحتی از طریق گزارش‌های قابل تهیه در Optimize ممکن است.
یکی از قابلیت‌های متمایزکننده Optimize، ساخت گزارش‌ با مصورسازیِ نقشه گرمایی (heat map) است. نقشه‌هایی گرمایی کمک می‌کنند تا گام هایی از فرآیند را که به طور مکرر طی شده‌اند یا زمان اجرای آن ها به طرز معناداری طولانی تر از سایر فعالیت‌هاست، شناسایی شوند.

Optimize در نرم افزار Camunda BPMS چه قابلیت‌هایی دارد؟
 • تهیه گزارشات سفارشی سازی شده در یک محیط کاربرپسند
 • تهیه داشبوردهای مدیریتی
 • آنالیز فرآیندها
 • ساخت هشدار برای اطلاع رسانیِ از کنترل خارج شدن فرآیندها

این ماژول نرم افزار BPMS کاموندا را از سایر نرم افزارهای BPMS تا حدود زیادی متمایز می نماید. گفتنی است چند شرکت در کشور اقدام به فروش نرم افزار Camunda می کنند لیکن نرم افزار Camunda توسعه یافته توسط شرکت جهان مدیر دارای ماژول Optimize بوده و سایرین از این قابلیت برخوردار نیستند.
همچنن ورژن‌گذاری (Versioning) و انتقال (migration) در نرم افزار BPMS کاموندا دو ویژگی فوق العاده دیگر است که سایر نرم افزارها از جمله پروسس میکر از این قابلیت برخوردار نیستند.
در نرم افزار BPMS کموندا، این قابلیت پیش‌بینی شده است که پس از ایجاد تغییرات در تعریف یک فرآیند (ایجاد ورژن جدید)، بتوان تغییرات را بر روی نمونه های قبلی موجود در سیستم نیز اعمال کرد. به این مفهوم در نرم افزار BPMS کموندا، انتقال (migration) گفته می‌شود.
در صورتی که بخواهیم نمونه های قبلی نیز تحت تاثیر تغییرات ورژن جدید قرار گیرند، باید از مفهوم “انتقال نمونه فرآیند” (process instances migration) استفاده کنیم.

انتقال (migration) شامل دو بخش است:

 1. ساخت برنامه انتقال (migration plan)
 2. اعمال برنامه انتقال بر روی نمونه های مورد نظر

FlowAble BPMS- تیم اصلی Flowable

Flowable یک پلتفرم مبتنی بر جاوا برای اجرای business process و case management  می باشد که در سال ۲۰۱۶ به صورت رسمی (و با سابقه طولانی در این حوزه)، اعلام موجودیت کرد. در واقع تیم اصلی Flowable همان تیم JBPM (اولین انجین مبتنی بر جاوا)  و Activiti می باشد.
پروژه JBPM در سال ۲۰۰۳ و ذیل شرکت RedHat آغاز شد. در سال ۲۰۱۰ پروژه Activiti (ذیل شرکت Alfresco) بر مبنای همین JBPM و با به کار گیری تیم اصلی JBPM، معرفی شد. پس از ۳ سال و در حدود سال ۲۰۱۳ اولین فورک از نسخه ۵ پروژه Activiti با عنوان Camunda شروع به کار کرد که هم اکنون یکی از رقبای جدی Flowable به حساب می آید.

flowable BPMS

سه سال پس از راه اندازی Camunda، در سال ۲۰۱۶ لیدرهای فنی پروژه Activiti  تصمیم به ایجاد یک پروژه جدید با نام Flowable گرفتند و از آن پس حول این پروژه جدید شرکت خود را نیز ایجاد کردند.
این نرم افزار BPMS متن باز مبتنی بر جاوا نسبت به سایر نرم افزارهای BPMS متن باز جاوایی، از سابقه کمتری در کشور ما برخوردار است.
این نرم افزار BPMS متن باز علاوه بر پشتیبانی از اکثر نمادهای استاندارد BPMN2  از استاندارد CMMN نیز به منظور مدلسازی و پیاده سازی موارد پشتیبانی میکند.


