مرجع تخصصی آموزش، مشاوره و استقرار مدیریت فرایند

آغاز پروژه مدیریت فرایند شرکت پالايش گاز سرخون و قشم

مدیریت فرایند شرکت پالايش گاز سرخون و قشم

درباره پالایشگاه گاز سرخون و قشم

پالایشگاه گاز سرخون و قشم یک واحد پالایشگاه گاز است که در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی بندرعباس قرار دارد و از سال ۱۳۷۵ شروع به کار کرده‌است.
شرکت پالایش گاز سرخون و قشم در سال ۱۳۵۷ تأسیس گردید و فعالیت خود را در بخش استحصال و پالایش گاز طبیعی و میعانات گازی همراه و گاز مایع مربوط به میدان گازی سرخون در منطقه بندرعباس و میدان گازی گورزین در جزیره قشم، آغاز نمود.
ظرفیت تولید گاز از این پالایشگاه ۹ میلیون مترمکعب بود که با تعمیرات اساسی واحد شیرین‌سازی ظرفیت تولید به ۱۰ میلیون مترمکعب در سال ۱۳۹۳ خورشیدی افزایش یافت.
در راستای تامین بخشی از نیازهای انرژی کشور در استان های هرمزگان و کرمان و همچنین تولید مطلوب گاز طبیعی این سوخت پاک و ارزان – برای مصارف صنعتی ، تجاری و خانگی در جنوب و جنوب شرقی کشور، شرکت پالایش گاز سرخون و قشم در سال 1357 تاسیس گردید و فعالیت های خود را در بخش استحصال و پالایش گاز طبیعی و مایعات گازی همراه و گاز مایع حوزه گازی سرخون در منطقه بندرعباس و حوزه گازی گورزین در جزیره قشم ، آغاز نمود.
موقعیت : بندرعباس –استان هرمزگان حوزه تامین کننده گاز : سرخون در بندرعباس سال بهره برداری : 1358ظرفیت تولید گاز طبیعی : 17 میلیون متر مکعب در  روزظرفیت تولید مایعات گازی : 11 هزار بشکه در روزظرفیت تولید پروپان و بوتان 90 تن در روز


چرا مدیریت فرایندهای کسب و کار

سازمان‌ها در دوره های مختلف همواره با تغییراتی در کسب وکارهای و قوانین آنها مواجه بوده و هستند و براي حركت بسوي سرآمدي سازماني، نيازمند تطبیق با این تغییرات و چالشهای می باشند به همین خاطر همواره با نگرش های متفاوتی روبرو خواهند شد.
از آن جمله می توان به  توسعه سيستم هاي كيفيت در يك سازمان اشاره نمود که باعث ايجاد نگرش نظام مند به فعاليت هاي جاري، بهبود عملكرد سازمان، افزايش اطمينان مشتري به سازمان، كاهش فعاليت هاي غير ضروري و دوباره كاري ها و امكان ايجاد رقابت در بازارهاي داخلي، منطقه‌اي و جهاني مي شود.
در این بین ابزاری که به کمک سازمان­‌ها آمده تا بتوان رویکرد فرایندی را سازی را جاری نماید مدیریت فرایندهای کسب‌وکار یا همان BPM[1]است که شامل روش‌ها، تکنیک ها و ابزارهایی جهت پشتیبانی از طراحی، مدیریت و تحلیل فرایندهای کسب و کار است؛
به عبارت دیگر، BPM  یک رویکرد ساختار یافته باهدف بهبود کیفیت محصول و خدمات است و تلاش دارد تا فرایندهای سازمان را با استراتژی سازمان همسو نماید و به موازات آن رضایت مشتری را با افزایش کیفیت، بهبود دهد.
بنابراین می توان گفت استقرار مدیریت فرایندهای کسب و کار [2]در شرکت و سازمان های مختلف یک ضرورت است.همچنین در کسب و کارها و سازمان ها برخی از فرآيندهاي كسب و كار لزوماً متناسب با اهداف كسب و كار طراحي نشده اند بلكه به مرور زمان و بر اساس ضروريات بوجود آمده، شكل گرفته‌اند كه ممكن است دربرگيرنده فعاليت‌هاي بدون ارزش افزوده نيز باشند.
شرکت پالایش گاز سرخون و قشم نیز از این قاعده کلی مسثتنی نمی باشد. می توان از BPM، بواسطه همراستا سازی فرآیندها با اهداف کسب‌و‌کار، بهبود این فرآیندها، تعیین معیارهای سنجش، پایش عملکرد با استفاده از این سنجه‌ها و نهایتا بهبود و پیشرفت مستمر عملکرد، برای حرکت به سمت تعالی شرکت و رسیدن به رویکرد فرایندگرا بهره برد.
بنابراین به نظر می‌رسد با توجه به شرایط موجود و نیاز مبرم سازمان‌ها به کاهش هزینه، افزایش بهره‌وری و ارتقاء عملکرد، در پيش گرفتن رويكرد فرآيندي و بهبود فرآيندها مي‌تواند نقش بسيار مهمي داشته باشد.
از این رو در شرکت پالایش گاز سرخون و قشم، پروژه‌ای تحت عنوان «
مدلسازي، تحليل، طراحي و بهبود فرايندهاي شرکت پالايش گاز سرخون و قشم » آغاز گردیده است.


