به کیفیت رسیدگی کنید تا سود‌ها به خودشان رسیدگی کنند!

 

سلام

من تری مک کن هستم!

من اینجا هستم تا به شما کمک کنم کیفت و مدیریت قوانین و الزامات‌تان را بهبود ببخشید تا بتوانید ناب، کارآمد و مهمتر از همه مؤثر باشید.

امروز فرآیند‌ها، رویه‌ها، نقشه‌های فرآیند، روند‌نما، و مدل لاکپشت‌ها را بررسی میکنیم.

اولین سؤال در خصوص هر فرآیندی “چه” است!

  • این فرآیند چه کاری انجام میدهد؟
  • این فرآیند قدرت باد را به قدرت الکتریکی تبدیل میکند،
  • این فرآیند برنامه مراقبتی را بازبینی میکند تا دستور‌العمل‌هایی را استخراج کند که مختص به پرستاران شخصی است و آنها را در سیستم کاردکس پرستاری در مرکز مراقبت‌ها مستند میکند،
  • این فرآیند از تخم‌مرغ‌ها و نان استفاده میکند تا اسکرامبلد اِگ را روی نان تست درست کند!

نکته اصلی در مورد یک فرآیند یا هر فرآیندی این است که از یک یا چند نوع ورودی استفاده میکند

و یک جادویی با آنها انجام میدهد و یک یا چند خروجی تولید میکند

به عنوان مثال برای درست کردن اسکرامبلد اِگ روی نان تست:

  1. به عنوان ورودی ۲ تخم‌مرغ ، کمی نمک و فلفل،کره، و مقداری از نان احتیاج دارید
  2. چطور انجامش میدهید؟ روشی که در کتاب آشپزی‌تان وجود دارد را دنبال میکنید. که به شما میگوید به منابع هم احتیاج دارید. مثل پیمانه، ماهیتابه، فر با گرمای پایین، کفگیر چوبی یا کاردک و یک توستر.
  3. اگر روش را به درستی دنبال کنید، میتوانید از خروجی خوشمزه اسکرامبلد اِگ روی نان تست برای صبحانه یا وقت‌های دیگر لذت ببرید

اصطلاحات دیگر در روش درون کتاب آشپزی شما رویه و دستور‌العمل نامیده میشوند

 

بنابراین یک رویه تنها یک روش قدم به قدم ساده و مشخص برای انجام کاری است که هربار به یک طریق تکرار میشود. این موضوع برای به دست آوردن یک خروجی قابل‌ پیش‌بینی با کیفیت مشخص از اهمیت بالایی برخوردار است.

رویه، جواب  سؤال دوم یعنی “چگونه” است!

بعضی از افراد، از جمله خودم، تمایل دارند منابع مورد نیاز را در پس سؤال “چه” قرار دهند.

بنابراین، چه منابعی!

البته، منابع خام شما خود‌ به‌ خود بوجود نمی‌آیند شما آنها را از فردی تهیه میکنید که به او تأمین کننده میگوییم.

شاید تأمین کننده شرکت دیگری باشد، بخش دیگری از شرکت خودتان باشد، همکارتان باشد، یا در مثال اسکرامبلد اِگ، پسر  یا دختر ۶ ساله شما باشد. که وظیفه‌اش شکستن تخم‌مرغ‌ها و جداکردن بیشترین مقدار زرده و سفیده در پیمانه و دور ریختن پوسته‌ تخم‌مرغ‌ها باشد.

به همین ترتیب، خروجی شما هم به حال خود خراب نمیشود. خروجی شما به دست فردی میرسد که به او مشتری میگوییم که ممکن است عضوی از عموم باشد که در خیابان راه میرود، شرکت دیگری باشد، بخش دیگری از شرکت شما باشد، همکارتان باشد، یا در مثال اسکرامبلد اِگ، همسرتان در روز مادر یا روز پدر باشد!

مشتری شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.  چراکه بدون یک مشتری، هیچ فرآیندی انجام نخواهید داد. این مشتری شماست که نیازمندی‌های خروجی شما را تأمین میکند. اگر آن نیازمندی‌ها را برآورده نکنید یا از آنها فراتر نروید محصول خروجی شما ممکن است فقط به حال خود خراب شود یا به پوسته تخم‌مرغ‌ها در سطل زباله ملحق شود!

