مرجع تخصصی آموزش، مشاوره و استقرار مدیریت فرایند

شماره تماس دفتر: ۰۲۱۸۶۰۵۱۵۹۸

هوش مصنوعی و فرآیندکاوی

هوش مصنوعی و فرآیندکاوی

فرآیندکاوی مجهز به هوش مصنوعی چیست؟

میخواهیم درباره هوش مصنوعی و فرآیندکاوی صحبت کنیم. اکثر ما به عنوان یک نیروی کار مدرن، یکی از سه کار را انجام می‌دهیم: محصولی را می‌سازیم، خدماتی را انجام می‌دهیم، یا در تبلیغ یا ارائه محصول یا خدمات مذکور مشارکت می‌نماییم.
این بدان معناست که بسیاری از ما چرخ‌دنده‌های درون یک دستگاه هستیم، به‌ویژه اگر سازمان در حوزه های مختلفی کار ‌کند و یا دارای خطوط تولید متمایز باشد.
اگر در حین کار خود می بینید که داده‌ها را می‌گیرید و آن‌ها را به مکان جدیدی منتقل می‌کنید تا تیم دیگری از آن استفاده کند، یا اگر پروژه‌های شما دائماً منتظر نظرات ده ها ذینفع دیگر هستند، این نوع اصطکاک می‌تواند فرد را خسته کند.
ممکن است احساس خستگی، درماندگی یا حتی عصبانیت کنید.
زمان آن رسیده است که یک تکنیک جدید برای بهبود فرآیند انجام دهیم.
در سال‌های گذشته، یک خودکار و چند برگه یادداشت چسبدار بهترین ابزاری بود که می‌توانستید از آن برای بهبود فرآیندهای کسب‌وکار خود استفاده نمایید.
شما باید برای ایجاد یک محصول، مواد اولیه را از تامین کنندگان تهیه می کردید، پروژه را ران می کردید و محصول نهایی را تا زمان خرید در جایی نگه می داشتید.
شرکت‌ها سفارشاتی برای محصولاتی که بسته‌بندی و ارسال می‌کردند دریافت نموده و پرداخت‌هایی را دریافت می‌کردند و با کاغذبازی مورد پردازش قرار می دادند. تمام این پیچیدگی – از طریق اطلاع رسانی زبانی – در یک نقشه فرآیند ثبت شد.
دگرگونی دیجیتال به همان اندازه که در صنایع کارآمد واقع شد، بسیاری از جنبه های کسب وکار مدرن را پیچیده نیز نمود. شرکت‌ها جهانی شدند و داده‌ها را به فضای ابری منتقل کرده و اطلاعات را در تیم‌ها در هر منطقه زمانی تکثیر نمودند – که منجر به اضافه بار اطلاعاتی و چالش‌هایی در مدیریت داده‌ها گردید.
در این چشم‌انداز، تکنیک‌های بهبود فرآیند در گذشته تنها می‌توانند درک ثابتی از نحوه عملکرد یک کسب‌وکار ایجاد نمایند. تا زمانی که گزارش ممیزی به پایان برسد، تغییرات سریع کارکنان و به روز رسانی های فناوری اغلب باعث منسوخ شدن آن گزارش می گردد.
اما حرفه ای ها چه کار دیگری می توانند در این زمینه انجام دهند؟

نحوه بهبود فرآیند در محل کار با فرآیند کاوی مجهز به هوش مصنوعی

از آنجایی که فرآیند کاوی نبوغ انسان را با هوش مصنوعی ترکیب مینماید، در جایی که روش‌های بهره‌وری سنتی در حال حاضر قدیمی و نادرست به نظر می‌رسند، موضوعیت پیدا می کند.
مهمتر از آن، فرآیندکاوی سیستمی است که به طور مستمر و با سرعتی که با بقیه فن‌آوری شرکت شما مطابقت دارد، خود را از طریق یادگیری ماشین بهبود می‌بخشد،– و در برخی موارد، به طور کامل این برنامه‌ها را دور می‌زند!
برای مثال شرکت اوبر ، با استفاده از فرآیند کاوی، بهره‌وری را از طریق ساده‌سازی، استانداردسازی و پردازش سریع‌تر درخواست‌های مشتری، افزایش داده و به بیش از ۲۰ میلیون دلار دست یافت.

