کتاب سیستم سازی کسب و کار

خطر:  مطالعه این نوشته فقط به کسانی توصیه می‌شود که به دنبال تغییرند و حاضرند با وجود ‌ترس، شجاعانه و استوار در مسیر تغییر و پیشرفت گام بردارند و بهاء آن را بپردازند!

در ابتدا می‌خواهم یک داستان زندگی دوستی را برای شما تعریف کنم. ایشان تا سن ۲۳ سالگی مانند تمام افراد عادی زندگی می‌کرد و حتی می‌توان کمی ضعیف‌تر از دیگران، تا این سن مشغول به انجام هیچ کاری نشده بود و تمام وقت خود را صرف تحصیل کرده بود. نتیجه آن اخذ مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های مهندسی بود بس !

کتاب سیستم سازی کسب و کار

در این مقطع به مدت ۹ ماه به دنبال کار بود تا در یکی از شرکتهای دولتی به استخدام در آمد. تصور می‌کرد با کار در آن سازمان می‌تواند قله‌های موفقیت را به سرعت فتح کند. او سخت کار می‌کرد و زمان بسیاری را صرف فعالیت‌های آنجا می‌نمود. به گونه ای که پس از مدتی کوتاه توانست از کارشناس به مسئول فنی تغییر جایگاه یابد و به همین ترتیب پیشرفت کند تا در سطوح مدیران ارشد قرار گرفت. بعد از مدتی ایده‌ای به ذهن او رسید و تصمیم گرفت منطقه امن (حقوق خوب دائمی کارمندی) را ترک کند وارد باز کار خصوصی شود. او سه بار اقدام به راه اندازی کسب و کار کرد تا سرانجام توانست کسب و کار موفقیت را در حوزه اصلی توانمندی خود راه‌اندازی کند.

او در تمام این دوران کاری با مشکلات زیادی مواجه بود و همیشه در این فکر بود که چه طور می توان بر این مشکلات در کسب و کار فائق آمد. او پس از مدتها تفکر و تحقیق و تلاش راهکار معجزه‌آسایی را برای مقابله با این مشکلات پیدا کرد.

کتاب سیستم سازی کسب و کار

در ادامه به برخی از این مشکلات و راهکارها اشاره شده است:

  1. من نمی‌توانم کارها را آن گونه که می‌خواهم پیش ببرم. (تله تصمیم گیری در سازمان‌ها: راهکاری ایجاد سیستمی که در آن اطلاعات لازم خیلی سریع و به موقع در اختیار تصمیم گیران باشد و حتی بسیاری از تصمیمات به صورت خودکار و سیستمی گرفته شود)
  2. هر زمان من مرخصی می‌روم برمی‌گردم با انبوهی از کارهای مواجه می‌شوم. (با سیستم‌سازی از غرق شدن شما در شلوغی‌ها و کاهش بهره‌وری شما جلوگیری می‌شود.)
  3. هر زمان من بر روی یک کار تمرکز می‌کنم آن کار خوب پیش می‌رود اما بقیه کارهای کٌند می‌شود! (در دراز مدت سیستم‌ها به شما اجازه می‌دهند که یک میراثی را ایجاد کنید که در غیبت شما با موفقیت‌های پیشین به کار خود ادامه دهد. بنابراین بدون حضور مستقیم شما و فارغ از فرد محوری کارها پیش می‌رود)
  4. کنترل کارهای دستم خارج می‌شود و نمیدانم کدام کار در چه مرحله‌ای است.(برای کنترل کارها باید قابلیت اندازه‌گیری کسب وکار را داشته باشیم. هر کسب و کار از یک سری توالی انجام کار یعنی سیستم و زیرسیستم تشکیل شده که با شناسایی آن می‌توان به اندازه گیری و کنترل آن پرداخت.
  5. هر روز باید کارهای مختلف را از افراد مختلف پیگیری کنم. (اگر ما سیستم‌ها را طراحی کرده باشیم یعنی مستند کرده باشیم چه کاری، توسط چه کسی، در چه زمانی و چگونه باید انجام شود و همین روند را خودکار کرده باشیم همیشه به سادگی بدون پرسشس از افراد می‌دانیم چه کاری کجاست؟)
  6. کیفیت خروجی کارها و محصولات متغیر است اما افراد و کارها برنامه ریزی شده ثابت است. (اساسی ترین دلیل این مشکل نبود یک سیستم ردیابی است که مشخص کند ارتباط بین عناصر مختلف کسب وکار چیست و اگر گلوگاه و مشکلی مشخص گردید بدون آسیب رساندن به بقیه عناصر آن را بهبود داد)
  7. می‌خواهم کار را توسعه دهم و کمک کنم شرکت این کار را در چندین شعبه انجام دهد اما نمی‌توانم. (قبل از توسعه کسب وکار باید آن را قابل کنترل کرد. ۹۶% کسب وکارها به دلیل نداشتن کنترل کمتر از ده سال عمر می‌کند. حال اگر این کنترل بر مبنای سیستم باشد شما در توسعه کسب وکار می توانید رشد کوانتومی را تجربه کنید)
  8. ………….

 

کتاب سیستم سازی کسب و کار

 

ریشه راهکار این مشکلات تنها یک چیز بود:

سیستم‌سازی کسب و کار !

 

تمام این موارد بخشی از مطالبی است که در کتاب سیستم سازی کسب و کار به آن‌ها پرداخته شده است.

کتاب سیستم سازی کسب و کار حاصل چند سال تحقیق و همچنین تجربه مشاوره به کسب و کارهای متعددی است از شکست رها شده و به سوی موفقیت‌های بزرگ گام برداشته‌‌اند.

 

تالیف کتاب تمام شده است کتاب در حال ویراستاری  و اخذ مجوز است و به زودی چاپ آن تمام می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید:

 

کتاب سیستم سازی کسب و کار