مرجع تخصصی آموزش، مشاوره و استقرار مدیریت فرایند

نقش مدیریت فرایند در ارتقا برند

نقش مدیریت فرایند در ارتقا برند

نقش مدیریت فرایند در ارتقا برند

برندسازی نیازمند سال‌ها تلاش و پیگیری مستمر است. ارتقاء برند، یکی از مهم‌ترین اهداف هر کسب‌وکار است که بقای آن کسب‌وکار را تضمین می‌کند. ارتقاء برند، استراتژی‌های فراوانی دارد. این استراتژی‌ها برای کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ تقریبا مشابه است و در موارد جزیی، تفاوت دارد.
صاحبان کسب‌وکارها در اجرای استراتژی‌های ارتقاء برند، از ابزارهای زیادی می‌توانند استفاده کنند. سیستم‌های مدیریت فرایند یکی از این ابزارها است که بر تمام جنبه‌های فعالیت یک برند بالاخص استراتژی‌های ارتقاء برند به طور مستقیم و غیرمستقیم، تاثیرگذار است.
در ادامه چند گام برای ارتقاء برند و نقش مدیریت فرایند در اجرای بهتر آن را عنوان می‌کنیم. این موارد، تنها گوشه‌ای از اهمیت و تاثیرگذاری مدیریت فرایند در ارتقاء برند است.

قدم اول: جلب رضایت مشتری

هدف نهایی کسب‌وکارها، جلب رضایت مشتری است. رضایت مشتری است که سبب دوام و بقای کسب‌وکار می‌شود. اگر مشتری از خدمات و محصولات یک برند رضایت داشته باشد، به مشتری وفادار تبدیل می‌شود. مشتریان وفادار می‌توانند سفیران تبلغاتی برندها باشند.
در نتیجه، رضایت مشتری، نه تنها هدف نهایی کسب‌وکارها و برندها است، بلکه به تنهایی می‌تواند نتایج مثبت فراوانی در ارتقاء برند داشته باشد. حتی رضایت مشتری می‌تواند یک ابزار تبلیغاتی باشد که هیچ ابزار دیگری به پای قدرت تاثیرگذاری آن نمی‌رسد.
روش‌های زیادی برای جلب رضایت مشتری وجود دارد که بدون شک مهم‌ترین آن ارائه خدمات و محصولات باکیفیت است. غیر از این مورد، خدمات دیگری چون خدمات پس از فروش، سیستم پاسخگویی به سوالات مشتریان و روابط عمومی، از دیگر عواملی است که تاثیر فراوانی بر رضایت مشتری دارد.
همه‌ی این خدمات در قالب سیستم‌های مدیریت فرایند، به سادگی قابل پیگیری، اجرا و هماهنگ سازی است. اتوماسیون این فرایندها با سیستم‌های مدیریت فرایند، بار زیادی از دوش صاحبان کسب‌وکارها برمی‌دارد و این فرایندهای بعضا پیچیده را به راحتی مدیریت می‌کند.
دریافت بازخورد مشتریان، سبب جلب رضایت آنها می‌شود چرا که مشتری می‌فهمد یک برند، گوش شنوایی برای پذیرش انتقادات و پرسش‌ها دارد. با مدیریت فرایند می‌توانید بخشی از منابع را صرف شنیدن نظرات و انتقادات مشتریان کنید. همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، با کمک مدیریت فرایند، تمرکز کسب‌وکارها بیش از هر چیز بر جلب نظر مشتری خواهد بود.

قدم دوم: عملکرد استراتژیک

در هر کسب‌وکار، چندین فرایند به طور هم‌زمان یا یکی پس از دیگری در حال اجرا است. برای اجرای فرایندها باید استراتژیک و آگاهانه عمل کنید. هر فرایند باید درست در زمان مناسب و توسط نیروهای مناسب اجرا شود. علاوه بر این، هر فرایند باید هدفی مجزا داشته باشد و میزان پیشرفت فرایند به سوی هدف، دقیقا تحلیل و بررسی شود.
یکی از مزایای اصلی مدیریت فرایند، همانطور که از اسم آن پیداست، مدیریت و سامان‌دهی فرایندها است. کاری که شاید بدون استفاده از سیستم‌های مدیریت فرایند، به راحتی قابل انجام نباشد.
گاهی تعدد فرایندها و گاهی هم‌زمانی آنها، باعث می‌شود که فرصت رسیدگی به همه‌ی فرایندها و تحلیل روند پیشرفت آنها امکان‌پذیر نباشد.
مدیریت فرایند، وظیفه سازمان‌دهی فرایندها و بررسی پیشرفت آنها را بر عهده می‌گیرد.