نیازمندی‌های خروجی شما جواب سؤال عمومی “چقدر” را میدهد!

بنابراین، به چه طولی، چه وسعتی، چه عمقی، کدام المان‌های برنامه مراقبتی باید اضافه یا حذف شوند،

در هر دقیقه چند بار سینه را فشار دهند، چند تخم‌مرغ، نیمرو یا تمام رو سرخ شده، آخ، اسکرامبلد اِگ درست کردیم!

نیازمندی‌های خروجی شما به همراه طراحی شما، نیازمندی‌های ورودی شما را دیکته میکنند. چه اندازه، چه طول، و چه وسعتی از منابع خام، یک برنامه مراقبتی که برای دقت و کفایت با چه نقش‌هایی(وظایفی) بازبینی شده است.

یک بیمار به همراه یا بدون چه علائمی حیاتی‌ای، چه اندازه و کیفتی از ته‌نشین تخم‌مرغ‌ اجازه دارد وارد ترکیب تخم‌مرغ خام شود!

میتوانیم ببینیم که نمودار ما به شکل یک لاکپشت با بدن، سر، دم، و تا اینجا سه پا درآمده است

چهارمین پا “چه کسی” است!

چه کسی صاحب فرآیند است، چه کسی فرآیند را اداره میکند، چه کسی ورودی را بازرسی میکند، چه کسی خروجی را تأیید یا آزمایش میکند تا مطابقت آن با نیازمندی‌ها را بررسی کند، چه کسانی در این فرآیند دخالت دارند، آیا یک کار گروهی است؟

مانند تجزیه و تحلیل علت ریشه‌ای، خارج کردن یک آپاندیس، آماده کردن صبحانه برای روز مادر!

پای “چگونه” از لاکپشت شامل قدم‌های رویه برای تغییر ورودی به خروجی میشود

این قدم‌ها میتوانند در اسناد جداگانه‌ای مثل روش عملیاتی استاندارد یا دستورالعمل ها نگاشته شوند که این موارد تنها رفرنس‌هایی به پای “چگونه” لاکپشت شما در کنار رویه‌های ثانویه‌ای مانند اینکه چگونه آزمایش‌های تأیید و اعتبار سنجی را انجام دهید هستند.

رویه یا دستور‌العمل در پای “چگونه” لاکپشت میتواند به عنوان نمودار گردش‌کار یا روندنما عرضه شود هم زدن تخم‌مرغ‌ها، نمک، فلفل، آب شدن کره در ماهیتابه، قرار دادن نان در توستر، چه زمانی کره در گرمای مناسب است، ریختن تخم‌مرغ‌ها در ماهیتابه، از کفگیر چوبی استفاده کنید تا تخم‌مرغ‌های پخته شده را در کف ماهیتابه تکه تکه کنید، و غیره، و غیره!

البته، فرآیند شما در انزوا وجود پیدا نمیکند و در واقع بخشی از چیز بزرگتری است که خودش بخشی از یک سیستم است بنابراین فرآیند شما برای ساختن اسکرامبلد اِگ بخشی از رویه‌ مستندی به نام “آماده کردن صبحانه روز مادر” است که شامل رویه‌های اختیاری برای آماده کردن نیمرو و آماده کردن حلیم میشود به این ترتیب، “آماده کردن صبحانه روز مادر” ‫فقط یک رویه مستند برای یک سیستم بزرگ‌تر ‫به نام “جشن گرفتن روز مادر” است که با رویه مستندی به نام “بیدار شدن با آهنگ مورد علاقه” شروع میشود که این هم فرآیند‌هایی مثل انتخاب آهنگ، اجرای آهنگ از ام‌پی‌تری یا سی‌دی پلیر یا گرامافون است!

تمام این سیستم میتواند بسته به تمایلات سطح دانه‌بندی با یک یا چند نقشه فرآیند نشان داده شود.

به طور خلاصه، ما نقشه‌های فرآیند، نمودار‌های گردش‌کار یا روندنما‌ها، رویه‌ها، فرآیند‌ها، و البته لاک‌پشت‌ها را بررسی کردیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.