مرجع تخصصی آموزش، مشاوره و استقرار مدیریت فرایند

شماره تماس دفتر: ۰۲۱۸۶۰۵۱۵۹۸

سفارشی سازی ابزارها در بیزاجی با Customize columns

نصب بيزاجي bizagi

سفارشی سازی ابزارها در بیزاجی با استفاده از Customize columns

بسته نرم افزاری بیزاجی Bizagi به شما این امکان را می دهد که وقتی فعالیت‌های در انتظار خود را در صندوق ورودی (Inbox) لیست می‌کنید و یا هنگام ارائه نتایج جستجو در میان سایر موارد، نشان دادن داده‌ها را سفارشی سازی کرده و معین کنید که کدام داده‌ها نمایش داده شوند. به این ترتیب می توانید بسته به شرایط و نیازهای خود به سفارشی سازی ابزارها در بیزاجی بپردازید.
بیزاجی به طور پیش فرض، هر پرونده را با ارائه اطلاعات مربوط به فرآیندها و SLA ها یعنی اطلاعاتی همچون شناسه پرونده، تاریخ ایجاد، موعد مقرر یا فعالیت هایی که در داخل آن پرونده‌ قرار دارند، خلاصه می نماید. اما چنین تنظیمات پیش فرضی، شامل اطلاعات کسب و کار مربوط به مدل داده‌های یک فرآیند خاص نخواهد بود.
تعیین اینکه کدام داده ها نمایش داده شوند، از طریق گزینه Customize columns به معنی ستون های سفارشی سازی انجام می شود که به کمک آن می‌توانید فیلدهای دیگری را وارد کنید (به عنوان مثال نگهداری اطلاعات مختصری راجع به کسب و کار که برای خلاصه کردن مفید است یا اجازه مرتب سازی در صندوق ورودی)، یا برخی از ستون‌ها را به دلخواه به عنوان ستون‌های پیش فرض انتخاب نمایید و یا مجدد آنها را مرتب سازی کنید.

تصاویر زیر متداول ترین کاربردهای ستون های سفارشی سازی ابزارها در بیزاجی را نشان می دهد.

 • ستون های پیش فرض برای صندوق ورودی:
 • مرتب سازی مجدد ستون ها

مفاهیم

به طور کلی از طریق گزینه customize columns، می توانید برای سفارشی سازی ابزارها در بیزاجی استفاده  نموده و مجددا تعریف کنید که کدام اطلاعات در پرتال Work و در گزینه های زیر نمایش داده شوند:

 • صندوق ورودی
 • نتایج جستجوها
 • استعلام ها (گزارشات)
 • مدیریت پرونده ها(عمدتاً برای مدیر جهت تخصیص مجدد یا مواردی که بی نتیجه مانده)

توجه داشته باشید که هنگام نمایش صندوق ورودی (با استفاده از نمای گرید grid) و در حالی که بر اساس هیچ فرآیند خاصی فیلتری اعمال نکرده‌اید، ممکن است ستون هایی که اطلاعات مربوط به کسب وکار را در اختیار دارند شامل نشوند.
این امر به این دلیل است که در این مرحله ، صندوق ورودی اطمینان حاصل خواهد کرد که فقط ستون هایی را نمایش می‌دهد که حاوی اطلاعاتی مشترک در همه پرونده ها هستند (با توجه به اینکه موارد بسیاری از فرآیندهای مختلف وجود خواهد داشت و همه آنها لزوماً دارای اطلاعاتی متعلق به مدل داده های یک فرآیند خاص نیستند).

سفارشی سازی ابزارها در بیزاجی در چهار سطح مختلف قابل انجام است:

 1. در سطح جهانی: روی صندوق ورودی و هنگام بارگیری اولیه و در شرایطی که در نمای گرید فیلتری مشخص نشده باشد، اعمال می شود.
 2. در هر اپلیکیشن مربوط به کسب و کار: هنگام فیلتر کردن بر اساس یک اپلیکیشن خاص مربوط به کسب و کار در نتایج جستجو اعمال می شود (به طور عمده در نمایش داده ها و گزارش گیری مفید است).
 3. برای هر فرآیند: وقتی نمای گرید بر اساس یک فرآیند خاص فیلتر می‌شود، سفارشی سازی می تواند روی صندوق ورودی اعمال گردد. یا مشابه موارد قبلی، هنگام فیلتر کردن بر اساس یک فرآیند خاص نیز می‌تواند روی نتایج جستجو اعمال شود(هنگام گزارش گیری و استعلام مفید است).
 4. بر روی هر زیر فرآیند: وقتی در کار متعلق به فرآیند والد یک زیر فرآیند قرار دارید، سفارشی سازی ابزارها در بیزاجی می‌تواند روی اطلاعات نمایش داده شده هنگام مرور موارد متعلق به آن زیر فرآیند اعمال شود.