قدم سوم: ایجاد تغییر

حتی اگر یک کسب‌وکار قدیمی و باسابقه هستید، باید تغییراتی در برند ایجاد کنید. تغییرات، لازمه دنیای روبه‌جلوی امروزی است. این روزها فناوری به کمک کسب‌وکارها آمده است. کارهایی که سابقا به شکل دستی و سنتی انجام می‌شد، به راحتی از طریق سیستم‌ها و ابزارهای گوناگون، قابل اجرا است.
مزایای استفاده از فناوری‌های جدید در کسب‌وکارها برکسی پوشیده نیست. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن، افزایش سرعت اجرای فرایندها است که در نتیجه به بهره‌وری بیشتر منجر می‌شود.
اگر کسب‌وکار سنتی دارید، بهترین راه برای ارتقاء برند، ایجاد تغییرات مثبت است. سیستم‌های مدیریت فرایند، روند تغییر از روش‌های سنتی به مدرن را مدیریت می‌کنند و سرعت می‌بخشند. خود این سیستم‌ها بخشی از تغییرات مدرن هستند که به کسب‌وکارها در اجرای سریع‌تر و موثرتر فرایندها کمک می‌کنند.

قدم چهارم: یادگیری مهارت‌های جدید و افزایش اطلاعات

یکی دیگر از قدم‌های مهمی که می‌توانید برای ارتقاء برند بردارید، یادگیری بیشتر است. این روزها، یادگیری و کسب مهارت‌های بیشتر، رمز موفقیت کسب‌وکارهایی است که با رقبای خود فاصله‌های چشمگیری دارند.
این مورد فقط به مدیران و صاحبان کسب‌وکارها محدود نمی‌شود. تک تک کارمندان باید در زمینه کاری خود، آموزش ببینند و اطلاعات خود را افزایش دهند. افزایش آگاهی کارکنان، به رشد کسب‌وکار کمک می‌کند و رشد یک کسب‌وکار به نفع همه اعضای آن است.
برای اینکه بتوانید فرصت آموزش‌های لازم برای خود و کارکنان را فراهم کنید، به وقت کافی و مدیریت صحیح نیاز دارید. مدیریت زمان و ایجاد زمان‌های اضافه برای چنین فعالیت‌هایی با مدیریت فرایند امکان‌پذیر است.
آموزش می‌تواند بهره‌وری کارکنان و مدیران را افزایش دهد. این قدم، در سازمان‌های بزرگ و موفق دنیا، بسیار مورد توجه قرار دارد و جدی گرفته می‌شود. نتایج سودمند حاصل از آن، سبب ارتقاء برند و در نتیجه ارتقاء جایگاه همه اعضای تشکیل‌دهنده یک سازمان است.

قدم پنجم: اتوماسیون فرایندها

اتوماسیون فرایندها را می‌توان به نوعی زیرمجموعه قدم سوم دانست. این استراتژی به خصوص در دنیای امروزی که سریعا رو به‌ جلو حرکت می‌کند، بسیار ضروری است. در سال‌های آتی، هر کسب‌وکاری که از اتوماسیون فاصله بگیرد، سهم خود را از بازار از دست خواهد داد.
اتوماسیون سبب افزایش سرعت روند اجرای فرایندها می‌شود و یکی از اهداف مدیریت فرایند است. این روزها به لطف تکنولوژی، بسیاری از سازمان‌ها فرایندهای خود را کاملا اتوماتیک انجام می‌دهند.
با کمک ابزارهای مربوطه می‌توانند کارمندانی از سراسر دنیا داشته باشند و به طور دقیق روی وظایف هر کدام، نظارت کنند. اتوماسیون سبب صرفه‌جویی در زمان، وقت و هزینه خواهد شد.

