مرجع تخصصی آموزش، مشاوره و استقرار مدیریت فرایند

شماره تماس دفتر: ۰۲۱۸۶۰۵۱۵۹۸

کاموندا چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

کاموندا چیست

کاموندا BPM چیست؟ چگونه از آن استفاده کنیم؟

ابزار Camunda BPM می‌تواند به شما در مدیریت گردش کار و اتوماسیون فرآیندهای کسب‌ و کار کمک کند. اجازه دهید مزایا، تنگناهای احتمالی و جایگزین‌های موجود را به شما نشان دهیم – بر اساس تجربه‌ای که در هنگام ساختن چند Proof of Concept پیچیده که از کاموندا استفاده می‌کردند به دست آوردیم.
مدیریت گردش کار و فرآیندهای کسب‌وکار امروزه بسیار مهم است. این به شرکت‌ها کمک می‌کند در زمان و هزینه صرفه‌جویی کنند – گزارش Forrester نشان می‌دهد که پروژه‌های BPM (مدیریت فرآیند کسب‌وکار) منجر به افزایش بهره‌وری 30 تا 50 درصدی برای فرآیندهایی می‌شود که شامل کارمندان دفتر پشتیبان (در درجه اول) می‌شوند. وقتی صحبت از کارکنان دانشی می‌شود، افزایش بهره‌وری در حدود 15 تا 30 درصد است.
به طور خلاصه، مراقبت از گردش کار خود یکی از بهترین راه‌ها برای به دست آوردن مزیت نسبت به رقبای خود است. نرم‌افزار خوب – مانند کاموندا – می‌تواند به شما کمک کند این کار را بسیار آسان‌تر انجام دهید.
در ماه‌های گذشته، ما چند سیستم Proof of Concept (PoC) Camunda برای مشتریان خود (عمدتاً از صنعت هوانوردی) ساخته‌ایم. این چیزی است که ما یاد گرفته‌ایم.

تعاریف اساسی – BPMN، گردش کار، مدل‌ساز فرآیند

قبل از اینکه به جزئیات بپردازیم، اجازه دهید ابتدا چند تعاریف اساسی که برای درک محتوای این مقاله به آن نیاز دارید، ارائه کنیم.

جریان کار

اصطلاح «جریان کار» به مجموعه‌ای از مراحل مرتبط اشاره دارد که یک فرآیند را تشکیل می‌دهند. معمولاً برای اشاره به فرآیندهای خودکاری که توسط مشاغل و سازمان‌ها برای اطمینان از اجرای روان آن‌ها استفاده می‌شود، به کار می­رود.
مدیریت گردش کار، فرآیند مدیریت و سازماندهی مراحل مختلف یک گردش کار است که اطمینان حاصل می‌کند که مراحل به ترتیب صحیح و در زمان مناسب اجرا می‌شوند.

مدل‌ساز فرآیند

هنگامی که ما در مورد “مدل‌ساز فرآیند” می نویسیم، منظور ما یک برنامه نرم‌افزاری است که برای ایجاد و مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار استفاده می‌شود.
این به سازمان‌ها کمک می‌کند تا فرآیندهای کسب‌وکار خود را بهتر تجسم، تجزیه و تحلیل و بهبود بخشند. مدل‌ساز فرآیند معمولاً یک رابط گرافیکی بصری ارائه می‌کند که ایجاد و ویرایش مدل‌ها را آسان می‌کند. همچنین به کاربران امکان شبیه‌سازی فرآیند و تحلیل عملکرد آن را می‌دهد.

BPMN

BPMN

BPMN یا مدل و نماد فرآیند کسب‌وکار، یک نمایش گرافیکی استاندارد صنعتی از مدیریت گردش کار است. مجموعه ای از نمادها، اشکال و نمادها است که فرآیندهای کسب‌وکار را نشان می‌دهد.
این یک زبان مشترک برای مدل‌سازی فرآیند کسب‌وکار فراهم می‌کند و به تحلیلگران کسب‌وکار، بخش‌های فناوری اطلاعات و سایر ذینفعان اجازه می‌دهد تا جریان فرآیند را تجسم، درک و مدیریت کنند.

