بهترین راه‌ میان‌بر برای رشد کسب و کار

چرخ را دوباره اختراع نکنید

به اینجا صرفا با عارضه یابی و تحلیل و ارزیابی به دنبال بهبود باشید نگاهی بیاندازید به بهترین کسب و کارهای حوزه خودتان، ببنید آن‌ها چه کارهایی را انجام می‌دهند، این کارها را چه طور انجام می‌دهند و … و از آن‌ها الگوبرداری کنید. بنابراین بهترین راهکار دستیابی به الگوهایی است که قبلا جواب خود را پس داده و منجر به موفقیت بسیاری از کسب وکار شده‌اند. این الگوها باید بر اساس رشد کسب وکارها طراحی شده باشند تا منجر به رشد جهشی ما شوند.

رشد جهشی

رشد جهشی

الگوبرداری چیست؟

“ الگوبرداری این است که تقریبا به اندازه کافی فروتن باشید تا اعتراف کنید که شخص دیگری در چیزی بهتر است و به اندازه کافی هوشمندانه تلاش می کند تا یاد بگیرد که چگونه با آنها مطابقت داشته باشد و حتی استفاده کند“ APQC, 1998

چرا باید الگوبرداری کرد؟

  • بقا با تقلید بهتر از عقب ماندن است
  • الگوبرداری کارایی در زمان و هزینه است
    • تطابق و تقلید و جلوگیری از اختراع دوباره چرخ
  • جهش کوانتومی در عملکرد
  • موثر و قوی برای تغییر – wake up
  • یادگیری از سایر سازمان‌هایی که در حال تغییرند
  • ایجاد انگیزه برای یافتن رویکردها و ایده‌های جدید
  • ایجاد فرصت یادگیری برای کارمندان و درگیر شدن در تحول

مهم‌ترین مدل‌ها و  الگوهایی که برای تقلید در دنیا معرفی شده را می‌شناسید؟

SULOTION COMPOSER

SULOTION COMPOSER نوعی ابزار مبتنی بر کامپیوتر است که در آن می‌توان نقشۀ فرایندی سازمان و کسب‌وکار را مشاهده و ویرایش کرد.

مدل مرجع SAP

SAP شرکتی ‌نرم‌افزاری و ‌آلمانی‌ است که عمدۀ شهرتش را مدیون تولید‌ نرم‌افزارهای سازمانی‌ در زمینۀ مدیریت عملیات تجاری و روابط با مشتریان است.

زنجیرۀ ارزش پورتر

یکی از مدل‌هایی که برای ارزیابی و تعیین حوزه‌های کسب‌وکار در سازمان‌های مختلف استفاده می‌شود، مدل زنجیرۀ ارزش پورتر است. در این مدل حوزه‌های کاری مهم در بنگاه شناسایی و طبقه‌بندی می‌شوند.

ü     مدل مرجع APQC

مرکز آمریکایی بهره‌وری و کیفیت در سال ۱۹۷۷ با درخواست برخی اتحادیه‌های صنفی و مقامات رسمی دولتی در آمریکا چارچوب طبقه‌بندی فرایند مرکز بهره‌وری و کیفیت آمریکا[۱] (APQC) را تأسیس کرد؛ اما هیچ‌گاه فعالیت آن محدود به آن کشور نبوده است.

به این مدل‌ها، مدل‌های مرجع می‌گویند.

برای آشنایی بیشتر با این مدل‌ها، حتماً مقاله معرفی “مدل‌های مرجع برای ترسیم نقشه فرایندی” را مطالعه کنید.

 

 

 

[۱]. APQC Process Classification Framework (PCF)