مدلسازي، تحليل، طراحي و بهبود فرايندهاي شرکت پالايش گاز سرخون و قشم

این قرارداد شامل سه فاز است:

فاز اول: شناخت و مستندسازي وضعيت موجود فرآيندهاي شرکت

در این فاز ابتدا مستندات و وضع موجود شرکت بررسی خواهد شد و سپس با برگزاری جلسات آموزشی، مصاحبه‌ها، کارگاه ساختاریافته و تکنیک‌های مرتبط، معماری موجود شرکت گاز سرخون و قشم طراحی می شود. در این فاز دو کمیته اجرایی و راهبری نیز تشکیل می شود.

فاز دوم: تحليل وضعيت موجود فرآيندهاي شرکت و ارزيابي ريسک هاي فرايندي

در فاز دوم شروع به مدلسازی فرایندهای وضع موجود نموده، آنها را تحلیل کرده و آسیب شناسی نموده، همترازی آنها با استراتژی، ارزیابی ریسک و…. انجام می شود و همچنین درصد مکانیزاسیون فرایندها تعیین می گردد. در نهایت در این لیست فرایندهای قابل مکانیزاسیون نیز تعیین می گردد.

فاز سوم: بازنگري، طراحي، بهبود و پيش جاري سازي فرآيندهاي مورد نظر

فاز سوم برای فرایندهای منتخب ادامه یافته و وضع مطلوب فرایندهای مورد نظر طراحی می شود. این فرایندها در سطح سیستم و جهت پیاده سازی در BPMS مدلسازی می شوند. یکی از اقدامات مهم دیگر در این فاز ارزیابی و انتخاب BPMS و همچنین پیاده سازی فرایندهای گروه تغییرات در بستر BPMS منتخب است.


هدف از این پروژه
  • قاب بندی و شناسایی فرایندها شامل تعیین نقش ها، نحوه اجرای فعالیت­ها، میزان وظایف محوله به افراد و اصلاح و بهبود آن ها در راستای افزایش کارایی و کاهش انجام زمان هر فرایند و افزایش کیفیت
  • تعیین روابط فی مابین فرایندها و روابط بین واحدها و فرایندها و تعیین نیازمندیها و مستندسازی آنها
  • ایجاد شفاف و تعيين روشن مسئوليت‌ها و پاسخگويي براي اداره کلیه فعاليت‌ها
  • شناسایی روابط بین فرایندها و فعالیت­های واحدها مختلف بین یکدیگر از طریق تهیه نقشه فرایندی و امکان بررسی و تحلیل یکپارچه فعالیت های سازمان
  • همسوسازی اهداف با فرایندها و فعالیت­های سازمان در راستای پیاده سازی استراتژی سازمان
  • ایجاد زبان یکپارچه در سراسر شرکت گاز و مبتني بر تكنيك‌ها و روش‌هاي ساختاريافته به منظور درك كامل از نحوه‌ي عملكرد سيستم و افزايش توان همكاري‌هاي بين گروهي و بين سازماني.
  • مکانیزاسیون فرایندهای پایلوت شرکت گاز سرخون و قشم

مدلسازی فرآیند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیمایش به بالا