کاموندا چیست؟

کاموندا یک پلت­فرم منبع باز قدرتمند (در مورد نسخه Community) است که به کاربران اجازه می‌دهد تا فرآیندهای کسب‌وکار را در طول چرخه عمر خود مدل‌سازی، اجرا و نظارت کنند.
در سال 2013 توسط یک شرکت مستقر در برلین ایجاد شد که یکی دیگر از محصولات محبوب BMP – Alfresco Activiti را تولید کرد (مقایسه ای از این پلت­فرم­ها را در ادامه مقاله خواهید یافت).
کاموندا یک موتور اتوماسیون تصمیم­گیری و گردش کار سبک­وزن است که به کاربران امکان می‌دهد مدل‌هایفرآیند را در قالب‌های مختلف ایجاد و استقرار دهند.

کارآمد است و دارای طیف گسترده ای از ویژگی‌ها است که به کاربران امکان می‌دهد فرآیندهای خودکار را ایجاد و مدیریت کنند.

نسخه های کاموندا

Camunda در دو نسخه موجود است:

 • کاموندا 7 – این محصول اصلی است. این یک نسخه رایگان به نام Community Edition و همچنین نسخه Enterprise پولی دارد. با این حال، دومی عمدتا با کاموندا 8 جایگزین شده است
 • کاموندا 8 – این یک محصول کاملاً جدید و کسب‌وکار است که از ابتدا توسط کاموندا ساخته شده است. سه طرح قیمت‌گذاری، از جمله یک نوع رایگان محدود، و دو اشتراک پولی با شروع از 49 دلار در ماه ارائه می‌دهد.

کدام نسخه کاموندا را انتخاب کنیم؟

در تئوری، کاموندا 8 گزینه قدرتمندتر است. با این حال، هر دو اثبات مفهومی مبتنی بر کاموندا (PoC) ما با استفاده از نسخه Community کاموندا 7 ساخته شده‌اند و به نظر ما فاقد هیچ ویژگی است.
ممکن است اجرای آن کمی سخت‌تر باشد زیرا ممکن است نیاز به راه‌حل‌هایی در اینجا و آنجا داشته باشد، اما هر آنچه را که در یک سیستم BPM نیاز دارید در اختیار شما قرار می‌دهد. این نسخه‌ای است که ما این مقاله را بر اساس آن ساخته‌ایم.
همچنین شایان ذکر است که پشتیبانی کامل کاموندا 7 حداقل تا آوریل 2027 ادامه خواهد داشت، بنابراین لازم نیست نگران جا‌ماندن باشید.

مزایای کاموندا

در اینجا مهمترین دلایل استفاده از کاموندا در کسب‌وکار آورده شده است:

 • نمادهای BPMN بومی – پلتفرم کاموندا از نمادهای BMPN بومی استفاده می‌کند که مدل‌های گردش کار تولید شده را عمومی می‌کند و به راحتی بین راه‌حل‌های مختلف مهاجرت می‌کند.
 • اسناد به روز و قابل درک آسان – با نماد BPMN، می‌توانید بسیاری از الزامات کسب‌وکار را با استفاده از یک نمودار تعریف کنید. چنین مستنداتی هم برای ذینفعان کسب‌وکار و هم برای افراد فنی به راحتی قابل درک است، که بدون شک یک دارایی بزرگ در فرآیند توسعه نرم‌افزار است. نمودارهای جریان توسعه یافته همیشه وضعیت تولید را در یک لحظه معین منعکس می‌کنند، زیرا همان نمودارها به عنوان مستندات تحلیلی ظاهر می‌شوند و مستقیماً در کد برنامه استفاده می‌شوند.
 • پشتیبانی از ابر – می‌توانید از کاموندا در محیط ابری بدون هیچ مشکلی استفاده کنید.
 • توانایی تغییر گردش کار در جریان – می‌توانید گردش کار را به صورت زنده تغییر دهید زیرا کاموندا از نسخه‌سازی پشتیبانی می‌کند.
 • پشتیبانی قوی از DB – می‌توانید از کاموندا با بسیاری از پایگاه های داده معروف مانند MySQL، MariaDB، Oracle DB، IBM DB2، Postgres، Aurora، MSSQL، H2، و CockRoachDB استفاده کنید.
 • عملکرد و مقیاس‌پذیری خوب – کاموندا را می‌توان در شرکت‌های بزرگی که داده‌های زیادی را پردازش می‌کنند استفاده کرد و مقیاس‌بندی آن آسان است.
 • دسترسی به تاریخچه تولید – شما سابقه‌ای از آنچه در محیط تولید مستقر شده است دارید، که مدیریت خود راه‌حل را آسان‌تر می‌کند.
 • این رایگان است – می‌توانید بدون پرداخت یک دلار از نسخه انجمن برای تأثیرگذاری عالی استفاده کنید.
 • آزمایش شده – کاموندا یک راه‌حل شناخته شده است و اگر یک موتور فرآیند آماده برای استفاده دارید، اختراع مجدد چرخ هیچ فایده‌ای ندارد.
 • استانداردهای شناخته شده – کاموندا از XML / JSON و استاندارد BPMN 2.0 به جای راه‌حل‌هایی که فقط یک شرکت در اختیار دارد استفاده می‌کند. به لطف این، مدل‌سازی فرآیند خیلی پیچیده نیست – یک تحلیلگر سطح متوسط به راحتی قادر به انجام آن خواهد بود.
 • API و SDK خوب – کاموندا یک API (رابط برنامه نویسی برنامه) قوی ارائه می‌دهد و SDK (کیت توسعه نرم‌افزار) نیز در دسترس است. به طور رسمی، فقط جاوا است، اما بسیاری از نسخه‌های انجمن فعالانه توسعه‌یافته (C#، JavaScript، MIcronaut، Python) وجود دارد و می‌توانید از Camunda REST API برای زبان‌های دیگر استفاده کنید.

