دوره نقشه راه مدیریت فرایندهای کسب و کار

//دوره نقشه راه مدیریت فرایندهای کسب و کار

دوره نقشه راه مدیریت فرایندهای کسب و کار

ضرورت کارگاه نقشه راه مدیریت فرایندهای کسب و کار BPM

1. سازمان‌ها در دوره‌های مختلف همواره با تغییراتی در کسب وکارهای و قوانین آنها مواجه بوده و هستند و براي حركت بسوي سرآمدي سازماني، نيازمند تطبیق با این تغییرات و چالشهای می باشند به همین خاطر همواره با نگرشهای متفاوتی روبرو خواهند شد، از آن جمله می‌توان به  توسعه سيستم‌هاي كيفيت در يك سازمان اشاره نمود که باعث ايجاد نگرش نظام‌مند به فعاليت هاي جاري، بهبود عملكرد سازمان ، افزايش اطمينان مشتري به سازمان، كاهش فعاليت هاي غير ضروري و دوباره كاري‌ها و امكان ايجاد رقابت در بازارهاي داخلي، منطقه‌اي و جهاني مي شود. برخي صاحبنظران، مسيري را براي اين كار پيش بيني مي‌كنند كه از تأمين حداقلي اين نيازها مانند رعایت الزامات و استانداردهاي ISO، آغاز مي شود. در ويرايش جديد استانداردهاي ISO 9000 در سطح جهان، بحث فرآيند و فرآيندگرايي جايگاه برجسته‌تري در ادبيات مديريتي پيدا كرده و طراحان برجسته نظام‌هاي مديريتي نيز همواره بر اهميت نقش آن تاكيد دارند.

2. آغاز موفقیت زمانی است که ما مسیر تحقق هدف را بدانیم. برای تحقق هر هدف ما سه نوع حوزه فعالیتی را باید در نظر بگیریم: 1. مسیر مستقیم تحقق هدف یا زنجیره ارزش اصلی سازمان برای ما مستقیماً ارزش تولید می‌کنند، 2. فعالیتهای دیگری مانند جذب منابع انسانی و خدمات پشتیبانی که به حرکت زنجیره ارزش ما کمک می‌کنند و به طور غیر مستقیم ارزش‌ساز هستند، 3. فعالیت‌های جهت ده که از انحراف از مسیر اصلی بواسطه برنامه‌ریزی و نظارت بر آن، ممانعت می‌کنند. از سوی دیگر می‌دانیم فعالیت‌های متوالی که منجر به یک نتیجه خاص می‌شوند، یک فرایند نامیده می‌شود. در واقع بر خلاف تصور متخصصانی که کسب و کاری را راه‌اندازی می‌کنند و موفقیت را صرفاً در فعالیتهای ارزش‌ساز می‌دانند دوام و بقا و رشد هر کسب و کاری نیاز به توجه به فعالیت‌ها در سه طبقه فرایندهای اصلی، پشتیبانی و مدیریتی دارد. کنترل و اداره نمودن این‌ فرایندها، همان مدیریت فرایندهای کسب و کار است. بنابراین مدیریت فرایندهای کسب و کار با معماری و طراحی مسیرهای تولید ارزش و ایجاد جریان‌های پشتیبان، عامل مهم موفقیت هر کسب و کار است.

3. اهمیت بحث ساده و روان سازی گردش کارها و فرایندهای سازمانی و تاکیدات محکم سازمان­ها و مراجع بالادستی از جمله سازمان مدیریت و برنامه­ریزی کشور و ریاست جمهوری، آموزش و فرهنگ­سازی در حوزه BPM و BPMS به عنوان مرحله اول و پیش نیاز اساسی اینگونه فعالیت­ها تلقی می­گردد. این موضوع صراحتاً در بخش­نامه دوره­های آموزشی کارکنان دولت در حوزه فناوری اطلاعات صفحه 22 و 23 اشاره شده است.

4. مديريت فرآيندهاي كسب و كار به عنوان پرمخاطب ترين موضوع گوگل در زمينه سازماني و فناوري اطلاعات بوده است و يكي از حوزه هاي پر درآمد در آينده است. نرخ رشد بازار کار مديريت فرآيند كسب وكار در آینده در تصویر زیر مشخص شده است:

سرفصل‌های دوره

 

بخش  اول: متقاعدسازی و  آماده‌سازی

 1. پنج نکته برای جایگاه‌سازی
 2. ده کلید متقاعدسازی جهت اجرای BPM
 3. فرایند و مدیریت فرایند چیست؟
 4. BPM چه کمکی به سازمان‌ها می‌کند؟
 5. متدولوژی‌های پروژه BPM

بخش  دوم: قاب‌بندی و شناسایی فرایندها

 1. احصا فرایند
 2. انتخاب اولین فرایند، می‌تواند عامل موفقیت پروژه شود!
 3. زنجیره ارزش سازمان را ترسیم کنید.
  • 1. طبقه‌بندی فرایندها
  • 2. سطوح فرایندی
  • 3. مدل‌های مرجع – کارعملی – طراحی نقشه فرایندی
 4. مدلسازی
 • استاندارهای مدلسازی و تشریح BPMN 2.0 – کارعملی – دو مرحله مدلسازی فر ایند
 • ابزارهای مدلسازی و معرفی کاربردی VISUAL PARADIGM – کارعملی – مدلسازی فر ایند