Monday.com – پیشگام در ابزار بصری پویا برای مدیریت و اتوماسیون آسان فرآیندهای کسب و کار

monday.com  یک ابزار عالی BPM است. زیرا بسیاری از وسایل و ابزارهای مدیریتی معمول را حذف کرده و روی طرح بندی ‎های بصری ساده و پویا متمرکز شده است که به روشن شدن توالی کارها کمک می‎کند.
ویژگی‎ های monday.com برای مدیریت پروژه ‎ها شامل مدیریت منابع و پروژه ‎ها، پیگیری زمان، همکاری و ویژگی‎ های گزارش‌دهی است.
به عنوان مثال، کاربران می‎توانند فایل‎ ها را روی کارت ‎ها بارگذاری و پیوست نموده، یاداشت بگذارند، هم تیمی‎ ها را منشن کنند و مواردی از این قبیل.
همچنین یک داشبورد گزارش دهی عالی برای پروژه ارائه می‎دهد که می‎تواند داده‎ ها را از چندین کادر جمع آوری نموده و اجازه پیگیری بهتر ظرفیت‎های پیشرفت را می‌دهد.
monday.com همچون دیگر نرم افزارها، مجموعه کاملی از ابزارهای حسابرسی پروژه و تهیه صورت وضعیت ها را ارائه نمی‎دهد؛ اما می‎توانید از monday.com برای ردیابی ساعت‎ها، جداول زمانی و فاکتورها استفاده نمایید.
به طور کلی monday.com یکی از قابل تنظیم ترین راه حل‎های نرم افزاری مدیریت فرآیند کسب و کار است و به شما امکان می‎دهد با هر متدولوژی(کانبان یا متدهای دیگر) متناسب با پروژه و تیم خود کار کنید. همچنین می‎توانید برخی ابزارهای مفید گردش کار برای اتوماسیون بخش‌هایی از فرآیند خود در آن بیابید.
قابلیت دربرگیری monday.com شامل اپلیکیشن‎ های کسب و کار مانندSlack، Google Drive، Gmail، Google Calendar، Jira ، GitHub، Trello، Dropbox ، Typeform  و موارد دیگر می‎باشد که از طریق Zapier قابل دسترسی است.


Kissflow – عناصر فرآیند بصری آسان، فرم‎های قابل تنظیم و کنترل دسترسی قوی که توسط بیش از 10،000 مشتری از جمله Pepsi، Sega و Comcast مورد استفاده قرار می‎گیرد.

تنظیمات آسان فرم‎ها به شما امکان می‎دهد همه چیز را از چیدمان فرم گرفته تا عناصر و منابع داده‌ها تغییر دهید. Kissflow  که توسط Dominos، Telegraph، Pepsi، Sears، Comcast  و Hubspot مورد استفاده قرار می‎گیرد، یک اپلیکیشن صنعتی و دیجیتالی بدون کد است که دارای توابع مدیریت فرآیند بوده و به راحتی با هر نوع سیستم فرآیند کسب و کار در محیط‎های مختلف سازگار است.
Kissflow یکی از محبوب ترین و رایج ترین راه حل‎های BPMS است. ویژگی‎های آن شامل رابط کاربری آسان، مقیاس پذیری کاربران و داده‎ها، تجزیه و تحلیل بلافاصله و بیش از 50 اپلیکیشن آماده استفاده مانند بازپرداخت مسافرتی و آموزش کارمندان تازه وارد است.
Kissflow از نظر ویژگی‎ ها و کارکردها امتیاز بسیار بالایی دارد؛ زیرا دارای ویژگی‌های کارآمد و بدون کد برای الزامات مدیریت کل فرآیندهای کسب و کار شما هستند. الزاماتی همچون فرآیندهای خودکار، تابلو اعلانات پروژه، رسیدگی به پرونده‎ها و ابزارهای همکاری.
قابلیت دربرگیری Kissflow  شامل G suite ، DropBox، Docusign، Webmerge، Salesforce، Oracle  و موارد دیگر می‎باشد. یک از جنبه‌های منفی Kissflow این است که این نرم افزار وابسته به دسترسی به اینترنت است. به این معنی که هیچ راهی برای استفاده از نرم افزار در حالت آفلاین وجود ندارد.
بنابراین ممکن است برای برخی (مانند کاربرانی که سرویس اینترنت همیشگی ندارند) ناخوشایند باشد.
Kissflow از 360 دلار در ماه شروع می‎شود و یک نسخه آزمایشی 14 روزه رایگان ارائه می‌دهد.


