تجزيه و تحليل فرآيند 5

طبقه بندی تجزیه و تحلیل فرآیند

تجزیه و تحلیل فرآیند اقدامی برای بررسی و درک فرآیندهای کسب و کار است. این امر شامل بازبینی اجزای یک فرآیند است. یعنی بازبینی ورودی ها، خروجی ها، روش ها، کنترل ها، برنامه ها، داده ها، فن آوری ها و تعاملات آنها برای تولید نتایج.
تجزیه و تحلیل فرآیند ، اطلاعاتی را برای ارزیابی و ریشه های مشکلات و تصمیم گیری‎های آگاهانه ایجاد می‎کند. با استفاده از این روشها، ‎می‎توانید بدانید که چگونه کارها در داخل سازمان اتفاق ‎می‎افتند و کسب و کار به اهداف خود دست ‎می‎یابد.

تجزیه و تحلیل فرآیند 3

مهم این است که به یاد داشته باشید تجزیه و تحلیل فرآیند، یک عملیات مداوم است. زیرا همیشه فرآیندی وجود دارد که نیاز به بهینه سازی یا بهبود داشته باشد. همچنین ممکن است یک فرآیند با اهداف تجاری کسب و کار متناقض باشد. زیرا فرآیندها ممکن است در طول زمان تغییر کنند.

تجزیه و تحلیل فرآیند 1

همه تکنیک های تجزیه و تحلیل فرآیند مهم هستند و شما نباید هیچکدام را از دست بدهید. اما یک تقسیم بندی کلی برای روشهای تجزیه و تحلیل فرآیند وجود دارد. این روشها به دو دسته کمی و کیفی طبقه بندی می‎شوند.
۱- روشهای کمی‎ تجزیه و تحلیل فرآیند (Quantitative Process Analysis )
تجزیه و تحلیل فرایند به صورت کمی به منظور ارائه دیدگاه های کمی در مورد عملکرد فرآیند انجام می‎گیرد. این نوع از تجزیه و تحلیل با اهداف قابل شمارش و اعداد سر و کار دارد. روشهای کمی معمولا تلاش می‎کنند شاخص‎هایی از جنس زمان و هزینه را اندازه‎گیری نمایند.
از مهمترین روشهای تجزیه و تحلیل فرآیند به صورت کمی می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:
– تجزیه و تحلیل جریان (Flow Analysis) : یک خانواده از تکنیک ها هستند که برای برآورد عملکرد کلی یک فرآیند با توجه به برخی دانشها در مورد کارکرد قسمتهای مختلف آن، مورد استفاده قرار می‎گیرند. ما تجزیه و تحلیل جریان را به کار میبریم تا :
• زمان چرخه کلی (CT) یک فرآیند را محاسبه کنیم. این کار با محاسبه زمان اجرای مورد انتظار برای هر کار آغاز می‎شود.
• هزینه کلی (C) یک فرآیند را محاسبه کنیم. این کار با محاسبه هزینه های مورد انتظار برای هر کار آغاز می‎شود.
اما تجزیه و تحلیل جریان، زمانهای انتظار را با توجه به بحث منابع، مورد محاسبه قرار نمی‎دهد. دو روش بعدی این محدودیتها را نیز مورد توجه قرار می‎دهند و کاربرد وسیعتری دارند.

– تجزیه و تحلیل صف (Queuing Analysis) : مشکلات مربوط به ظرفیت، مشکلات رایجی در بحث تجزیه و تحلیل فرآیندها هستند. این مسائل نقشی کلیدی در طراحی مجدد فرآیند بازی می‎کنند. افزایش ظرفیت سیستم، هزینه‎هایی دربر دارد. تجزیه و تحلیل صف تلاش می‎کند تا بالانسی میان این هزینه‎ها در مقابل افزایش بهره وری و سطح خدمتی که ایجاد می‎شود، برقرار نماید. تجزیه و تحلیل زمان انتظار و صف، به ویژه در مورد سیستم‎های خدمت رسانی دارای اهمیت است.

تجزیه و تحلیل فرآیند 2

– شبیه سازی فرآیند (Simulation) : شبیه سازی فرآیند کسب و کار کمی متفاوت از دیگر ابزارهای تجزیه و تحلیل فرآیند است. این تفاوت آنجا است که می تواند برای تجزیه و تحلیل فرآیندها حتی قبل از اینکه در عمل اتفاق بیافتند، مورد استفاده قرار گیرد. البته می‎توان از آن برای ارزیابی عملکرد و رفتار پویای فرآیندها در طول زمان نیز استفاده نمود. به این ترتیب که واکنش فرآیند را به تغییرات ایجاد شده در برخی از پارامترهای محیط یا سیستم می‎سنجد. شبیه سازی فرآیند، توانایی ارزیابی و اصلاح فرآیندهای آینده را برای ذینفعان و تحلیلگران کسب و کار مهیا می‎کند. به کمک این روش آنها می‎توانند میان گزینه‎های مختلف انتخاب انجام دهند.

 

تجزیه و تحلیل فرآیند 4

۲- روشهای کیفی تجزیه و تحلیل فرآیند (Qualitative Process Analysis)
تجزیه و تحلیل فرآیندهای کسب و کار، هم علم است و هم هنر. در این راستا، تحلیل کیفی فرآیند، جنبه هنری تجزیه و تحلیل محسوب می‎شود. به بیانی، راه یگانه و مشخصی وجود ندارد که بتواند یک تجزیه و تحلیل خوب از فرآیند انجام دهد. بلکه طیف وسیعی از اصول و تکنیک‎ها هستند که به ما می‎گویند چه شیوه هایی معمولا به تجزیه و تحلیل “خوب” فرآیند منجر می‎شوند.
برخی از مشهورترین روشهای کیفی مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل فرآیند، عبارتند از :
• تجزیه و تحلیل شکاف (Gap Analysis)
• تجزیه و تحلیل ارزش افزوده (Value-added Analysis)
• تجزیه و تحلیل علت ریشه‎ای ((Root cause analysis
• مشاهده (Observation)
• بررسی تجربی (Experience Examination)

 

جزییات بیشتر در مورد  تجزیه و تحلیل فرآیند و هر یک از روشهای بالا، در مقاله “تجزیه و تحلیل فرآیندهای کسب و کار چیست؟ ” در همین وبسایت منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نیاز به مشاوره دارید? پیام دهید