پروژه مدلسازی فرایند

در فاز اول پروژه معماری فرایندهای شرکت پالایش گاز سرخون و قشم استخراج شد. نحوه کار به این ترتیب بود که برای این موضوع دو کمیته (کمیته راهبری و کمیته اجرایی) تشکیل شده و جلسات مختلفی به صورت کارگاه محور برگزار می شود.

طی این جلسات معماری اولیه فرایندها و لیست فرایندهای شرکت شناسایی می‌شود.

این لیست توسط تیم تحلیل مجری در محل دفتر این شرکت بررسی شده (بررسی نمونه‌های داخلی و نمونه‌های مدل‌های مرجع مانند APQC در صنایع نفت و گاز) و نسخه اول معماری فرایند شرکت پالایش گاز سرخون و قشم طراحی می‌‌شود.


جهت استخراج معماری فرایندها در این پروژه از نمودار PHD یا نمودار سلسه مراتب فرایندها استفاده شد.

 

نمودار سلسله مراتب فرایندی (PHD)

نموداری است که در آن سلسله مراتب فرایندها توسط لایه ­های مختلف نمودار به‌منظور تفهیم بهتر سلسله مراتب فرایندها، مشخص می­شود. نمودار سلسله مراتبی فرایندها معمولاً در سه سطح حوزه کسب و کار، گروه فرایند و فرایند تقسیم‌بندی می­گردد که در ادامه به شرح هریک پرداخته می­شود.

 

حوزه کسب و کار یا Business Area  

مجموعه‌ای از گروه‌های فرایندی که در کنار هم تحقق ماموریت‌های سازمان را میسر می‌نماید. به‌عبارت دیگر حوزه کسب و کار سازمان در حقیقت بستر اجرائی تحقق ماموریت و اهداف سازمان می‌باشد که در بالاترین سطح به دو حوزه اصلی و پشتیبانی قابل تقسیم است.

 

گروه فرایند یا Process Group  

مجموعه‌ای از فرایندهای به هم وابسته که در پاسخ به یک یا چند رخداد جهت تدارک یک یا چند نتیجه مرتبط  شکل اجرائی به خود می‌گیرد.

 

فرایند یا Process  

‌فرایند مجموعه فعالیت‌های به هم مرتبط با ترتیب و توالی مشخص است که ورودی‌ها را به خروجی‌های موردنظر تبــدیل می‌نماید. یک فرایند می‌تواند نمودار عینی تمام یا بخشی از زنجیره فرایندی خود باشد.


حوزه های کسب و کار یا Business Area  های شناسایی شده در شرکت پالایش گاز سرخون و قشم به قرار زیر است:

  • مدیریت و توسعه استراتژی
  • کشف و توسعه فناوری‌های مرتبط
  • پالایش گاز و تولید محصولات جانبی آن
  • مدیریت خدمات مشتریان
  • مدیریت منابع انسانی
  • مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات
  • مدیریت منابع مالی
  • مدیریت دارایی ها
  • مدیریت حقوقی و قرارداد ها
  • مدیریت و توسعه قابلیت ها

گفتنی است تعداد فرایندهای شناسایی شده در این فاز ۱۹۶ فرایند است که در حال حاضر تیم جهان مدیر مشغول اقدام مدلسازی فرایندهای وضعیت موجود آنها می باشد. البته با شرایط پیش آمده و اینکه امکان برگزاری جلسات حضوری میسر نیست، جلسات مصاحبه با ذینفعان جهت استخراج مدل های فرایندی موجود، بصورت از راه دوره انجام می شود.

 

همچنین در فازهای آتی بر اساس تحلیل ها و مطالعات تطبیقی انجام شده، استخراج معماری فرایندهای مطلوب نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

منتظر اخبار تکمیلی در مورد این پروژه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.