BPM

BPM یکی از تکنیک های پر طرفدار که کمک های شایان توجهی به سازمانهای مختلف نموده است. آیا میدانید چه کمکی به سازمان ما می‌کند؟

سازمانها در دوره های مختلف همواره با تغییراتی در کسب وکارها و قوانین آنها مواجه بوده و هستند و برای حرکت بسوی سرآمدی سازمانی، نیازمند تطبیق با این تغییرات و چالشهای می‌باشند به همین خاطر همواره با نگرشهای متفاوتی روبرو خواهند شد، از آن جمله می توان به  توسعه سیستم‌های کیفیت در یک سازمان اشاره نمود که باعث ایجاد نگرش نظام‌مند به فعالیت‌های جاری، بهبود عملکرد سازمان ، افزایش اطمینان مشتری به سازمان، کاهش فعالیت‌های غیر ضروری و دوباره کاری‌ها و امکان ایجاد رقابت در بازارهای داخلی، منطقه‌ای و جهانی می‌شود.

برخی صاحبنظران، مسیری را برای این کار پیش بینی می کنند که از تأمین حداقلی این نیازها مانندرعایت الزامات و استانداردهای ISO، آغاز می‌شود. در ویرایش جدید استانداردهای ISO 9000 در سطح جهان، بحث فرآیند و فرآیندگرایی و BPM جایگاه برجسته‌تری در ادبیات مدیریتی پیدا کرده و طراحان برجسته نظام‌های مدیریتی نیز همواره براهمیت نقش آن تاکید دارند. جهت آشنایی بیشتر با موضوع به مثال توجه فرمایید:

“می‌گویند روزی سه نفر بنا مشغول کار دیوار چینی بودند، از اولین بنا پرسیدند چه کار می‌کنی؟ او پاسخ داد: آجرها را روی هم می‌گذارم و بین آنها ملات می‌ریزم. از بنای دوم نیز همین سئوال را کردند و او جواب داد: “دیوار درست می‌کنم” . سومین بنا نیز در مقابل این سوال گفت: “ما داریم مدرسه‌ای می‌سازیم که فرزندان ما بتوانند در آن آموزش ببینند و آینده خوبی را برای کشورمان تأمین کنند”. مثال فوق تصویر گویایی از نگرش فرآیندگرا ارائه می دهد. اما می‌توان گفت که بنای اول، نمونه‌ای از یک کارگر سنتی در روش تیلوری، بنای دوم ، نمونه ضعیفی از کارگران نگرش روابط انسانی و بنای سوم نمونه‌ای از نگرش فرآیندگرا و کار تیمی به شمار می آیند. بناهای اول و دوم، پیوندی بین کار خود و کارها و فعالیت های قبل و بعد از آن برقرار نمی‌ساختند. اما بنای سوم نه تنها می‌توانست بین این فعالیت ها توالی و ارتباط برقرار سازد، بلکه هدف نهایی و مشتری فعالیت را نیز در ذهن خود مجسم می‌ساخت.” بنابراین در فرآیند محوری،نتیجه کار با اهمیت است و نه اجزاء تشکیل دهنده آن؛ لذا در این مفهوم، محدودیت های نگرش فردی و و ظیفه ای وجود ندارد.

در این بین ابزاری که به کمک سازمان­ها آمده تا بتوان رویکرد فرایندی را سازی و جاری نماید BPM (مدیریت فرایندهای کسب و کار [۱]) است که شامل روش‌ها، تکنیک ها و ابزارهایی جهت پشتیبانی از طراحی، مدیریت و تحلیل فرایندهای کسب و کار، BPM  است؛ به عبارت دیگر، BPM یک رویکرد ساختار یافته باهدف بهبود کیفیت محصول و خدمات است و تلاش دارد تا فرایندهای سازمان را با استراتژی سازمان همسو نماید و به موازات آن رضایت مشتری را با افزایش کیفیت، بهبود دهد. در واقع BPM پس از رویکردهای TQM ]2] و BPR]3]در مدیریت و به موازات آن پس از ظهور سیستم های مدیریت پایگاه داده، سیستم های مدیریت منابع سازمانی و سیستم های مدیریت گردش کار در فناوری اطلاعات، به منظور بهبود خدمات و محصولات معرفی گردید.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می شود مقاله « BPMS چیست؟ چگونه می‎تواند به سازمان شما کمک کند؟ » را مطالعه کنید.

[۱]Business Process Management

[۲] Total Quality Management

[۳] Business Process Reenginearing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.