کاموندا BPM – چالش ها و مشکلات

کاموندا همچنین محدودیت­‌هایی دارد که باید در نظر بگیرید. در اینجا برخی از مهم‌ترین مسائلی که در هنگام کار با این فناوری متوجه آن شدیم آورده شده است:

 • این یک پایه خوب است، اما هنوز، فقط یک پایه است – کاموندا یک موتور گردش کار قدرتمند است، اما همچنان به توسعه نرم‌افزاری نیاز دارد.
 • فقط استفاده داخلی – این ابزاری است که می‌توانید در شرکت خود از آن استفاده کنید. اگر می‌خواهید آن را در خارج از کشور در دسترس قرار دهید، آن را با شخصی به اشتراک بگذارید (یا حتی از آن در داخل شرکت استفاده کنید، اما با محدوده‌های دسترسی متفاوت)، سپس باید امنیت را در نظر بگیرید (SSO، Yaml). به عنوان مثال، در پروژه خود، لایه انتزاعی خود را به API موجود اضافه کرده‌ایم تا امنیت مناسب را تضمین کنیم.
 • Front-end باید توسعه یابد – از نظر تئوری، کاموندا یک جزء Front-end ایجاد می‌کند، اما خیلی خوب نیست. در بیشتر موارد، به جای آن باید یک راه‌حل سفارشی ایجاد کنید.

جایگزین های کاموندا

البته، کاموندا تنها راه‌حل BPM در بازار نیست. جایگزین های زیادی با درجات مختلف تمرکز روی اتوماسیون فرآیند وجود دارد (گاهی اوقات، چنین ویژگی هایی بخشی از سیستم های بزرگتر هستند). در این بخش، برخی از آن‌ها را برجسته می‌کنیم و به شما نشان می‌دهیم که چگونه با کاموندا مقایسه می‌شوند.

کاموندا در مقابل Activiti

activiti

Alfresco Activiti راه‌حلی است که کاموندا در ابتدا بر اساس آن بود، اما امروزه تفاوت‌های جدی بین آن‌ها وجود دارد. همچنین یک پلت‌فرم BPM منبع باز و رایگان است (با نسخه کسب‌وکار به نام خدمات فرآیند Alfresco).