قدم ششم: ایجاد محیط کاری ایده‌آل

محیط کار، یکی از مهم‌ترین عواملی است که در جلب رضایت کارکنان و افزایش اشتیاق و اراده آنها تاثیرگذار است. کارمندان راضی و خوشحال، یک سازمان موفق می‌سازند.
در یک محیط کاری ایده‌آل، هر کسی در جایگاه خود قرار دارد، از درآمد و مزایای شغلی خود راضی است، وظایف خود را به درستی انجم می‌دهد و تعامل خوبی با مدیران دارد.
چنین محیطی، مورد علاقه کارمندان باتجربه و ارزشمند است. محیطی است که به راحتی می‌تواند هر کارمند خوبی را برای سال‌ها کار موثر و موفق، حفظ کند.
ایجاد یک محیط کاری ایده آل و همراه با آرامش خاطر، یکی از قدم‌هایی است که هر کسب‌وکاری برای ارتقاء خود باید بردارد. چرا که کارمندان ناراضی، سازمان موفقی ایجاد نمی‌کنند.
برای اینکه بتوانید محیط کاری، تعامل کارمندان با مدیران و سایر مسائل مربوطه را مدیریت کنید، بهترین راه، استفاده از سیستم‌ های مدیریت فرایند است.
اصولا یکی از مزایای اصلی سیستم مدیریت فرایند، ایجاد یک محیط کاری پایدار و منظم است. محیطی که در آن فرایندها درست و به موقع و توسط نیروهای مربوطه، انجام می‌شود و روند اجرای آن بررسی می‌شود.

قدم هفتم: تمرکز بر گسترش کسب‌وکار

برای اینکه برند خود را ارتقاء دهید، باید به فکر گسترش دامنه فعالیت‌های آن باشید. تمرکز بر گسترش هر کسب‌وکار، نیازمند این است که از روند اجرای فرایندهای فعلی، اطمینان خاطر داشته باشید.
همچنین باید بتوانید فرایندهای جدید را ایجاد و دیریت کنید. تعدد فرایندها باعث می‌شود که نتوانید به خوبی به همه آنها رسیدگی کنید. در این شرایط، سیستم‌های مدیریت فرایند به کمک شما می‌آیند.
با کمک مدیریت فرایند است که می‌توانید سازمان را از همه ابعاد گسترش دهید. افزایش تعداد کارمندان، افزایش هزینه‌ها، افزایش درآمدها و افزایش تعداد فرایندها همگی به معنای این است که به مدیریت دقیق‌تری نیاز دارید.
یکی از اهداف مدیریت فرایند، این است که اطمینان خاطر از اجرای به موقع و صحیح فرایندها ایجاد کند تا مدیران بتوانند با خیال راحت، برای گسترش سازمان تصمیم بگیرند.
با مدیریت فرایند، مدیران به راحتی می‌توانند در مورد جنبه‌های مختلف کسب‌وکار تصمیم بگیرند و هزینه و زمان لازم برای فرایندهای جدید را تخمین بزنند.
فراموش نکنید که ارتقاء برند، یک شبه ممکن نیست. نیازمند صرف هزینه و زمان است. باید آگاهانه و با در نظر گرفتن همه جوانب، انجام شود ولی در نهایت، به نفع همه اعضای یک سازمان است؛ از مدیران ارشد گرفته تا کارمندان.
ارتقاء برند، استراتژی‌های فراوانی دارد که به همین موارد محدود نمی‌شود. هر کسب و کار با توجه به اندازه سازمان و صنعتی که در آن فعالیت می‌کند، استراتژی‌های متفاوتی خواهد داشت. ولی در نهایت، هر استراژی که برای ارتقاء برند انتخاب کنید برای پیشبرد آن می‌توانید از مزایای مدیریت فرایند بهره‌مند شوید.

تدوین نقشه راه مدیریت فرآیند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیمایش به بالا