فرآیند کاوی و هوش مصنوعی را می توان به چهار جزء تقسیم کرد: جمع آوری داده های ثبت شده با مهر زمانی، کشف فرآیندهای واقعی به جای فرآیندهای فرضی، بهبود فرآیندهای موجود برای بهبود نتایج کسب و کار، و نظارت بر تغییرات برای فرصت های رشد اضافی.
فارغ از اینکه که چه برنامه‌هایی در سبد فناوری شرکت شما وجود دارد، فرآیند کاوی مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند داده‌های خام را از طریق APIها و رابط‌های از پیش ساخته شده استخراج کند تا همه آن‌ها را تجزیه نموده و تصویر کاملی را به شما ارائه دهد – به نوعی مانند این است که ابتدا تمام لوازمتان را در یک مکان بگذارید و سپس قطعاتی را که نیاز ندارید جدا کنید.
هنگامی که فرآیند کاوی از اکتشافات بی طرفانه خود پرده برداری کرد و فرآیندهای واقعی یک شرکت را تجزیه و تحلیل نمود، زمان بهبود فرا می رسد.

چرا استخراج فرآیند مجهز به هوش مصنوعی یک انتخاب پایدار است؟

فرآیند کاوی تکنیک های بهبود محل کار را با نسبت دادن آنها به نتایج خاص کسب و کار اولویت بندی می کند. این سیستم نقاط اصطکاک را در جایی که بیشترین مشکلات را ایجاد می کنند، برطرف کرده، تحویل به موقع محصول، رضایت مشتری، کاهش ریسک، و سرمایه در گردش را بهینه کرده، هزینه های عملیاتی را به حداقل رسانده، به نرخ های اتوماسیون سرعت بخشیده و ریزش مشتری را کاهش می دهد.
یعنی فقط جهت گیری مجدد فرآیند برای ادامه کار نیست – برای هر تعدیل کوچک دلیلی وجود دارد و ما معتقدیم که هر مغایرتی در کسب و کار یک دلیل ریشه ای دارد. فقط باید پیداش کنید!

فرآیند کاوی پس از آنکه رابطه علت و معلولی را بین موانع ناامیدکننده در بهره‌وری و نتایج مهم کسب‌وکار تعیین نمود، یک راه‌حل ایجاد می‌کند – اما نکته کلیدی اینجاست که آن راه‌حل حتی پس از اجرا نیز غیرقابل تغییر نیست.
فرآیند کاوی به دلیل انعطاف ذاتی که دارد، یک سر و گردن بالاتر از بقیه تکنیک های بهبود عملیات کسب و کار قرار می گیرد. و شرکت شما را بهتر و باهوش تر کرده و برای ایجاد تغییرات پایدار توانمند می نماید.
پیشرفت‌های فرآیند کاوی همچون نرم افزارهای عملیاتی از این هم فراتر می‌روند: آنها هوش مصنوعی را برای دستیابی به نتایج دلخواه شما به کار می‌گیرند – همه اینها در صورتی است که از قدرت فرآیند کاوی و اتوماسیون استفاده نمایند.

اساساً، فرآیند کاوی نقطه اوج بسیاری از ذهن‌های بزرگ است که صدها سال فعالیت‌های محل کار را مطالعه کرده اند. بسیاری از افراد ویل ون در آلست (Wil van der Aalst) را پدرخوانده فرآیند کاوی می دانند و او معتقد بود مبتدیان باید بر موضوعاتی مانند کشف داده ها و بررسی انطباق در سراسر یک سازمان تمرکز نمایند.
هرچند که فرآیند کاوی با این متغیرها شروع می شود، اما استفاده از یادگیری ماشین و مدل های پیش بینی، کاربرد آن را افزایش می دهد. به کلامی ساده می توان گفت هیچ راه کاملا مدرن دیگری برای کاهش اصطکاک در یک شرکت بزرگ وجود ندارد.

خدمت فرآیندکاوی

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیمایش به بالا