Orchestly – بستری برای مدیریت گردش کار که به شرکت ها کمک می‎کند تا فرآیندهای معمول کسب و کار خود را به صورت خودکار، مدیریت و بهینه سازی نمایند.

محیط کاری نرم افزار Orchestly

Orchestly یک نرم افزار مدیریت فرآیند کسب و کار است که از طریق یک پلتفرم کشیدن و رها کردن، به مدیریت و بهینه سازی خودکار گردش کار روزمره و روش ‎های عملی استاندارد کمک مینماید.
این نرم افزار BPMS برای مشاغل متوسط ​​و بنگاه‌های اقتصادی در هر صنعتی ساخته شده است و به جریان کارهای خودکار در بخش‌‎هایی مانند منابع انسانی، بازاریابی، دارایی، IT  و بخش حقوقی کمک می‎کند.
فرم‌های قابل تنظیم، دریافت اطلاعات کسب و کار را آسان می‎کند. هم جریان‎های کاری ساده و هم جریان‎های کاری پیچیده می‎توانند در عرض چند دقیقه توسط عملیات کشیدن و رها کردن که نیازی به دانش فنی عمیق ندارند، به صورت نمودارهای کاری نقشه برداری شوند. کارهای دستی را می‎توان با اتوماسیون مراحل و بر اساس شرایط یا زمان از بین برد.
داده ‎های متنی مانند نظرات و پیوست‎ ها را می‎توان در طول فرآیند از کاربران درخواست کرد. برای هدایت جریان می‎توان تصمیم گیری را با تنظیم شرایط if-then خودکار سازی نمود. استثنائات فرآیند را می‎توان از طریق قوانین کسب و کار حل کرد.
درخواست کنندگان می‎توانند همه چیز را بلافاصله و در زمان واقعی ردیابی کنند و در صورت درخواست به روز شوند. کارمندان دقیقاً می‎دانند چه کاری و در چه زمانی باید انجام شود.
گزارش‎های آماده، بینش قدرتمندی در مورد گلوگاه‌ها و دوباره کاری‎های فرآیند ارائه می‎دهد و می‎توانید گزارش‎های خاص خودتان را برای تجزیه و تحلیل و بهبود KPI‎های عملیاتی ایجاد نمایید.
Orchestly به صورت یک طرفه با Active Directory همگام سازی می‎شود و امکان کنترل دسترسی‌های مبتنی بر نقش را ایجاد می‎کند. همچنین می‎توانید از طریق Zapier و Zoho Flow به ابزارهای دیگر متصل شوید. یک بازارچه با چندین پسوند از پیش ساخته شده مانند  Slack، Dropbox، Google Drive  و Zoho Sign نیز وجود دارد.
Orchestly یک نسخه آزمایشی رایگان 15 روزه ارائه می‎دهد و قیمت گذاری مبتنی بر کاربر انعطاف پذیر دارد که از 8 دلار برای هر کاربر در هر ماه شروع می‎شود. همچنین یک تیم اجرایی وجود دارد که می‎تواند به شما در اتوماسیون گردش کار سازمان کمک نماید.