ویژگی های Activiti

Activiti چندین ویژگی مفید را ارائه می‌دهد، مانند (از جمله موارد زیر):

 • Cloud Connectors – راهی برای ساده‌کردن تعاملات سیستم به سیستم
 • Application Service – یک لایه مقیاس‌پذیر و توزیع‌شده برای تجمیع برنامه‌ها
 • سرویس اطلاع‌رسانی – ادغام GraphQL اشتراک و مدیریت Websocket را ارائه می‌دهد
 • خدمات پرس و جو و حسابرسی – هر دو مستقل از فضای ذخیره‌سازی و بسیار مقیاس‌پذیر هستند
 • Runtime Bundle – زمان‌های اجرا که به راحتی با محیط ابری ادغام می‌شوند

کاموندا در مقابل Activiti– تفاوت‌ها

 • کاموندا به شما امکان می‌دهد از FormBuilder با Angular استفاده کنید. می‌توانید تعاریف فرم را در مدل‌ساز کاموندا ایجاد کنید و سپس از آن‌ها در قسمت جلویی با API کاموندا استفاده کنید. Activiti این قابلیت را ارائه نمی‌دهد
 • کاموندا تعداد کانکتورهای آماده بیشتری نسبت به Activiti ارائه می‌دهد
 • کاموندا دارای یک رابط کاربری و داشبورد آماده عالی است – این ابزاری است که نه تنها توسط توسعه‌دهندگان بلکه برای ذینفعان کسب‌وکار قابل استفاده و درک است. در Activiti، داشبوردها باید به صورت سفارشی توسعه داده شوند

کاموندا در مقابل Webcon

Webcon

Webcon یک پلتفرم BPM با کد پایین است که توسط یک شرکت لهستانی به همین نام ایجاد شده است. این ابزار جامع‌تری نسبت به کاموندا با طیف وسیع‌تری از کاربردها است که بیشتر بر اتوماسیون فرآیند تمرکز دارد تا مدل‌سازی. با این حال، همچنین می‌تواند به شما در تشخیص و ترسیم گردش کار کمک کند.

ویژگی های Webcon

در اینجا برخی از ویژگی‌های قابل توجه Webcon آورده شده است:

 • طراح گردش کار – می‌توانید گردش کار را با استفاده از رابط کشیدن و رها کردن طراحی کنید
 • اتوماسیون گردش کار – می‌توانید فرم‌های پویا را بدون کدنویسی بسازید و می‌توانید در مرورگرها و دستگاه‌های مختلف به آن‌ها دسترسی داشته باشید.
 • Digital Forms – یک ویرایشگر قدرتمند که به شما امکان می‌دهد منطق برنامه‌های خود را تعریف کنید
 • اتوماسیون اسناد – می‌توانید گردش های کاری BPM را بر اساس رویدادهای خارجی، با استفاده از داده های CRM، ERP و غیره قرار دهید.

کاموندا در مقابل Webcon– تفاوت ها

 • Webcon کمی شبیه یک پلتفرم با کد کم است – می‌توانید کارهای بیشتری را بدون توسعه نرم‌افزار پرهزینه انجام دهید
 • اگر کسی یک راه‌حل تقریبا آماده می‌خواهد، Webcon یک گزینه قوی است
 • راه‌حل‌های پیچیده‌تر هنوز نیاز به توسعه دارند، و ترکیب Webcon با قطعات و فن‌آوری‌های آماده به ویژه سخت است – برای چنین پروژه‌هایی کاموندا انتخاب بهتری است.

کاموندا در مقابل PowerApps

PowerApps

Microsoft PowerApps یک پلت‌فرم مبتنی بر ابر برای ساخت و به اشتراک گذاری برنامه‌های کاربردی کسب‌وکار است. این یک راه‌حل پیچیده است که علاوه بر BPM، امکانات زیادی را ارائه می‌دهد – به عنوان مثال، به توسعه‌دهندگان و غیر توسعه‌دهندگان به طور یکسان این امکان را می‌دهد تا برنامه‌ها را به سرعت و به راحتی و بدون کدنویسی ایجاد کنند. با این حال، از این ابزار می‌توان برای ایجاد جریان های فرآیند کسب‌وکار نیز استفاده کرد.

ویژگی های PowerApps

در اینجا برخی از ویژگی های ارائه شده توسط PowerApps آورده شده است:

 • PowerApps Studio – می‌توانید برنامه‌ها را از اجزای از پیش ساخته شده، با استفاده از رابط کشیدن و رهاکردن بدون نیاز به کدنویسی بسازید.
 • گالری PowerApps – طیف وسیعی از الگوها را برای ایجاد انواع سیستم ها مانند نظرسنجی ها، فرم ها و موارد دیگر در اختیار کاربران قرار می‌دهد.
 • PowerApps Admin Center – به کاربران اجازه می‌دهد برنامه‌های خود را مدیریت کنند، از جمله اختصاص نقش‌ها و مجوزها، مدیریت منابع داده و تنظیم اعلان ها
 • PowerApps Monitor – به کاربران اجازه می‌دهد تا استفاده و عملکرد برنامه‌های خود را ردیابی کنند و به آن‌ها کمک می‌کند تا برنامه‌های خود را برای حداکثر کارایی بهینه کنند.

