معرفی شرکت صنعتی و معدنی گل گهر: تحلیل فرآیندها

منطقه معدنی گل گهر با داشتن معادن غنی از سنگ آهن به عنوان یکی از مطرح ترین قطب های فعال معدنی، صنعتی در خاور میانه است که دارای قابلیتهای بسیاری برای تبدیل شدن به یک منطقه بزرگ و رقابتی در سطح ایران و حتی جهان می باشد.  این ذخایر معدنی در استان کرمان و در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان سیرجان واقع شده است. آثار موجود و حفاری های باقی مانده در محل کانسار دلالت بر آن دارد که این کانسار در قرون گذشته مورد شناسایی و بهره برداری قرار گرفته است. سن تقریبی یک نمونه از سرباره کوره های قدیمی که از سنگ معدن گل گهر استفاده می نموده است، در حدود ۹۰۰ سال تخمین زده شده است. در دوره معاصر عملیات اکتشاف و پی جویی طرح سنگ آهن گل گهر در سال ۱۳۴۸ توسط شرکت خصوصی ایران باریت آغاز و سپس با همکاری شرکت ژاپنی ماروبنی ادامه یافت و از سال ۱۳۵۳ به شرکت ملی فولاد ایران واگذار گردید . کانسار سنگ آهن گل گهر در شش آنومالی مجزا در مجموع با ذخیره ای در حدود ۱۲۰۰ میلیون تن در محدوده ای به طول تقریبی ۱۰ کیلومتر و عرض تقریبی ۴ کیلومتر قرار گرفته است . بهره برداری از توده معدنی شماره یک بر عهده شرکت معدنی و صنعتی گل گهر است که بخش زیادی از آن استخراج گردیده است.”

”  این شرکت در حال حاضر با ظرفیت تولید بیش از ۱۵ میلیون تن کنسانتره و بیش از ۱۰ میلیون تن گندله بزرگترین تولید کننده کشور می باشد و با اجرای پروژه های توسعه و بهینه سازی خطوط شرکت، در افق چشم انداز، مجموع تولیدات سالانه این شرکت به بیش ۳۰ میلیون تن خواهد رسید. این شرکت به منظور توسعه زنجیره ارزش خود با تاسیس شرکت های فولادی سهم خود را در تولید محصولات فولادی نظیر آهن اسفنجی توسعه داده است و در آینده نه چندان دور با تولید اسلب نازک و مقاطع فولادی این زنجیره را تکمیل خواهد نمود. گل گهر اولین منطقه ای در ایران خواهد بود که کلیه فرآیند تولید از معدن تا محصول نهایی را در یک منطقه در کنار هم قرار داده است..”

این شرکت قصد دارد ایجاد یکپارچگی سیستمی در کسب و کار خود را راه اندازی کنید. در این راستا تصمیم به استفاده از مدیریت فرایندهای کسب و کار گرفته است. اولین گام در این مسیر شناسایی فرایندها، سطوح آن، همچنین ارتباطات بین فرایندی و مدلسازی فرایندها است و در گام بعدی تحلیل فرآیندها انجام خواهد شد.

در این پروژه ابتدا معماری فرایندهای وضع موجود شرکت صنعتی و معدنی گل گهر بازطراحی می‌شود. برای این موضوع پس از بررسی مستندات سازمانی، جلسات مختلفی به صورت کارگاه محور برگزار می شود. طی این جلسات معماری اولیه فرایندها و لیست فرایندهای شرکت بازشناسایی می‌شود. این معماری مربوط به وضع موجود است و در مراحل بعدی پروژه در صورت اعلام از طرف کارفرما به روزرسانی شده و همچنین وضع مطلوب طراحی خواهد شد.

پس از آن فرایندهای وضع موجود منتخب ترسیم شده و معماری فرایندها مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. در این مرحله شناسنامه فرایند نیز تدوین خواهد شد. برای هر یک از فرایندها شناسنامه ای تدوین خواهد شد که در آن به شاخص­ها، ورودی و خروجی فرایند، اهداف، سیستم­های اطلاعاتی مورد استفاده در فرایند، مشکلات وضعیت موجود فرایند و ایده­های بهبود پرداخته می شود.

در گام بعدی تحلیل فرآیندها منتخب انجام شده (برخی فرایندها که نیازمند بهبود اند) و فرایندهای TO BE ترسیم می شوند. برای فرایندهای بهبود یافته شناسامه فرایند وضع مطلوب تدوین خواهد شد. همچنین در صورت اعلام نیاز از طرف کارفرما معماری فرایندهای وضع مطلوب در این گام طراحی می‌گردد.

بطور کلی فازهای انجام پروژه به شرح زیر می باشد:

الف – شناخت و مستندسازی وضعیت موجود فرایندها- بازطراحی معماری فرایند اولیه

ب – مدلسازی وضعیت موجود ۲۰ فرایند منتخب شرکت

ج – بازنگری، بهبود کیفی و طراحی مدل مطلوب ۲۰ فرایند منتخب و تدوین شناسنامه فرایند

===================================================================

شما می توانید جهت آشنایی بیشتر با خدمات شرکت توسعه راهکار جهان مدیر در راستای تحلیل فرآیندها و یا دریافت مشاوره قبل از شروع به استقرار مدیریت فرایندهای کسب و کار فرم مشاوره را از طریق لینک زیر مشاهده و تکمیل نمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.