IBM BlueworksLive – نرم افزاری مبتنی بر فضای ابری با محیطی مشارکتی برای بهبود فرآیندهای کسب و کار از طریق نقشه برداری فرآیندها

نرم افزار bpms - محیط IBM Blueworks Live

نقشه برداری به شیوه کشیدن و رها کردن، به شما اجازه می‌دهد که به سرعت نقشه فرآیند را ایجاد و مرتب کنید.

IBM Blueworks Live  یک نرم افزار تجاری برای مستند سازی، بهبود و اتوماسیون گردش کار است. با استفاده از آن، شما: نقشه برداری از فرآیند از طریق کشیدن و رها کردن، الگوهای اولیه، آموزش‎های تعبیه شده، همکاری در زمان واقعی، مخزنی متمرکز از فرآیندهای کسب و کار و موارد دیگر خواهید داشت.
وقتی بحث قابلیت استفاده در میان است، Blueworks معیارهای ارزیابی ما را برآورده نموده و از آنها فراتر می‎رود. این امر به دلیل ساده بودن و شهودی بودن استقرار اتفاق می‌افتد. شروع کارهای اساسی مانند جمع آوری و ساخت فرآیندها با نقشه اکتشاف، در آن ساده است.
ادغام سیستم‎ های دیگر در Blueworks از طریق مجموعه گسترده API امکان پذیر است. برای فرصت‎ های مختلف ادغام می‌توانید از REST APIهای مختلف  استفاده نموده و داده‎ها را از Blueworks Live دریافت و یا آنها را به آن منتقل نمایید.
نکته منفی کوچک آن این است که Blueworks به اندازه سایر برنامه‎ های مشابه در حرکات خطوط و اتصالات برای تجسم در حین کار، زبردستانه نیست.
قابلیت شخصی سازی بیشتر (رنگ خطوط، قرار دادن باکس‌ها) نیز یک نکته مثبت محسوب می‎شود.
Blueworks Live با 53 دلار به ازای هر کاربر در هر ماه شروع می‎شود و یک نسخه آزمایشی رایگان 30 روزه دارد.


Novacura – پلتفرمی کم کد برای ایجاد، اجرا و بهینه سازی فرآیندهای کسب و کار و اجرای بهینه مشاغل

محیط بی پی ام اس Novacura

رابط کاربری گرافیکی Novacura Flow مسیر فرآیندها را برای کاربران مجسم می‎نماید.

Novacura Flow نوعی مدیریت فرآیند کسب و کار است که به ERP شما متصل می‎شود. این نرم افزار این امکان را به شما می‎دهد تا اپلیکیشن‎های کم کد و منطقی برای کسب و کار خود ایجاد کرده و آنها را به سمت کاربران سوق دهید. همچنین دارای قابلیت اسکن بارکد، اعلان‎ها و صندوق ورودی، گزینه‎ های کار آفلاین و موارد دیگر است.
Novacura Flow آپشن‎ ها و ویژگی‎ ها زیادی را در نظر گرفته است. این ویژگی‎ ها طیف وسیعی از ابزارها را ارائه می‎دهند که شامل اتصالات، جریان‌های کاری، قابلیت کشیدن و رها کردن، نمودارهای گانت، طراحی آسان جریان، چند پلتفرمی ‎و سازگاری مرورگر است.
ادغام با سیستم‎ های دیگر شامل IFS Applications ، Microsoft Office (مانند Microsoft Excel و Microsoft Project ) و موارد دیگر است.
در مورد جنبه منفی، می‎توان گفت رابط کاربری گرافیکی آن کاملا مطلوب نیست. به این دلیل و همچنین فقدان برخی از موارد سهولت استفاده برای افراد تازه وارد، کمی از امتیاز UX و مقوله قابلیت استفاده را در میان معیارهای ارزیابی از دست می‌دهد. Novacura Flow  تنها در صورت درخواست قیمت ارائه می‎دهد و نسخه آزمایشی رایگان ندارد.