کاموندا در مقابل PowerApps تفاوت‌ها

 • این محصول مایکروسافت است – می‌توانید از یک شرکت بزرگ و بین‌المللی انتظار پشتیبانی خیره‌کننده داشته باشید
 • PowerApps مشابه Webcon کار می‌کند، به این معنی که استفاده از آن‌ها آسان است – اما آن‌ها همچنین گزینه‌ها و امکانات بیشتری را نسبت به راه‌حل لهستانی در اختیار شما قرار می‌دهند.
 • اگر قصد دارید از ویژگی‌های PowerApps به غیر از ویژگی‌های مربوط به BPM استفاده کنید، ممکن است راحت باشد که همه آن‌ها را در یک پلتفرم داشته باشید.
 • پاور‌اپ ها بسیار گران هستند – هزینه‌های ذکر شده در وب سایت ممکن است زیاد به نظر نرسد (قیمت اولیه 4,20 یورو برای هر کاربر در ماه است) اما به سرعت افزایش می‌یابد.
 • PowerApps یک راه‌حل تخصصی BPM نیست و کاموندا هنوز هم انتخاب بهتری برای پروژه های سفارشی پیچیده و سازمانی است که بیشتر بر مدل‌سازی فرآیند کسب‌وکار متمرکز هستند.

سایر راه‌حل‌های BPM و اتوماسیون/ارکستراسیون فرآیند

در اینجا چند جایگزین دیگر کاموندا وجود دارد که ممکن است برای پروژه های خود در نظر بگیرید. بدون ترتیب خاصی:

 • Flows for APEX
 • Blue Prism
 • AgilePoint
 • Pega
 • Netflix Conductor
خلاصه: کاموندا BPM قابل تامل است

همانطور که می بینید، کاموندا یک انتخاب قدرتمند برای یک پلت‌فرم مدیریت فرآیند کسب‌وکار است. بسیاری از ویژگی‌ها و مزایای عالی را ارائه می‌دهد.
با این حال، نکته جالب در مورد آن این است که شما تقریباً همه چیزهای مهم را در نسخه Community دریافت می‌کنید، بنابراین راه‌حل نیز بسیار مقرون به صرفه است.
آیا کاموندا را برای پروژه IT خود در نظر می‌گیرید؟ از زحمت خود خلاص شوید و با ما در hello@pretius.com تماس بگیرید (یا از فرم تماس زیر استفاده کنید). ما با خوشحالی به شما کمک خواهیم کرد تا از این فناوری بهترین استفاده را ببرید.

سوالات متداول کاموندا BPM

در اینجا به برخی از سوالات رایج کاموندا BPM که می‌توانید در اینترنت بیابید، پاسخ داده شده است.

موتور گردش کار کاموندا چیست؟

این یک سیستم مدیریت گردش کار انسانی منبع باز است که به سازمان‌ها کمک می‌کند فرآیندهای خود را خودکار کنند، دید و همکاری را بهبود بخشند و عملیات خود را بهینه کنند.

کاربرد کاموندا BPM چیست؟

شما می‌توانید از Camunda BPM برای طراحی، بهینه سازی، مدیریت و خودکارسازی فرآیندهای کسب‌وکار استفاده کنید.

هدف کاموندا چیست؟

کاموندا به شرکت ها کمک می‌کند تا کارایی فرآیندهای داخلی خود را بهبود بخشند و وظایف کاربر را بهینه کنند، که منجر به بهره وری بهتر می‌شود.

آیا کاموندا یک پایگاه داده است؟

کاموندا فی نفسه یک پایگاه داده نیست، اما دارای یک DB تعبیه شده به نام H2 است که می‌توانید از آن در محیط جاوا استفاده کنید.

هزینه کاموندا اینترپرایز چقدر است؟

قیمت Camunda Enterprise Edition از 49 دلار در ماه شروع می‌شود.

خدمت نرم افزار کموندا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیمایش به بالا