بخش  سوم: سازمان ما در چه شرایطی قرار دارد؟

 1. شناسایی شاخص‌ها
 2. شناسنامه فرایند کارعملی – تدوین شناسنامه فرایند
 3. اندازه‌گیری وضع موجود

بخش  چهارم: تحلیل شکاف و طراحی وضع مطلوب

 1. اندازه‌گیری بلوغ سازمانی
 2. تجزیه و تحلیل فرایند کارعملی – تحلیل فرایند مدلسازی شده
 • ماتریس CRUD
 • ماتریسRACI
 • Diagram Matrix
 • متحرک‌سازی
 • شبیه‌سازی
 1. طراحی راهکار بهبود

بخش  پنجم: بهبود

 1. تعیین اقدامات اجرایی
 2. اجرای راهکار بهبود
 3. تهیه گزارش

بخش  ششم: ارزیابی و بهبود مستمر

 1. اندازه‌گیری و ارزیابی
 2. طراحی اقدامات پیشگیرانه
 3. بازنگری و بازطراحی
 4. اجرا

بخش  هفتم: BPMS

 1. نسل‌های سیستم‌های اطلاعاتی
 2. ابزارهای BPMS
 3. جایگاه BPMS
 4. مراحل تولید نرم‌افزار
 5. گزارشگیری در BPMS

برگزار کننده

من سید احمد دلیری، در سازمان دولتی و خصوصی بسیاری به عنوان مدرس، مشاور و یا ناظر در حوزه مدیریت فرایندهای کسب و کار فعالیت داشته‌ام. من می‌توانم به شما کمک کنم تا با استفاده از توانمندی‌هایی که به دست می‌آورید، با کارکنان سازمان‌تان پروژه مدیریت فرایندهای کسب و کار را در سازمان‌تان استقرار دهید.

ما این کار را از طریق ارائه آموزش‌های کاملا کاربردی، عملیاتی و نظارت بر اجرای آن با ارائه آموزش و خدمات مربی‌گری انجام می‌دهیم.

 خلاصه سوابق بنده به شرح ذیل است:

 • مدیر پروژه‌های تحلیل و طراحی سامانه‌های ملی کشور
 • مشاور و مدیر پروژه‌های مدیریت فرایندها مجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی و وزارت جهاد کشاورزی و شهرداری تهران
 • مشاور، ناظر و ارزیاب پروژه استقرار مدیریت فرایندهای کسب و‌ کار در شرکت‌های خصوصی مانند فن‌نیرو، فناوران پیشخوان، رسا تجارت، صنایع فلزی، مترا، همکاران رهپویان و ….

*نمونه‌هایی آشکار از نتایج شگرف استقرار مدیریت فرایندهای کسب:

شرکت KPN در هلند

شرکت ALIAZ ایرلند

شرکت آدیداس

·  اعمال اسان و سریع تغییرات در فرایندهای کسب و کار از مدت زمان حدوداً 5 هفته‌ای به فقط 2 هفته) ·  کاهش زمان اجرای فراین به 1/7 (یک هفتم) ·  ایجاد ارتباط بین 500 عملیات فروش
·  کاهش 90% زمان فرایند سفارشات ·  افزایش 80% کارایی ·  ایجاد ارتباط بین 400 کارخانه
·  کاهش 95% درصد خطا برگشت سرمایه در شش ماه ·  ساده کردن بیش از 500 تغییر سفارش خرید در ماه
200.000 یورو صرفه جویی در ماه ·  کاهش 60% هزینه
·  کاهش زمان به 25%‌ زمان کار به صورت سنتی


توسط |2018-03-03T11:30:47+00:00ژانویه 28th, 2018|دوره آموزشی|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

سید احمد دلیری
من، سید احمد دلیری مدرس و مشاور مدیریت فرایندهای کسب وکار، باور دارم هر شرکت و سازمانی با آگاه‌سازی مدیران و توانمندسازی کارکنان خود ـ از طریق ایجاد رویکرد سیستمی و بااستقرار مدیریت فرایندهای کسب و کارـ می‌تواند مسیر رشد و تعالی را در پیش گیرد. با استقرار BPM، کسب وکارتان را سیستمی و سازماندهی کنید تا از نتایج شگفت‌انگیز آن استفاده کنند. مدرس، مشاور، ارزیاب و ناظر در پروژه‌های استقرار مدیریت فرایندهای کسب و کار در سازمان‌ها و مجموعه‌های: وزارت راه‌ و شهرسازی، وزارت جهاد کشاورزی، شهرداری تهران، فن‌نیرو، صنایع فلزی ایران، ……… مدیر پروژه‌های مدیریت فرایند و تحلیل و طراحی سامانه‌های ملی کشور

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

سلسه رويدادهاي کسب و کار براي مديران و صاحبان کسب و کار
close-image