K2 Platform – پلتفرم توسعه کم کد با طراح گردش کار BPMS برای ایجاد اپلیکیشن‎های فرآیندی از طریق رابط کشیدن و رها کردن

محیط کاربری K2-Platform

طراحی از طریق کشیدن و رها کردن به کاربران امکان می‎دهد برای مدیریت فرآیندهای مختلف منطق را لحاظ کنند.
K2  به شما کمک می‎کند تا اتوماسیون و گردش کار پیچیده بسازید و به شما امکان می‎دهد تنها با کشیدن و رها کردن بتوانید گردش کار ایجاد کنید، بینش زمان واقعی به دست آورید، از فرم‎های غنی از ویژگی‎ ها استفاده و یا استفاده مجدد نمایید، از ویژگی‎ های امنیتی و نظارتی استفاده نمایید و موارد دیگر.
K2 Platform یک مدل قیمت گذاری دارد که نمی‎توان در این لیست خرده‌ای به آن گرفت. نه تنها ورودی بسیار کم هزینه‎ای دارد بلکه مدل هزینه بسیار دقیقی در وبسایت آن قرار داده شده است.
بنابراین تماس با قسمت فروش لازم نیست. همچنین اگر بخواهید طرح خود را گسترش دهید از قابلیت مقیاس پذیری برخوردار است. این نرم افزار در میان معیارهای ارزیابی در بخش ارزشمند بودن در مقایسه با قیمت، امتیاز بسیار خوبی می‎گیرد.
K2 Platform بسته به نیاز شما، با پلتفرم های متفاوتی ادغام می‎شوند. از جمله  UIPath ، Microsoft Cognitive Services، TensorFlow ، PowerBI  و موارد دیگر.
نصب و استقرار آن کمی طولانی است. یک نکته منفی قابل توجه، میزان زمان لازم برای به روزرسانی و کارآمد بودن آن است. نکته دیگری که شاید اهمیت کمتری دارد در مورد نحوه آموزش و شیب دار بودن منحنی یادگیری است. K2 Platform  با 12 دلار برای هر کاربر در هر ماه شروع می‎شود و یک نسخه آزمایشی رایگان 30 روزه دارد.


SAP Business ByDesign – مجموعه نرم افزارهای هوشمند و ابری ERP که برای مسیریابی در کلیه فرآیندهای کسب و کار طراحی شده است.

نرم افزار SAP-Business-by-Design

بررسی اجمالی، لیست‎های کاری، اخبار، سلف سرویس و گزارشات همه در یک داشبورد آسان.
SAP Business ByDesign  یک نرم افزارERP  هوشمند و مبتنی بر ابر است که برای اتصال کلیه عملکردهای شرکت در یک پکیج سریع طراحی شده است.
ویژگی‎ های آن شامل تجزیه و تحلیل در زمان واقعی، ابزار CRM، ساده سازی منابع انسانی، مدیریت پروژه و موارد دیگر است.
SAP یک نرم افزار BPMS سازمانی با یک لیست قوی از ویژگی‎ها و عملکردهاست که با الزامات موجود در معیارهای ارزیابی مطابق است.
علاوه بر این پیدا کردن و به کارگیری ویژگی‌ها ساده و شهودی هستند. این ویژگی ها شامل CRM قوی، برنامه فهرست فروش، استخراج اطلاعات و گزارش‎های اجرایی و موارد دیگر هستند.
گزینه‎ های ادغام عبارتند از  DiCentral EDI Suite Integrated، Onlineshop، Snap International، ERP Logic، Paymate، Incloud Solutions، All4Cloud، BEX، Bradler، Dicentral، iService Globe، Wirecard، Suportis  و موارد دیگر در لیست برنامه‎ ها و API‎ها.
یک نکته منفی آن این است که خروجی داده‎ها، در حالی که آسان و سریع به دست می‎آیند، چندان کاربر پسند نیستند. بنابراین، استفاده از اکسل برای منظم شدن و خوانایی داده‌‎ها توصیه می‎شود. این امر باعث می‎شود زمان لازم برای گزارشگیری و تجزیه و تحلیل بیشتر گردد.
SAP Business ByDesign با 17 دلار برای هر کاربر در هر ماه شروع می‎شود و نسخه آزمایشی رایگان ندارد.


