قبل از متقاعد سازی باید از جایگاه خود بدانید:

دیدگاه مدیر ارشد نسبت شما چیست؟ آیا شما را صاحب نظر در خصوص تکنیک مورد نظر می‌داند و مقبولیت کافی را در نظر ایشان داریم؟

پس قبل از اینکه بخواهیم شروع به متقاعدسازی کنیم، لازم است این جایگاهی را ایجاد کنید که در آن جایگاه به عنوان فردی اثرگذار، بهره‌ور صاحب نظر و دلسوز در سازمان شناخته شوید.

با توجه به اصول مذاکره و متقاعدسازی نیاز است قبل از هر اقدامی زمینه انجام آن را فراهم کنید. زمانی می‌توانید با مدیر ارشد برای استقرار مدیریت فرایندهای کسب و کار مذاکره کنید که از نظر او مقبولیت کافی برای ارائه نظر در این مورد را داشته باشید. بنابراین نیاز است جایگاه خود را شکل دهید. پنج اقدام اساسی که برای جایگاه سازی در سازمان باید انجام داد:

 1. شناخت شاخص‌های مدیر ارشد. اولین قدم، شناخت خواسته‌ها، انتظارت و در نتیجه نیازمندی‌های مدیر ارشد سازمان است. ما باید بدانیم او به چه چیزی نیاز دارد و انتظارش از ما چیست؟ سپس سعی در برآورد آن نیاز‌ها داشته باشیم. نیاز‌ها و انتظارات مدیر مانند خط کشی هستند که عملکرد و بهره‌وری ما با آن سنجیده می‌شود. هر چه بهتر و بیشتر بتوانیم به انتظارت مدیر پاسخ دهیم از نظر او کارمند بهره‌ورتری می‌باشیم. حال اگر ما شناخت درستی از این خط کش (شاخص‌ها) نداشته باشیم، ممکن است با وجود تلاش‌های بسیار نتوانیم انتظارات مدیر را برآورده کنیم و در نتیجه نتوانیم نزد مدیر جایگاه مناسبی ایجاد کنیم. توجه نماید برای اطلاع مدیر ارشد از عملکرد شما نیاز است تا به صورت دوره‌ای (هفتگی یا حداکثر ماهانه) گزارش عملکرد خود و نتایج و دستاورهای فعالیت‌هایتان را ارائه دهید.
 2. قابل اعتماد و قابل اتکا.
  • همیشه صداقت داشته باشیم در رفتار، در انجام کارها،‌ در ارائه گزارش‌ها و در تمام امور صادقانه رفتار کنید. حرف و عملتان یکی باشد.
  • مبتنی بر ارزشهای سازمان رفتار کنید و ارزش‌های سازمان را باور داشته باشید.
  • بر اهداف سازمانی و چشم انداز سازمان تمرکز داشته باشید. به این بیاندیشید که هر فعالیت شما در سازمان آیا در راستای اهداف و چشم انداز سازمان است.
  • اهداف فردی را همسو با اهداف سازمانی تعیین کنید و در تمام ساعات کاری در راستای تحقق اهداف سازمانی جرکت کنید.
  • کار درست را بدون توجه به خطرات فردی انجام دهید.
 3. ایجاد هویت. ما در سازمان باید به نام فردی شناخته شویم که در حوزه مدیریت فرایندهای کسب و کار فعال است، دانش نسبتاً بالای در حوزه دارد و مهارت کافی برای انجام فعالیت‌های مرتبط با این موضوع را دارد. ما باید کارهایمان را به گونه‌ای را تخصصی‌تر انجام دهیم. این هویت، همان اصل وجودی مادر سازمان خواهد بود به گونه‌ای که هر جا در سازمان صحبت از فرایند و بهبود می‌شود نام ما در ذهن افراد جاری شود.
 4. ایجاد تمایز. تولید محتوای مرتبط کنید و برای ایجاد تمایز، با استفاده از روش‌ها انتشار اطلاعات متناسب با سازمان‌تان اطلاع‌رسانی کنید. برای مثال از طریق ارائه پیشنهادهای بهبود شرایط و محیط کسب و کار با استفاده از BPM، انتشار محتواهای کابردی . بیان دستاوردهای BPM در بستر مدیریت دانش سازمان یا خبرنامه سازمان. در این حوزه پیشتاز باشید و سریع‌تر و جلوتر از سایرین اقدام کنید. با استفاده از دانش و مهارت خود و همچنین تولید محتوای و انتشار سرع آن در دوره‌های زمانی مشخص، بین خود و سایرین تمایز ایجاد کنید.
 5. پایداری. در انجام تمام قدم‌های فوق پایدار باشید. این قدم‌ها را چندین بار باید انجام دهید و ادامه دهید تا به نتیجه مطلوب برسید. تنها با پایداری در انجام قدم‌های فوق و تکرار آن‌هاست که می‌توانید تاثیری ماندگار در ذهن مدیر ارشد داشته باشید. به طور مستمر در انجام امور مختف سازمان مشارکت مثبت داشته باشیم و ایده‌های عالی را با کمک راهکارهای BPM ارائه دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نیاز به مشاوره دارید? پیام دهید