نحوه سفارشی سازی ابزارها در بیزاجی

 1. به ماژول Processes در Bizagi Studio رفته و به دنبال سطح مورد نظر برای ستون های سفارشی بروید.
 2. روی مؤلفه مورد نظر که می‌خواهید سفارشی سازی ابزارها در بیزاجی را روی آن اعمال نمایید (همچون اپلیکیشن‌های جهانی، اپلیکیشن، نمودار) کلیک راست کرده و گزینه Customize columns را انتخاب کنید.
  توجه داشته باشید که می توانید هنگام انتخاب یک پروژه، یک اپلیکیشن یا یک فرآیند خاص، از طریق منوی متنی موجود در بالای صفحه نیز به این گزینه دسترسی پیدا کنید.
 3. با برداشتن علامت تیک از کادر Use Default Configuration ، پیکربندی و تنظیمات پیش فرض را لغو نمایید. سپس با توجه به نوع اطلاعات مورد نظر خود، از یکی از گزینه های Add Vocabulary یا Add Attribute استفاده کنید.

اضافه کردن یک ویژگی (attribute)

هنگام اضافه کردن یک ویژگی، لیست ستون های استانداردی را پیدا خواهید کرد که همیشه در دسترس اند و می توان آنها را روی هر نوع فرآیند اعمال نمود، مانند Case number (شماره پرونده)، Category (دسته)، Process (فرآیند)، Activity ، Expiration Date (تاریخ انقضا)، Creation Date (تاریخ ایجاد) و غیره .
اما توجه داشته باشید که همچنین می توانید آن دسته از ویژگی های مدل داده های کسب و کار را نیز که به طور مستقیم به آن اپلیکیشن مرتبط است، پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که این ویژگی ها برای سطح برنامه های جهانی در دسترس نخواهند بود.

اضافه کردن واژگان (vocabulary)

یکی از گزینه های سفارشی سازی ابزارها در بیزاجی اضافه کردن واژگان است و هنگام افزودن تعریف واژگان، مواردی را که قبلاً تعریف شده اند پیدا خواهید کرد

مرتب سازی

گزینه بعدی برای سفارشی سازی ابزارها در بیزاجی، نحوه مرتب سازی است. می توانید با استفاده از آیکون های بالا یا پایین (up , down) ترتیب نمایش ستون ها را مجددا مرتب کنید.
توجه داشته باشید که نظم و ترتیبی که بر اساس آن چنین ستون هایی در این پیکربندی لیست شده اند، از یک طرف نحوه نمایش ستون ها را تعیین می کنند(از چپ به راست یا از بالا به پایین)، و از طرف دیگر وقتی کاربران نهایی تصمیم می گیرند نتایج را با کلیک بر روی یک ستون خاص مرتب نمایند، به عنوان معیارهای ثانویه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
به عبارت دیگر و مطابق با تصویر بالا، اگر به عنوان مثال کاربر نهایی به طور پویا صندوق ورودی خود را بر اساس Current assurer (AccessRequest.Employee.Name.fullName) مرتب کند، آنگاه تمام پرونده‌هایی که دارای همان طبقه بندی هستند به طور ثانویه بر اساس ویژگی Role خود مرتب می شوند. به همین ترتیب، معیار بعدی، ویژگی Reason خواهد بود و آخرین معیار همیشه Case number است.

گزینه های بیشتر

هنگامی که ستون های مورد نظر خود را گنجاندید، توجه داشته باشید که به عنوان یک مورد دیگر از سفارشی سازی ابزارها در بیزاجی می توانید نام صفحه نمایش آنها را تغییر دهید. برای حذف یک ستون (ویژگی یا واژگان) کافی است آن را انتخاب کرده و از گزینه Remove () استفاده کنید.
توجه داشته باشید که ویژگی های Case number ، Query Graphic و Expiration Date همیشه ارائه خواهند شد، حتی اگر صریحاً در پیکربندی گنجانده نشوند.

سفارشی سازی ابزارها در بیزاجی برای محیط‌های تولیدی

اگر یک پروژه در یک محیط تولیدی مستقر شده باشد، برخی تعاریف مانند استفاده از ستون های سفارشی سازی محدودیت هایی را برای جلوگیری از مغایرت های احتمالی با استقرارهای قدم به قدم بعدی ایجاد می کنند.
به همین دلیل، ممکن است تعاریف ستون ها که توسط فرآیندها یا برنامه های کاربردی در محیط‌های تولیدی مورد استفاده قرار می گیرند، قابل ویرایش و حذف نباشند.

منبع

نرم افزار bpms کموندا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیمایش به بالا