iGrafx – ضبط، برقراری ارتباط، بهبود و بهینه سازی فرآیندهای کسب و کار مانند  HR، منابع  IT، ردیابی عملکرد و موارد دیگر.

محیط iGRafx ساختن نمودارهای فرآیند کسب و کار با یک رابط کاربری Microsoft-esc ساده و شهودی
Grafx  نرم افزاری برای تحول در کسب و کار است که از عملکردهایی همچون اتوماسیون RPA و گردش کار، مسافرت مشتری، نظارت، ریسک، انطباق و موارد دیگر پشتیبانی می‎کند. این نرم افزار به گونه ای طراحی شده است که به راحتی و در عین حال به نحوی مقیاس پذیر می‎تواند اطلاعات بین مشتری و فرآیند را متصل و هماهنگ نماید.
iGrafx در ترسیم تجزیه و تحلیل فرضیه what-if یا تغییرات آینده فرآیند، عالی است. مستندات فرآیند نیز هنگامی ‎که در یک مسیر مستقر شوید، بصری و انعطاف پذیر هستند. برنامه‎ های داخلی را می‎توان برای ادغام خریداری کرد، که شامل Flowcharter، Process و Process for Six Sigma هستند.
iGrafx با توجه به فرآیند ارزیابی ما در مقایسه با برخی از رقبای خود، کمی در ویژگی‎ های عملکردی اختصاصی غرق شده و آیتم‎ های کلیدی همچون بایگانی اسناد، فهرست بندی اسناد، قابلیت‎ های امضای الکترونیکی، دسترسی آفلاین را از دست داده است.
iGrafx قیمت‎ ها را در صورت درخواست ارائه می‎دهد و یک نسخه آزمایشی رایگان 30 روزه دارد.


Trisotech – مجموعه نرم افزار ویژوال و تعاملی به همراه نمودارهای دیجیتالی برای ضبط فرآیندها و تصمیمات اساسی سازمان شما.

نرم افزار bpms - محیط کاربری Trisotechترسیم، سازماندهی و بررسی نحوه کار فرآیندها با هم با استفاده از مدل های فرآیند BPMN
Trisotech’s Digital Enterprise Suite برای توصیف و مرتبط کردن استراتژی سازمان شما با اهداف شناسایی بصری با استفاده از قالب‎های از پیش تعیین شده، تعیین مسئولیت موارد مختلف و تحلیل کیفیت و ارزش کار از طریق مفاهیم LEAN و شش سیگما  طراحی شده است.
این ابزار نه تنها با استفاده از BPMN فرآیندهای کسب و کار را مدل می‎کند بلکه با قوانین کسب و کار و مدیریت پرونده نیز ادغام می‎شود، که به خودکارسازی فرآیندهای دیگر کمک می‎کند.
Trisotech در بخش یکپارچه سازی معیارهای ارزیابی نمره‌ای عالی می‌گیرد. زیرا با توجه به استفاده دقیق از استانداردها و روش‎ های رسمی، ادغام با سیستم عامل‎های دیگر آسان می‎شود. مدل‎ها مستقیماً از یک برنامه کاربردی دیگر استفاده می‎کنند(در بسیاری موارد).
Trisotech DES  با Microsoft Visio ادغام می‎شود اما هیچ اطلاعات ادغام دیگری برای برنامه‎های دیگر ارائه نشده است. مهمترین نکته منفی، عدم کنترل دسترسی‎ ها و مجوزها و همچنین نبود توابع هشدار دهنده و اطلاع رسانی است. بهره‌برداری از این ویژگی‌های اساسی، می‎تواند در آینده قدم مهمی برای این نرم افزار باشد.
Trisotech در صورت درخواست قیمت گذاری ارائه می‎دهد و یک نسخه آزمایشی رایگان از آن در دسترس است.


