مرجع تخصصی آموزش، مشاوره و استقرار مدیریت فرایند

شماره تماس دفتر: ۰۲۱۸۶۰۵۱۵۹۸

ارزش فرایندکاوی: معنای آن برای کسب و کار چیست؟

معنای فرایندکاوی برای کسب و کار چیست؟

جستجوی ایرادات فرآیند می‎تواند ناامید کننده باشد. اما هر مشکلی همیشه راه حل خود را دارد. بنابراین، شما را با جدیدترین رویکرد بهینه سازی فرآیند – فرآیندکاوی آشنا می‌کنیم. در ادامه با ما همراه باشید که با این رویکرد جدید آشنا شویم و ببینیم چه مزایایی برای کسب و کار شما دارند.
همانطور که جهانی‌سازی کسب و کار اتفاق می‌افتد و شرکت‌های بزرگ در هدف خود برای تأمین نیازهای مشتری در هر مکان و هر زمان رشد می‌کنند، مدیریت فرآیندهای کسب و کار نقش اصلی را بازی می‌کند. از این رو، BPM به عنوان مجموعه تکنیک‌هایی که به مدیریت عالی کمک می‌کند تا فرآیندهای عملیاتی را بهتر سازماندهی و خودکار کند، اکنون برای شرکت های بزرگ بسیار مهم است.
همانطور که احتمالاً می‌دانید، ابزارهای BPM به مدیران ارشد این امکان را می‌دهد تا کنترل کاملی بر کارایی شرکت‌ها داشته باشند، فرایندها را به جریان خودکار تبدیل کنند، عملیات را مطابق با اهداف و استراتژی‌ها حفظ کنند و اطمینان حاصل کنند که تمام شکاف‌ها شناسایی و برطرف شده‌اند.

  • اما فرآیند کاوی از کجا وارد بازی می‌شود؟
  • آیا این چیزی است که سازمان شما به آن نیاز دارد؟
  • و دقیقاً چگونه ابزارهای تحلیلی می‌توانند به رشد کسب و کار شما کمک کنند؟

فرایندکاوی روشی برای جمع آوری داده‌های سازمانی (گزارش رویداد) و پردازش این داده‌ها به یک گردش کار بصری برای نظارت و تجزیه و تحلیل است.
با استفاده از ابزاری که داده‌کاوی و تجزیه و تحلیل فرآیند را با هم ترکیب می‌کنند، سازمان‌ها می‌توانند خلاها و حلقه‌های موجود در عملیات شرکت‌ها را شناسایی کنند، اولویت کار را برای بهره‌وری تعیین کنند، فرصت‌ها را تعریف کنند و برای رشد بیشتر کسب و کار نتیجه گیری کنند.
به عبارت دیگر، این یک ابزار ابتکاری برای پیگیری عملکردهایی است که شرکت شما به درستی انجام می‌دهد و کارهایی که می‌تواند بهتر انجام شود.
سازمان خود را به عنوان یک بدن انسان تصور کنید. در واقع، هر دو این‌ها سیستم‌های پیچیده‌ای از عناصر هستند که به طور مشترک کار می‌کنند.
اگر نقصی در این سیستم وجود داشته باشد، برای شناسایی این مشکل از یک ابزار فرآیند کاوی استفاده می‌کنیم که مانند یک اشعه ایکس پیشرفته است.
ابزارهای فرآیندکاوی به شما امکان می‌دهد نه تنها ببینید مشکل کجاست، بلکه علت آن را نیز درک کنید، علاوه براین می‌توانید درک کنید که این مشکل چگونه بر سایر اعضای سیستم تأثیر می‌گذارد و اینکه چگونه می‌توانید در آینده از بروز آن جلوگیری کنید.

رویکرد پیشرفته‌تر از BPM

در مواردی که سایر رویکردهای BPM معمولاً برای مصاحبه و ترسیم نمودارهای فرآیند به کار پرمحتوا متکی هستند، استخراج فرآیند کاملاً بر اساس داده‌های شرکتی خودکار است. بنابراین، اگرچه به شما یک بینش واقعی از فرآیندهایتان می‌دهد، بلکه باعث کاهش هزینه‌های کار برای تحقق آن می‌شود.
بنابراین، ابزاری‌های فرآیندکاوی به شرکت‌ها امکان می‌دهد مجموعه داده‌های بزرگ متشکل از هزاران یا حتی میلیون ها رویداد را تجزیه و تحلیل کنند. با در نظر گرفتن این موضوع، شرکت‌ها اکنون می‌توانند با استفاده از تجزیه و تحلیل فرآیند هوشمند به عنوان سلاح مخفی، کنترل کامل سازمان خود را در دست بگیرند.

آیا رقیب شما ناگهان رشد کرده است؟

شاید آن‌ها قبل از شما فرآیندکاوی را کشف کرده باشند. برای دستیابی به نتایج بهتر در آینده، شرکت‌ها باید نگاه دقیق به گذشته خود داشته باشند.
به طور مداوم با تجزیه و تحلیل کمبودهای قبلی و فرصت‌های از دست رفته، مدیران می‌توانند کارایی فرآیند را بهبود بخشند، از موانع و خرابی‌ها جلوگیری کنند و حتی تهدیدات آینده را پیش بینی کنند.

پیدایش فرآیندکاوی

اولین نکته در مورد فرآیندکاوی به عنوان یک فناوری در دانشگاه فنی آیندهوون آغاز شد. wil van der Aalst از اواخر دهه نود شروع به کار بر روی این فناوری کرد و تمرکز خود را از اتوماسیون فرایند به تجزیه و تحلیل گزارش رویداد متمرکز تغییر داد.
van der Aalst در حال حاضر در حال کار بر روی تحقیقات بیشتر، پشتیبانی از صنعت و جستجوی آگاهی از ارزش فرآیند کاوی جهانی در بازار و توسعه فناوری آن است.

ارزش فرآیند کاوی، ابزارها و راه‌حل ها

اولین چیزی که باید بخاطر بسپارید این است که استفاده از یک ابزار فرآیندکاوی به شما امکان می‌دهد تا فرآیندهای موجود در سازمان خود را کنترل کنید. علاوه بر این، این یک فرصت عالی برای کنترل اطلاعات خود و شروع تصمیم‌گیری بهتر بر اساس واقعیت‌ها است.
راه‌حل های فرآیندکاوی به شرکت‌ها کمک می‌کند تا جزئی‌ترین مسائل را کشف کنند، عملیات را تقویت کنند، مقرون به صرفه‌ترین اقدامات را انجام دهند، زمان تولید را کاهش دهند و نیازهای مشتریان را برآورده کنند. این همچنین مبارزات شما را برای ساختار بندی موارد و تعریف گلوگاه ها در هر نوع فرآیند ، حل می‌کند.
این که آیا ما به دنبال تبدیل شدن به یک شرکت بزرگ حسابرسی، یک زنجیره بانک یا یک سازمان بین‌المللی کالاهای مصرفی سریع هستیم – فرایندهای کسب و کار نقش مهمی در مسیر موفقیت شرکت دارند.
اما با رشد شرکت‌ها- چیزهای بیشتری از کنترل خارج می‌شوند. به همین دلیل ورود داده‌های خود و دیدن تصویر واقعی بسیار مهم است.
سیستم عامل فرآیندکاوی به شما امکان می‌دهد داده‌های خود را بارگذاری کنید، گزارش‌های رویداد را استخراج کرده و برای تجزیه و تحلیل بیشتر به یک گردش کار بصری جذاب تبدیل کنید.
با توجه به این نکته، توانایی این ابزارها می‌تواند به سطح نرم افزاری کاملاً آماده برای شرکت برسد و با داده های بزرگ کار کند. بنابراین، می‌توانید کل عملکرد سازمان خود را در یک سیستم عامل مشاهده کنید.

صنایع و موارد استفاده

طبق راهنمای گارتنر برای فرآیندکاوی، این فناوری در حال حاضر در بین شرکت‌های حسابرسی، بانکی و بیمه محبوب است. سازمان‌های بزرگ بین المللی با استفاده از راه‌حل‌های فرآیندکاوی و استفاده از آن به عنوان یک مزیت رقابتی نسبت به افرادی که هنوز این رویکرد را کشف نکرده‌اند، توجه و توجه بیشتری به این موضوع دارند.
خوشبختانه، فرآیندکاوی برای هر نوع شرکت یا صنعتی از خرده‌فروشی، FMCG، تولید، بهداشت و درمان تا موسسات دولتی قابل استفاده است.
این فرایند می‌تواند بر اساس داده‌های سیستم‌های ERP، ابزار گردش‌کار یا سایر پایگاه‌های داده شما، با تمرکز بر فرآیندهای اصلی شما(به عنوان مثال فرایند تولید) یا فرایندهای پشتیبانی باشد.

نتیجه‌گیری

دیر یا زود همه داده‌های جمع آوری شده باید مورد استفاده قرار گیرند و فرآیند کاوی مربوط به این است. فرآیندکاوی پلی بین داده‌های بزرگ و تجزیه و تحلیل کسب و کار ایجاد می‌کند، در نتیجه خطاهای کمتری در طول روند کار ایجاد می‌شود.
در واقع، فرآیندکاوی کلمه‌ای بلند در آینده تجزیه و تحلیل BPM است، و ما معتقدیم که به زودی یک روش ضروری برای کنترل جریان کار خواهد بود.

خدمت فرآیندکاوی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیمایش به بالا