Signavio – یک نرم افزار BPMS برای ضبط، طراحی و بهبود فرآیندهای کسب و کار و به اشتراک گذاری دیدگاه‌ها با سایر همکاران.

Signavioمدل سازی فرآیند با فناوری وب نوآورانه و تمرکز بر مشارکت.
مدیر فرآیند Signavio از کاوش هوشمندانه فرآیند و فناوری وب نوآورانه برای کمک به ابتکارات متحولانه ERP در کسب و کار شما استفاده می‎کند.
این نرم افزار همچنین به شما امکان می‎دهد تا به سرعت بازخوردهای مدلسازی، نظرات و دیدگاه‎ ها را در سراسر مجموعه به اشتراک بگذارید.
Signavio بالاتر از معیارهای ارزیابی ما قرار می‌گیرد. چرا که دارای یک لیست پر از ویژگی‎ های اضافه‌تر، مانند اعتبار سنجی مدل، مدل سازی زنجیره ارزش، یک ماژول فرهنگ لغت یکپارچه، کاوش فرآیند، و کاملاً مبتنی بر وب بودن است.
ادغام را می‎توان از طریق API و با استفاده از JavaScript پیاده سازی کرد. از ادغام با اپلیکیشن‎ های شخص ثالث نیز به خوبی استقبال می‎شود.
نکته منفی اصلی این است که UI (رابط کاربری) کمی ‎منسوخ به نظر می‎رسد و ‎مشغله زمانی برای به دست آوردن مزیت کامل ویژگی‎های فراوان آن کمی زیاد دارد. برخی بخش‎ها‎ کاملاً فنی هستند، بنابراین دانش اساسی در زمینه IT ضروری است. Signavio  در صورت درخواست قیمت ارائه می‎دهد و یک نسخه آزمایشی رایگان از آن در دسترس است.


نرم افزارنسخه رایگانقیمتسایت
Monday14 روز رایگاناز 17 دلار در ماه برای دو کاربرmonday.com
Onbaseدر دسترس نیست25000 دلارhttps://www.onbase.com/en/
Novacuraدر دسترس نیستبر اساس درخواستhttps://www.novacura.com/
iGrafx30   روز رایگانبر اساس درخواستhttps://www.igrafx.com/
Bizagi30   روز رایگانهر کاربر 800 تا 300 دلار در سال- بسته به نوع انتخاب طرحhttps://www.bizagi.com/
Trisotechنسخه آموزشی رایگانبر اساس درخواستhttps://www.trisotech.com/
Signavioنسخه آموزشی رایگانبر اساس درخواستhttps://www.signavio.com/
Processmakerنسخه آموزشی رایگانبر اساس درخواستhttps://www.processmaker.com/
SAP Business ByDesignدر دسترس نیست17  دلار برای هر کاربر در ماهhttps://www.sap.com/products/business-bydesign.html
/Blueworkslive30   روز رایگان53  دلار برای هر کاربر در ماهhttps://www.ibm.com/products/blueworkslive
Oracle BPM Suiteدر دسترس نیستبر اساس درخواستhttps://www.oracle.com/middleware/technologies/bpm.html
K2 Platform30   روز رایگان12  دلار برای هر کاربر در ماهhttps://www.k2.com

منبع:

Top 10 BPMS (Business Process Management Systems) In 2020

https://www.gartner.com/en

Top Business Process Management (BPM) Tools – Comparison and Features

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیمایش به بالا